Finom eperlekvárt otthon is készíthetsz!
  • Az eper (azaz szamóca) sokunk kedvenc gyümölcse. 
  • Az eperlekvár nem olcsó, de isteni finom. 
  • Eperlekvárt kevés cukorral, sütőben is készíthetünk.

Végre itt az eperszezon! Nem tudom, te hogy vagy vele, de én minden évben epedve várom, hogy megérkezzen a piacra, boltba vagy utcai árusokhoz az édes, illatos szabadföldi eper. Hát hogy lehet egy gyümölcs ennyire tökéletes? Falatnyi „kiszerelés”, édes, mégsem émelyítő íz, enyhén harapós, de krémes állag…

A friss epernél már csak egy jobb dolgot tudok elképzelni.

Azt, ha egy álmos-fagyos téli reggelen házi eperlekvárt tudok a gazdagon megvajazott kenyeremre tenni, vagy egy kanál eperlekvárral koronázhatom meg a túrógombócomat.

Nem minden eper, ami szamóca

Jó tudni, hogy, bár az emberek többsége ugyanarra a kissé csúcsos, élénk piros, sűrűn pettyezett finomságra gondol, az, amit a köznyelvben epernek hívunk, valójában szamóca! Az eper igazából az az inkább a szederre emlékeztető, fán termő, aprócska, lila vagy fehér gyümölcs, amit itthon is sokfelé látni vidéki kertekben, zöldövezetekben.

Az eperfát annak idején selyemgubó termesztésére honosították meg itthon (a selyemhernyók ugyanis élnek-halnak a leveleiért). Az éretten földre hulló apró gyümölcsöt viszont itthon inkább a szünidőt nagymamájuknál töltő gyerek eszik – jellemzően hasfájásig.

eper-lekvar-recept

Készül az eperlekvár (Fotó: Getty Images)

Az igazi eper

A szamóca, azaz a finomság, amire az eper szó hallatán gondolunk, nemcsak hihetetlenül finom, de kifejezetten egészséges is. Magas rosttartalma és édes íze mellett is alacsony kalóriatartalmú és kedvező glikémiás indexű, ezért beilleszthető a legkülönfélébb diétás étrendekbe is. Fogyasszuk frissen, cukor nélkül! Ha jó áron jutunk hozzá, tegyük süteménybe, kásánk tetejére vagy tejes turmixokba; ha pedig hegyekben áll, főzzünk belőle lekvárt!

Nézd csak, ez a palacsintarecept eperlekvárral is isteni finom lehet!

A jó eperlekvár legfontosabb ismérve (és szerintem ez jellemzi az összes gyümölcslekvárt), hogy íze nemcsak, hogy hozza, de meg is sokszorozza a gyümölcs ízét, nem túl édes, ellenben kellemesen ragadós állagú, szépen kenhető/kanalazható.

Jó lekvárt főzni sokféleképpen lehet. Vannak, akik a hosszú főzési időre, mások a befőzőcukorra esküsznek, megint mások pektint (egy száz százalékban természetes zselésítő anyag) adnak a lekvárhoz. Én kicsit más módszerrel, cukorszegényen és kevés felhajtással készítem – és mindig tökéletes lesz.

Recept: Tökéletes eperlekvár

Sütőben sokáig csak szilvalekvárt készítettem (az is megér egy misét, mert nagyon-nagyon finom), de később rájöttem, hogy eperrel is működik a dolog. A sütőben sütés nemcsak az eper ízét emeli négyzetre, de még a cukorból is karamelles, isteni finom zamatokat csalogat elő.

Tény, hogy a végén nem fogunk tudni több üveget megtölteni, de az eperlekvár nem is az a fajta csemege, amit literszám töm magába az ember. Értékessége éppen abban rejlik, hogy spórolunk vele, és akkor vesszük elő, amikor nem mellékes ízesítő, hanem főszereplő lehet a tányéron.

Hozzávalók egy közepes üveghez:

  • 2 kiló eper
  • 35 deka cukor

Elkészítés:

Az epret megmossuk, kis zöld levelét levágjuk, a gyümölcsöt (ami egyébként rendszertanilag nem is gyümölcs, hanem egy áltermés) félbevágjuk. Egy tepsiben elterítjük az epret, majd egyenletesen megszórjuk a cukorral és egyszer összekeverjük. 160 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és körülbelül 1,5 óra alatt, néhányszor elkeverve csodálatosan ízes eperlekvárt készítünk belőle.

Érdemes dunsztolni, mert így akár egy évig is eláll:

a lekvárt kifőzött befőttesüvegbe szedjük, az üveg tetejét rácsavarjuk, gyorsan a fejére állítjuk, majd törölközőkbe és plédbe csavarjuk, annak érdekében, hogy minél lassabban hűljön ki. Ha kihűlt az eperlekvár, hűvös helyen tároljuk és akkor vegyük elő, amikor nagyon meg szeretnénk jutalmazni magunkat!

Te is úgy vagy vele, hogy most reggeltől estig csak epret ennél? Elhoztuk neked a szezon legjobb eper receptjeit!

Kiemelt kép: Getty Images