Úgynevezett normális eset régóta nincs, ha az időjárásról van szó, és valószínűleg a szokatlanul enyhe februárnak köszönhető, hogy már most sok standnál lehet medvehagymát látni. Ez a mélyzöld színű, fokhagymaillatú leveles a tavaszi konyhák egyik slágere, tél végére nemcsak a vitaminra, de ízekre, illatokra is ki vagyunk éhezve, a medvehagyma pedig minden igényünket kielégíti.
Hihetetlenül aromás, mégsem túl erős az íze, gyönyörű, életteli a színe, ráadásul nagyon változatosan felhasználható. Pesztó alapanyaga, pogácsa vagy kelt tészta hozzávalója éppen úgy lehet, ahogy főzelék vagy méregtelenítő smoothie főszereplője is. Azt amúgy tudtad, hogy a medvehagyma évszázadok óta fontos eleme a népi gyógyászatnak? Jót tesz az emésztésnek, keringésnek és antimikrobiális hatása is van.
Ma három könnyen elkészíthető receptet (egy levest, egy tésztaételt és egy pogácsát) mutatunk, amivel a medvehagymarajongók egy komplett, három fogásos menüt vezényelhetnek le ezzel a levelessel.
Medvehagymás borsókrémleves fetával
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 fej vöröshagyma
- 4 evőkanál olaj
- 1 gerezd fokhagyma
- 60 dkg zöldborsó (mirelit vagy friss)
- só
- frissen őrölt bors
- fél csokor medvehagyma
- 1 dl 10%-os főzőtejszín
- fél citrom leve
- 15 dkg feta sajt
A vöröshagymát megtisztítjuk, felaprítjuk, az olajon megfonnyasztjuk. Belereszeljük a megtisztított fokhagymát, majd hozzáadjuk a borsót. Felöntjük annyi vízzel (vagy zöldségalaplével), hogy éppen ellepje, puhára főzzük. Sózzuk, borsozzuk, félrehúzzuk a tűzről, botmixerrel alaposan lepürésítjük, majd beleturmixoljuk az aprított medvehagymát is. Hozzáadjuk a főzőtejszínt és a citromlevet, visszatesszük a tűzhelyre, összemelegítjük. Tálaláskor fetát morzsolunk a tetejére.
Tipp: Pirított csirkemájjal is készíthetjük, a fetás verzióhoz jól passzol a pirított mandula is.
Medvehagymás gnocchi pirított kolbásszal
Hozzávalók 4 személyre:
- 15 dkg kolbász
- 1 evőkanál vaj
- 1 nagy csokor medvehagyma
- 20 dkg parmezán
- só
- frissen őrölt bors
- 75 dkg gnocchi
- 2 dl főzőtejszín
A kolbászt vékonyan felkarikázzuk, közepes lángon körbesütjük, majd kiszedjük. A visszamaradt zsiradékhoz adunk 1 evőkanál vajat, majd átforgatjuk rajta a felcsíkozott medvehagymát. Amint összeesik, rászórjuk a reszelt parmezán felét, felöntjük 2-3 evőkanál vízzel és a tejszínnel. Sózzuk, borsozzuk. A gnocchit sós, lobogó vízben kifőzzük, leszűrjük, végül összeforgatjuk a medvehagymás mártással és a pirított kolbásszal.
Medvehagymás hajtovány
Hozzávalók kb. 30 darabhoz:
- 60 dkg liszt + a nyútjáshoz
- 1 evőkanál só
- 1 teáskanál cukor
- fél dl olaj
- 4 dkg friss élesztő
- 3 dl langyos tej
- fél csokor medvehagyma
- 40 dkg natúr krémsajt
- 1 tojás a kenéshez
- 5-10 dkg reszelt sajt
A lisztet tálba szitáljuk, hozzákeverjük a sót, cukrot, olajat, majd rámorzsoljuk az élesztőt. A langyos tej hozzáadásával összedolgozzuk a tésztát, alaposan kidagasztjuk (aki szeretné, a langyos tejben előtte felfuttathatja az élesztőt). Meleg helyen, letakarva a duplájára kelesztjük. A megkelt tésztát elfelezzük. Az egyik darabot lisztezett felületen fél cm vékony téglalappá nyújtjuk. Megkenjük a krémsajt felével, megszórjuk az aprított medvehagyma felével, a hosszabb oldaláról indulva feltekerjük, mint a rétest. Ugyanígy elkészítjük a másik darabot is. A tekercsekből trapézokat vágunk, sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk őket, egymástól kellő távolságra. A felvert tojással megkenjük, a reszelt sajttal megszórjuk. 180 ºC-ra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt megsütjük.
A medvehagyma gyűjtése
A medvehagyma a gyertyános, tölgyes vagy bükkös erdők aljnövényzetében fordul elő tömegesen, itthon nagy mennyiségben találkozhatunk vele többek közt a Zselic, a Gerecse és a Mecsek lejtőin. A medvehagyma
gyűjtéskor nagyon fontos az óvatosság, mivel az könnyen összetéveszthető a májusi gyöngyvirággal és az őszi kikericcsel, utóbbiak fogyasztása viszont súlyos, esetenként halálos mérgezést okozhat.
A medvehagyma és a másik két növény közti legfőbb különbség az, hogy a medvehagyma levelei és virágzata is erősen fokhagymaillatú, míg a másik két növényé nem. A gyöngyvirág levelei emellett rövidebbek és szélesebbek, virágai pedig nem a szár csúcsán, hanem a tő közelében erednek.
A medvehagymához alakban közelebb álló kikerics a medvehagymával ellentétben füves réteken, napfényes mezőkön nő. Gyűjtéskor nem érdemes kockáztatni: ha nem vagyunk rutinos gyűjtők, és nem vagyunk 100 százalékig biztosak a dolgunkban, inkább menjünk ki a piacra, ahol 1-2 héten belül tömegesen lehet majd kapni ezt a finom tavaszi levelest. Amennyiben pedig tapasztalt medvehagymászok vagyunk, arra figyeljünk, hogy érvényben lévő törvényi szabályozás szerint magánszemély naponta, saját felhasználására 2 kg medvehagymát gyűjthet, természetvédelmi területen pedig természetesen tilos a gyűjtés!
Kiemelt kép: Getty Images