Az omlós tészta igazi jolly joker, hiszen elkészítheted édesen, sósan, ugyanúgy csinálhatsz belőle vendégváró aprósüteményt, mint pitét vagy éppen ebédre való quiche-t. Ha egyszer megtanulod jól elkészíteni, kedved, ízlésed és a kéznél lévő hozzávalók szerint tulajdonképpen a végtelenségig variálhatod.
Ha édes verziót készítesz, az alap aránya 3:2:1, vagyis 3 egység lisztből, 2 egység zsiradékból és 1 egység porcukorból áll, ami 2 rész lisztre és 1 rész zsiradékra módosul, ha sós linzert sütsz, és a cukor kimarad. Dúsíthatod tojássárgájával, egész tojással, hogy finomabb legyen, de tehetsz bele tejfölt, tejszínt és hideg vizet is, miután elmorzsoltad a száraz hozzávalókat a zsiradékkal. Külön kategória az omlós tésztákon belül az élesztős omlós, avagy pozsonyi tészta (amiből a pozsonyi kifli és a bejgli készül), itt a tojás mellett összegyúráskor hideg tej és élesztő kerül bele.
5 betartandó szabály túrós pite illetve omlós tészta készítésekor
- Gyors mozdulatokkal dolgozz, hogy a kezed melegétől ne essen szét a tészta, a zsiradék hideg, legfeljebb szobahőmérsékletű legyen!
- Ízesítheted a tésztát vaníliás cukorral, reszelt citrushéjakkal, őrölt fahéjjal, kakaóporral és darált olajos magvakkal is, utóbbiaknál arra ügyelj, hogy legfeljebb a lisztmennyiség ötödét add hozzá, akkor még normál szerkezetű marad a tészta, annál többtől széteshet.
- Mindenképpen érdemes összegyúrás után hűtőben pihentetni a tésztát, hogy könnyebb legyen dolgozni vele, legalább fél óráig, de akár egész éjszakára is bent hagyhatod. Ha nagyon kemény lett, tedd a konyhapultra kicsit „engedni”, hogy ne törjön el nyújtás közben.
- Alsó-felső sütési programon süsd, a légkeverés nagyon kiszáríthatja. Bármikor kinyithatod a sütőajtót, nem lesz tőle semmi baja.
- Amikor kiveszed a sütőből (akár pite, akár keksz formájában), hagyd egy kicsit hűlni a tepsiben vagy a formában, nehogy széttörjön, ha még forrón átemeled.
Ha kíváncsi vagy a tapasztalt cukrász többi tippjére, illetve az epres, túrós pite elkészítésére, kattints a videóra!
Rácsos epres, túrós pite omlós tésztából
Hozzávalók egy kb. 30 cm átmérőjű piteformához:
A tésztához:
- 45 dkg liszt + a nyújtáshoz
- 15 dkg porcukor
- 30 dkg vaj+ a formához
- 2 tojássárgája + 1 tojás a kenéshez
- A pite töltelékéhez:
- 50 dkg túró
- 7,5 dkg cukor
- 1 vaníliarúd kikapart magjai (vagy 2 csomag vaníliás cukor)
- 1 (kezeletlen) citrom reszelt héja
- 2 tojás
- 30 dkg eper
- 2 evőkanál eper- vagy sárgabaracklekvár
- A tésztához a lisztet összeszitáljuk a porcukorral, gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk a vajjal, végül a tojássárgájával sima tésztává gyúrjuk. A tésztacipót befóliázva legalább 30 percre hűtőszekrénybe tesszük.
- A 30 cm átmérőjű piteforma alját sütőpapírral kibéleljük, a tészta kétharmad részét lisztezett munkalapon akkorára nyújtjuk, hogy ki tudjuk bélelni vele a formát, és az oldalára is jusson. Sütőpapírral befedjük a linzerlapunk tetejét is, és rizst/babot/lencsét öntünk bele súlyként, körülbelül a forma feléig (ez azért kell, hogy ne hólyagosodjon fel a tésztánk, és a pereme is megmaradjon).
- A 170 C-ra előmelegített sütőben 10 perc alatt elősütjük, majd eltávolítjuk róla a nehezéket, és visszatesszük 5-10 percre a sütőbe.
- A töltelékhez a túrót a cukorral, a vaníliával, a citromhéjjal egy keverőtálban összekeverjük, hozzáforgatjuk a tojásokat, végül a kockázott epret.
- Az elősütött pitét kikenjük lekvárral, majd egyenletesen elkenjük benne a tölteléket.
- A maradék tésztát lisztezett munkalapon 3-4 mm vastagságúra nyújtjuk, 1-1,5 cm széles csíkokra vágjuk, megkenjük a felvert tojással, majd a tojásos tésztacsíkokkal berácsozzuk a pitét. A 170 C-os sütőben 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük. Porcukorral megszórva, gyümölcsszósszal, lekvárral, vaníliafagylalttal is tálalhatjuk.
Elkészítés: 45 perc + pihentetés
Sütés: 15-20+15-20 perc
Köszönet a helyszínért a Nosalty.hu-nak!
A Cukrászsuli korábbi részeit itt nézhetők meg!