- A szépen fonott húsvéti kalács az ünnepi asztal dísze.
- A húsvéti kalács akkor jó, ha foszlik.
- A húsvéti kalács lehet natúr, de gazdagon édesített vagy éppen sós is.
Különleges hangulatú ünnepünk a húsvét, ami nemcsak a vallásos emberek számára van kiemelkedő jelentőségű, de mindenkit lelkesedéssel és a megújulás ígéretével kecsegtet. A tojás és a sonka mellől nem maradhat el a húsvéti kalács, ami nemcsak finom ízével, de szemet gyönyörködtető látványával is emeli az ünnep fényét.
Ma három bombabiztos kalács receptet hozunk: egy klasszikus ízvilágút, egy csokoládés, és egy sós-zöldfűszeres verziót mutatunk, hogy mindenki megtalálja a kedvére valót.
1. Mazsolás mini fonott kalács
Hozzávalók kb. 16 darabhoz:
- 10 dkg mazsola
- 8 dkg vaj/margarin
- 40 dkg liszt + a nyújtáshoz
- csipet só
- fél (kezeletlen) citrom héja
- 2 dl tej
- 6 dkg porcukor
- 3 dkg friss élesztő
- 2 tojássárgája + 1 tojás a kenéshez
A mazsolát vízbe áztatjuk 30 percre, majd leszűrjük. A vajat/margarint elmorzsoljuk a sóval és reszelt citromhéjjal elkevert liszttel, beletesszük a mazsolát. A tejet meglangyosítjuk a cukorral, majd felfuttatjuk benne a morzsolt élesztőt, beletesszük a tojássárgáját. Az élesztős részt a lisztes részhez adjuk, sima, fényes tésztává dagasztjuk. Meleg helyen letakarva kelesztjük 30 percig, majd lisztezett munkalapon kissé átdolgozzuk.
A tésztát 6-7 dkg-os darabokra osztjuk, vékonyra sodorjuk.
Vagy csomót kötünk a rudakra, vagy összefonjuk hármas fonással. (Hármas fonás esetén a darabokat még három egyenlő részre osztjuk, és ceruza vastagságú rudakat sodrunk belőle.) Sütőpapírral fedett sütőlemezre helyezzük, a felvert tojással megkenjük. Meleg helyen kelesztjük letakarva 15-20 percig, majd 170 ºC-ra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük 15-18 perc alatt.
Tipp: Ebből a mennyiségből egy nagy fonott kalácsot is készíthetsz, a tésztacipót kelesztés után 3 egyforma részre osztod, rudakat sodorsz belőle, és összefonod. Figyelem, a sütési időt növeld meg 30-35 percre, és 160 ºC-os sütőben süsd!
2. Csokoládés-mogyorós kalácskoszorú
Hozzávalók:
- 2,5 dkg friss élesztő
- kb. 2-2,2 dl langyos tej
- 2 evőkanál méz
- 50 dkg liszt + a nyújtáshoz
- 1 mokkáskanál só
- 1 tojás + 1 a kenéshez
- 10 dkg vaj/margarin, olvasztva
- 4 evőkanál porcukor
- 3 evőkanál sötét, cukrozatlan kakaópor
- 10 dkg étcsokoládé
- 5 dkg török mogyoró durvára vágva
Keverjük krémesre a morzsolt élesztőt, a langyos tejet és a mézet. A lisztet vegyítsük a sóval, majd adjunk hozzá 1 egész tojást, a tejes keveréket és az olvasztott vaj/margarin felét. (A szükséges folyadék mennyisége függ a liszt minőségétől, a tojás nagyságától. Ha túl kemény a tészta, óvatosan adagoljunk hozzá még tejet mindaddig, amíg gyúrható, lágy tésztát kapunk!)
Dagasszuk a tésztát 8-10 percig, míg teljesen homogén lesz, majd kelesszük konyharuhával letakarva szobahőmérsékleten minimum 1,5-2 órán keresztül. Lisztezett felületen nyújtsuk ki 1 cm vékonyra, kenjük meg a maradék olvasztott vajjal/margarinnal, majd hintsük meg egyenletesen a porcukorral elkevert kakaóporral. Szórjuk meg az apróra vágott étcsokoládéval, majd
a hosszabb oldaláról indulva tekerjük fel, mint egy bejglit.
Helyezzük sütőpapírral bélelt sütőlemezre. (Formázás után már nehéz mozgatni.) Háromszor-négyszer ellentétes irányba tekerjük meg a tésztát, majd fogjuk össze a két végét, koszorút formázva. Letakarva kelesszük újabb 45 percig. 5 Közben melegítsük elő a sütőt 200 ºC-ra. Kenjük meg a kalácsot a felvert tojással, szórjuk meg a durvára vágott mogyoróval. Csökkentsük a hőfokot 180 ºC-ra, tegyük be sülni a kalácsot kb. 30 percre.
3. Snidlinges kalácskoszorú
Hozzávalók:
- 1,2 dl tej
- 2,5 dkg friss élesztő
- 50 dkg liszt + a nyújtáshoz
- 1 kávéskanál só
- 1 csokor snidling
- 1 L-es méretű tojás + 1 a kenéshez
- 5 dkg vaj, olvasztva
- 15 dkg natúr joghurt
A langyos tejet keverjük krémesre az élesztővel. A lisztet keverjük el a sóval, a vágott snidlinggel, majd adjuk hozzá a tojást, az élesztős tejet, az olvasztott vajat és a joghurtot. (A szükséges folyadék mennyisége függ a liszt minőségétől, a tojás méretétől. Ha túl kemény a tészta, óvatosan adagoljunk hozzá még tejet, amíg gyúrható, enyhén lágy tésztát kapunk.) Dagasszuk a tésztát 8-10 percig, míg teljesen homogén lesz. Konyharuhával letakarva kelesszük szobahőmérsékleten minimum 1,5-2 órán keresztül.
Osszuk a tésztát 2 egyenlő részre, lisztezett felületen, fokozatosan sodorva formázzunk belőlük rudakat, majd tekerjük őket össze, formázzuk karikának, nyomkodjuk össze. Helyezzük a kalácsot sütőpapírral bélelt tepsire, és kelesszük újabb 30-45 percig. Közben a sütőt melegítsük elő 200 ºC-ra. Kenjük meg a kalácsot a felvert tojással, majd 25-30 perc alatt süssük készre.
A kalács mint szimbólum
A húsvéti kalács eredete a Bibliai időkig nyúlik vissza. Az utolsó vacsorán Jézus tanítványaival együtt a zsidó vallásban hagyományos széderestét ünnepelte, amelyet a Biblia szerint először az Egyiptomból való menekülés előestéjén tartottak meg. A szédereste központi étele a pászka, azaz a kovásztalan kenyér. Ennek megfelelője a kalács a húsvéti lakomában. A gazdag, tejes-vajas kalács sütésének szokása olyan időkből származik, amikor a böjt alatt tilos volt a tej és a tojás fogyasztása is, így amikor a tilalom véget ért, a böjtölők lelkesen gazdagították ezekkel az alapanyagokkal a hétköznapi kenyeret.
Kedveled az ünnepi hagyományokat? Töltsd ki a húsvéti ételek kvízt, és kiderül, mennyit tudsz róluk!
Kiemelt kép: Getty Images