Az égetett tésztát forrázott tésztának is nevezik, ez az alapja rengeteg népszerű süteménynek, például az olasz profiterolnak, a francia eklernek vagy éclairnek, és az egyik leghíresebb magyar süteménynek, a képviselőfánknak is. A francia alaptészta abban különbözik a magyar változattól, hogy kicsit több benne a folyadék, és annak egy része (vagy egésze) tej. Ennek általában nem lesz repedezett a felszíne, míg a vizet tartalmazó változatnak igen. Ízben egyébként alig érezhető a különbség.
Ha egyszer megtanulod, hogyan kell elkészíteni az alap égetett tésztát, a formáját, a krémet és az öntetet remekül variálhatod kedvednek és ízlésednek megfelelően. Így több verzióban is készíthetsz profiterolt. Sokan tartanak tőle, pedig egyáltalán nem bonyolult, csak néhány fontos szabályt kell betartanod, és kitapasztalnod, hogyan működik a saját sütőd.
Profi tippek a klasszikus profiterol recept mellé
Resztelj!
A cukrot nyugodtan kihagyhatod a tésztából, de megfelelő mennyiségű sót mindenképpen tegyél bele, különben íztelen és színtelen lesz a végeredmény. A lisztet-zsiradékot-sót-vizet mindig rendesen reszteld le ahhoz, hogy később megfelelő állagú legyen a tésztád. A vajat/margarint felkockázva dobd bele, mert ha egy tömbben rakod bele, sok elfő a vízből, mire egynemű lesz.
Szálpróbázz!
El kell találnod a helyes tojásmennyiséget is a megfelelő állagú tésztához, ehhez feltétlenül használd a videóban bemutatott szálpróbát, és inkább kisebb adagonként add hozzá az utolsó tojás(okat). A tojás legyen szobahőmérsékletű, és mindig egyesével keverd bele, csak akkor, ha az előzőt már felvette.
Formázd!
Bár kanállal (pl. fagylaltoskanállal) is készíthetsz kupacokat a tésztából, akkor a legszebb, ha habzsákból nyomsz egyenlő méretű halmokat. A profiterolhoz nagyobb cseresznye méretű gömböket készíts, a képviselőfánkhoz kb. 3-4 cm átmérőjű halmokat. Ha hosszúkás éclairt szeretnél, 10-12 cm hosszú babapiskóta formákat nyomj a sütőpapírra. Készíthetsz belőle koszorú formát is, az is nagyon látványos lesz! Amennyiben szeretnél neki talpat (pl. éclair, képviselőfánk), zsírozott-lisztezett lemezen süsd, ne sütőpapíron.
Süsd!
A legfontosabb, hogy jól előmelegített sütőben süsd, és a sütési idő első kétharmadában ne nyisd rá a sütőt a tésztára, mert azonnal összeesik, és nem tudod már kijavítani. Ha erősen süt a sütőd, elég 180 C-ra előmelegíteni, ha nem annyira, 200-220 C-osra is állíthatod. Légkeveréssel, a középső rácson ajánlott sütni, ha nincs légkeverés, akkor alsó-felső sütési módban. A sütési idő vége felé úgy tudod ellenőrizni, kész van-e, hogy ha (az ujjaddal vagy kiskanállal) megkocogtatod az aranybarna külsejű süteményt, kopogó hangja van. A kívül száraz, aranybarna színű, repedezett tészta készen van.
Töltsd!
Miután kiveszed a sütőből, hagyd kihűlni (akár a sütőlemezen, akár rácson), és csak akkor töltsd, ha hideg. (Vannak receptek, amelyek azt javasolják például a képviselőfánknál, hogy vágd le még melegen a tetejét, hogy a gőz távozhasson, de nem ajánljuk, mert kiszáradhat a sütemény belseje.) Tejszínes, vajas és mascarponés krémeket, tejszínhabot is tehetsz bele (az éclair fánknak nagy vonzereje például a tejszín) a legegyszerűbb habzsákból nyomva. Legjobb tálalás előtt betölteni, hogy a krémtől ne puhuljon be túlzottan a tészta.
Ha kíváncsi vagy rá, miként készítik a profik, kattints a videóra!
Vaníliakrémes profiterol recept csokoládéöntettel
Hozzávalók 10-12 adaghoz:
A tésztához:
- 15 dkg vaj/margarin (helyettesíthető 1,5 dl étolajjal)
- 1,5 dl víz
- csipet cukor (elhagyható)
- nagy csipet só
- 15 dkg liszt
- 3-4 közepes (M-es) tojás
A krémhez:
- 3 dl tej
- 5 dkg kristálycukor
- 1 csomag vaníliás pudingpor
- 1 teáskanál vaníliaőrlemény
- 4 dl hideg habtejszín
Az öntethez:
- 10 dkg étcsokoládé
- 1,5 dl habtejszín
- A díszítéséhez:
- friss gyümölcs (pl. málna)
- néhány evőkanál csokoládéforgács
- A tésztához a vajat/margarint, a vizet, a cukrot és sót főzőedényben forrásig hevítjük, majd közepes lángon belekeverjük a lisztet, és további 1 percig keverjük. (Ez a resztelés.) Levesszük a tűzhelyről, és egyenként belekeverjük a tojásokat.
- Annyi tojást teszünk bele (hármat vagy négyet, esetleg a negyediknek a felét), hogy szálpróbát tudjunk húzni belőle. Beleteszünk 3 tojást, majd a hüvelyk- és a mutatóujjunk közé veszünk egy kis tésztát. Ha szétnyitjuk a két ujjunkat, és nem szakad szét a tészta, hanem vékony szálat tudunk húzni belőle, akkor jó. Ha elszakad, akkor még egy tojást teszünk bele, majd megismételjük a szálpróbát.
- Sütőpapírral fedett tepsire simacsöves nyomózsákból cseresznyényi halmokat nyomunk a masszából.
- 180 °C-ra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük. Nagyon fontos, hogy a sütés első 15 percében ne nyissuk ki a sütő ajtaját, mert könnyen összeeshet a sütemény.
- A krémhez 2 dl tejet felforralunk a cukorral, majd besűrítjük a maradék tejben elkevert pudingporral. Mikor kihűlt, átkeverjük, beleforgatjuk a vaníliát, majd meglazítjuk a habbá vert tejszínnel.
- A fánkok egyik oldalát az ujjunkkal vagy fakanállal kilyukasztjuk, majd betöltjük a cső nélküli habzsákba tett vaníliakrémmel. Tálakba adagoljuk.
- 7. Az öntethez a csokoládét összetördeljük, majd ráöntjük a felforrósított tejszínt, kézi habverővel simára keverjük. Az öntettel meglocsoljuk a profiterolt, majd friss gyümölccsel, csokoládéforgáccsal díszítjük.
Elkészítés: 60 perc
Sütés: 20-25 perc
Köszönet a helyszínért a Nosalty.hu-nak!
A Cukrászsuli korábbi részeit itt nézhetők meg!