Ami a főzést illeti, szinte biztos, hogy mindenkinek van néhány apró-cseprő rossz szokása, amiről nem is tud. Mert valljuk be, ember legyen a talpán, akinek mindig van ideje és energiája arra, hogy ragyogjon a pult, hogy élére állítva sorakozzanak az eszközök, és hogy mindig minden flottul menjen. Tudjuk, hogy a legtöbb rutinos hobbiszakácsnak megvannak a maga jól bevált fortélyai a konyhában, ám egyes módszerek nem feltétlenül számítanak egészségesnek vagy pénztárcabarátnak.
Sőt, lehet, hogy éppen ezek miatt nem sikerül úgy egy-egy fogás, mint ahogyan szerettük volna. De nyugi, ez a legjobbakkal is megesik, kiváltképp akkor, ha valaki sok időt tölt a konyhában. Nézzük, melyek a leggyakoribb ballépések a konyhában, amiket szinte biztos, hogy mindannyian elkövettünk már – és amelyeket az egészségünk, illetve a pénztárcánk érdekében is érdemes elfelejteni!
1. Rossz konyhai szokás: Az előmelegítés elhanyagolása
Farkaséhesen tényleg bosszantó tud lenni, ha elfelejtjük előmelegíteni a sütőt vagy a grillezőt. Persze arról is megoszlanak a vélemények, hogy szükséges-e egyáltalán 10-20 percig üresben járatni a sütőt. Nos, a legtöbb esetben érdemes, így ennek mulasztását a rossz konyhai szokások közé sorolhatjuk.
Egy nem megfelelően előmelegített sütőben egyenetlenül sül meg az étel. Sőt, rosszabb esetben annak is nagyobb a kockázata, hogy odaég a desszert vagy a hús alja, hiszen az előmelegítési idő kihagyása a sütési időt is meghosszabbíthatja – és ugyanez érvényes a grillsütőre.
Ami pedig a serpenyőben való sütést illeti: nem érdemes hátat fordítani a tűzhelynek, míg a zsiradék melegszik az edényben. Ilyenkor ugyanis ezek az anyagok könnyen túlmelegedhetnek, füstölni kezdhetnek. A füstpontjukon túlhevített olajoknak megváltozik a kémiai szerkezetük, ezáltal pedig nemcsak az ízük változik meg, de a bennük lévő jótékony antioxidánsok is lebomlanak. Csak addig melegítsük tehát a zsiradékot, míg csillogni nem kezd!
2. Rossz konyhai szokás: Forró húsok felszeletelése
Nagy úr az éhség, tudjuk jól, de ha igazán jóízűen szeretnénk falatozni, ne vágjuk fel azonnal a steaket vagy a csirkemellet, amit frissen húztunk le a serpenyőről! Ha szaftosabb húsra vágyunk, érdemes várni egy kicsit, és hagyni, hogy a forró szaft és zsír teljesen átjárja a hús belsejét.
Ha túl hamar vágjuk fel, az értékes zsiradék kifolyik a vágódeszkára, a hús pedig rágósabb és szárazabb lesz. Akkor járunk a legjobban, ha az egészben sült húsokat nagyjából 20 percig, a kisebb darabokat 10 percig hagyjuk állni, mielőtt felvágjuk.
3. Rossz konyhai szokás: Nyers hús leöblítése
Ahogyan arról korábban is írtunk, kevés élelmiszer okoz annyi ételmérgezéstől való szorongást, mint a hús. Ezek jó része nem is alaptalan, hiszen a nem kellően átsütött vagy rosszul kezelt húsok olyan veszélyes baktériumokat rejthetnek, mint a szalmonella vagy az E. coli.
A húsok mosogató fölötti leöblítése azonban szintén rossz konyhai szokásnak nevezhető. Ezzel ugyanis a megbetegedéseket okozó baktériumoknak kedvezünk, melyeket az öblítés során akaratlanul is a mosogató, illetve más konyhai eszközök vagy ételek felületére spriccelünk.
Ehelyett inkább papírtörlővel érdemes áttapogatni a húst.
4. Rossz konyhai szokás: Nem megfelelő hőfok használata
Ha tapadásmentes serpenyőket használunk, hajlamosak vagyunk megfeledkezni egy nagyon lényeges dologról, ami nem más, mint a hőfok. Fontos tudni, hogy túlzottan magas hőmérséklet hatására a tapadásmentes rétegből perfluor-szénhidrogén (PFC) vegyületek szabadulhatnak fel, melyek az emberi szervezetre nézve is károsak. Erről a rossz konyhai szokásról tehát mindenképp érdemes leszokni.
Egy kutatásból kiderült, hogy a vegyület nemcsak növelheti a máj-, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de 40 feletti nők esetében a hormonháztartásra is hatással lehet, ami
közvetve a menopauza korai kialakulásához is vezethet.
Ha tehát biztosra szeretnénk menni, a tapadásmentes serpenyőt mindig csak a címkéjén vagy a használati utasításban lévő ajánlott hőfokon használjuk!
5. Rossz konyhai szokás: Nem megfelelő edények használata
Mivel remek hővezető, szinte minden konyhában fellelhető a hosszú távon is strapabíró alumíniumedény. Szép és jó, az azonban nem szerencsés, ha az ételünkbe is kerül a korrózióálló könnyűfémből.
De mégis miként kerülhet alumínium az edényről a vacsorába? Például magas savhatású ételek forralásával.
Fontos tudni, hogy ha savas alapanyagokat (paradicsomot, paradicsompürét, citromot, rebarbarát, káposztát) is tartalmazó fogást készítünk, az étel reakcióba léphet az alumíniummal. Vagyis a forralás és a sav hatására alumíniumtartalmú káros vegyületek is kioldódhatnak az edényből. Ez pedig nemcsak az ételnek ad furcsa ízt, hanem az egészségünkre is káros.
Ha magas savtartalmú ételekkel főzünk, használjunk inkább rozsdamentes acélt vagy zománcozott edényt!
Sokaknak az is rossz konyhai szokása, hogy túl sokáig felejtik a fagyasztóban az ételt. Korábban megírtuk, ennek mik a szabályai.
Kiemelt kép: Getty Images