- A koktélok a társas összejövetelek sztárjai.
- A koktélok viszonylag alacsony alkoholtartalmúak, de ezzel együtt sem szabad túlzásba esni velük.
- A jó koktél ízében nem az alkohol, hanem az azt kiegészítő ízesítők, gyümölcsök dominálnak.
A múlt héten még úgy volt, itt a nyár, ezen a héten viszont az őszből kaptunk ízelítőt. Bár egyébként (ha nem kényeztetne el bennünket 25 fok már április elején) nem volna bajunk ezzel az időjárással, most viszont majd mindenki zokon vette a kicsit szomorúbb időt.
Mit lehetne tenni, hogy megint visszatérjen a tavasz? Mi lenne, ha ez alkalommal egy (na jó, három) könnyed és frissítő koktéllal csábítanánk a jó időt? Ha kellemesen gyümölcsösre és izgalmasra hangoljuk őket, segítenek átvészelni a kicsit szürkébb időt is.
Málnás vodkakoktél
Hozzávalók 6 adaghoz:
- 15 dkg cukor
- 50 dkg málna (fagyasztott)
- 4 darab lime
- 3 dl vodka (hatfele osztva)
- néhány szem málna a tálaláshoz
A cukrot a málnával együtt adjuk 6 dl vízhez, forraljuk fel, facsarjuk hozzá 2 lime levét. Hagyjuk kihűlni a málnás szirupot. Szűrjük át, hűtsük le. Adjuk a vodkához a lime-gerezdeket, a málnaszemeket, öntsük fel a hideg málnalével.
Kókusztejes, rumos, fahéjas kávékoktél
Hozzávalók 4 adaghoz:
- 2 evőkanál méz
- 1 csomag bourbon vaníliás cukor
- fél teáskanál őrölt fahéj + a tálaláshoz
- 12 darab jégkocka
- 4 adag hideg presszókávé
- 4×5 cl barna rum
- 4 dl sűrű kókusztej (konzerv)
- 4 rúd fahéj a dekorációhoz (elhagyható).
A mézet a vaníliás cukorral és az őrölt fahéjjal felmelegítjük, majd 4 pohárba töltjük. Beledobjuk a jégkockát, ráöntjük a kávét, a rumot, végül a hideg kókusztejet. A tetejét megszórjuk őrölt fahéjjal, és a fahéjrúddal díszítve tálaljuk.
Tipp: A sűrű kókusztejet üvegben habosra rázhatod, mielőtt ráöntöd az italra.
SÁO signature: Gin Chao koktél
Hozzávalók 1 adaghoz:
- 4 cl gin
- 2 cl bodzaszörp
- 4 cl uborka juice
- 2 cl lime lé
- top tonic
- 5 db jégkocka
Az uborka juice-hoz az uborka szeleteket vízzel össze kell turmixolni és leszűrni. Rakj minden összetevőt egy shakerbe, és alaposan rázd össze, körülbelül 30 másodpercig. Tedd a jéggel együtt pohárba, a tetejét frissítsd tonikkal. Díszítsd tetszés szerint zöldséghámozóval vékonyra vágott uborkaszeletekkel.
Koktéltudomány
Nem véletlenül népszerűek világszerte a különféle izgalmas ízű koktélok, melyek többféle alkoholos és/vagy alkoholmentes italból, fűszerekből és kiegészítőkből állnak, és az esetek többségében nem tartalmaznak 6 cl-nél több alkoholt, viszont összmennyiségük 2-2,5 deci, azaz a kész ital alkoholtartalma lényegesen enyhébb, mint az alapjául szolgáló szeszesitalé.
Könnyen fogyasztható italokról van szó, amikből viszont éppen emiatt könnyű túllőni a célon. Bár koktélokat már az 1800-as éve végén is készítettek, ezek az italok az amerikai szesztilalom idején terjedtek el széles körben. Ezidőtájt a kocsmákban széles körben elterjedt az illegálisan is könnyen és gyorsan előállítható, ám sokszor csapnivaló minőségű gin. A sokszor rossz minőségű alkohol vacak ízét édes hozzávalókkal fedték el, és ezeket a keverékeket tekintjük a mai koktélok őseinek.
Bár vannak olyan széles körben ismert koktélok, melyek a világ minden táján fix recept szerint készülnek, a koktélkésztés kreatív feladat, és folyamatosan születek az izgalmasabbnál izgalmasabb receptek, a fermentálás népszerűbbé válásával pedig újabb különlegességek készülhetnek el. A koktélok egyre korszerűbbek is: a túlzott cukor- és alkoholtartalom a múlté, mondja Nguyen Thuy Phuong, aki a SAO Budapest étteremben készít friss szemléletű koktélokat. „Napjaink bárkultúrájában az élvezeté a főszerep.
Ahogyan az ételek esetében, az italoknál is jellemző, hogy minden érzékszervet szeretnének megmozgatni:
a bolti szirupok helyett saját gyümölcs alapokat használunk, amikben a kereskedelmi forgalomban kapható változatokhoz képest kevebb a cukor, és sokkal több a gyümölcs”– meséli.
És azt tudtad, hogy melyik az a koktél, amit a Covid tett egyeduralkodóvá?
Kiemelt kép: Getty Images