Fűszerkert az erkélyre

Így alakítsd ki az otthoni fűszerkertedet az erkélyen vagy a konyhaablakban

A fűszernövények rendkívül sokoldalúak: nemcsak az ételek ízét gazdagítják, hanem számos jótékony tulajdonsággal is rendelkeznek.
  • A kertészkedés a lelkiállapotunknak is jót tesz, akár erkélyen, akár kertben ültetünk.
  • Számos fűszernövény könnyedén elél cserépben vagy balkonládában is.
  • A legfontosabb szempontok az otthoni fűszerkert kialakításánál: a fény, a víz, és hogy mit mivel ültetünk össze.

Ahogy egyre többen érdeklődnek az egészséges táplálkozás és konyhaművészet iránt, annál több ember fedezi fel a saját fűszernövények termesztésének örömét. A fűszerkert kialakítása nem csupán egy divatos hobbi, hanem egy olyan tevékenység, amely testi-lelki egészségünkhöz is hozzájárul, miközben gazdagítja kulináris élményeinket. 

A fűszerkertet kialakítani nem igényel különleges szaktudást vagy hatalmas területet.

Rengeteg olyan növény van, ami vígan elél egy balkonládában, ezeket bátran termeszthetjük az erkélyen is.

Fontos azonban figyelembe venni a növények igényeit, mint például a napfény mennyiségét és a vízellátást. A legtöbb fűszernövény kedveli a napos, meleg helyeket, és gyakran mérsékelt öntözést igényelnek.

fűszernövény, erkély, balkonláda

Rengeteg olyan fűszernövény van, ami vígan elél egy balkonládában (Fotó: Getty Images)

Íme pár fűszernövény és fő tulajdonságaik: 

  • Bazsalikom: egynyári, szereti a napos, meleg erkélyt és a sok-sok vizet.
  • Citromfű: szereti a napot, vízigénye közepes.
  • Kakukkfű: évelő félcserje, nagy melegben bőven öntözzük, gyakran vágjuk vissza.
  • Koriander: szereti a napfényt, viszont a hőségtől óvni kell, vízigénye közepes.
  • Menta: évelő, napos, szélárnyékos helyet kedveli, vízigénye kicsi.
  • Metélőhagyma: évelő növény, a félárnyékos helyeket szereti, vízigénye minimális.
  • Oregánó: évelő félcserje, jól viseli a tűző napot, igénytelen, nem kell sokat locsolni. Télálló, ezért kint hagyhatjuk az erkélyen, tavasszal újra ki fognak bukkanni az apró zöld levelek.
  • Zsálya: évelő, kedveli a napos, meleg helyeket és a bő öntözést.
  • Zsázsa: a napos és a félárnyékos helyet is szereti, bő vízre van szüksége. A legrövidebb tenyészidejű zöldségnövény; a vetéstől számított 12-14 nap múlva már fogyasztható.

Nemcsak a konyhai hasznosítás szempontjából érdemes fűszernövényeket termeszteni.

Egy jól megtervezett fűszerkert díszítőelemként is szolgálhat a kertben vagy az otthoni környezetben.

A különböző színek, formák és illatok kombinációja igazán vonzó látványt nyújthat, emellett pedig még a rovarokat is vonzza, amelyek fontosak lehetnek a kert biológiai egyensúlyának fenntartásában. Akkor sem kell lemondanunk a saját otthoni fűszernövényekről, ha nincs saját kertünk, hiszen már egy kisebb erkélyen is meg tudunk termelni annyi fűszert, amit fel tudunk főzéshez használni.

Ha azonban erkélyünk sincs, semmi gond: elég egy virágtartó és egy ablakpárkány, vagy belső udvar. A lényeg, hogy mindenképp olyan helyen tartsuk növényünket, amit elegendő napfény ér. Érdemes a konyha közelébe helyezni a gyakran használt fűszernövényeket: ha van a közelben szélesebb ablakpárkány, jelentősen megkönnyíti a dolgunkat főzés közben.

4 tipp kezdő kertészeknek:

  1. Egy balkonládába nagyjából három tő növényt ültethetünk. A menta és citromfű nagyon agresszíven terjeszkedik, ezért ezt a két növényt mindenképpen külön, ha lehet, egy kisebb dézsába érdemes telepíteni.
  2. Mielőtt teljesen felpakolnánk egy kertészeti szakáruházban, először mérjük fel az erkélyünket, és számoljuk ki, hány ládát, illetve cserepet tudunk kényelmesen elhelyezni úgy, hogy a növények lehetőleg annyi fényt kapjanak, amennyire szükségük van.
  3. Utána szerezzük be a ládákat, és ügyeljünk arra, hogy az alján legyenek vízelvezető lyukak. Ha csak a helyük van meg, kérésre a kertészetekben kilyukasztják nekünk. Hogy ne borítson el mindent a víz, mindenképpen vásároljunk a ládákhoz, cserepekhez való tálcákat, tálkákat is.
  4. Fontos, hogy virágföldből is jó minőségűt vegyünk, megelőzve a csalódást, hogy esetleg a gondosan kialakított fűszerkertünkben csak kornyadoznak a növények. Fűszernövényeket magról is viszonylag könnyen lehet termeszteni, de gyorsabb és biztosabb eredményt érhetünk el, ha legelőször palántákkal látunk neki a feladatnak. Kertészetekben, piacokon kaphatunk jó minőségű, életerős palántákat, amelyeket csak be kell ültetni az előkészített ládákba. A szupermarketekben található növényeket is fel lehet javítani, de akkor arra figyelni kell, hogy a lehető leghamarabb ültessük ki őket a tápanyagban dús földbe.

Ha kedvet kaptál az ültetéshez, akkor nézd meg, melyek 2024 kerti trendjei!

Kiemelt kép: Getty Images