- Végre berobbant a piac: minden stand csurig van zsenge zöldségekkel.
- A zsenge zöldségek egyik királya a karalábé, amit rengeteg módon elkészíthetünk.
- A zsenge karalábé nyersen salátába, szendvics mellé is kiváló, de mutatunk 3 érdekes melegételt karalábéból.
Tavasszal talán a friss, zsenge karalábét várom a legjobban az összes zöldség közül: minden formájában rajongásig szeretem. Nemcsak pótanyukám töltött karalábéjának íze van ma is a számban, de a csodás tavaszi karalábéfőzelékek íze is, és akkor még nem is beszéltem arról az élményről, amit a zsenge, szinte vajszerűen puha, nyers karalábéba harapva él át az ember. Ilyentájt külön keresem is zsenge karalábés recepteket, hogy minél többet ehessek ebből a roppanós finomságból. Három egyszerű recept következik a hozzám hasonló karalábérajongóknak.
Pestós karalábéfőzelék sült kolbásszal
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 fej vöröshagyma
- olívaolaj
- 40 dkg burgonya
- 1 kg zsenge karalábé
- só
- 20 dkg pesto
- 40 dkg fehér kolbász
- 3 dkg vaj
A finomra vágott vöröshagymát kevés olajon megpároljuk, hozzáadjuk a megtisztított, felkockázott burgonyát és karalábét. Felöntjük kb. 7 dl vízzel, sózzuk, lefedve főzni kezdjük. Amikor puhára főtt, a harmadát kivesszük, kevés lével leturmixoljuk, majd visszaborítjuk a többihez, és besűrítjük vele a főzeléket. Sózzuk, hozzákeverjük a pestót. A kolbászokat serpenyőben, a vaj és 1 evőkanál olívaolaj keverékén megsütjük, ezzel tálaljuk a főzeléket.
Karalábés csusza
Hozzávalók 4 személyre:
- 50 dkg zsenge karalábé
- 5 evőkanál olívaolaj
- só
- frissen őrölt bors
- 35 dkg csuszatészta
A karalábékat hámozzuk meg, nagy lyukú reszelőn reszeljük le. Dinszteljük puhára az olívaolajon, itt-ott pirítsuk meg. Sózzuk, bőségesen borsozzuk. Lobogó, sós vízben főzzük ki a tésztát, szűrjük le, majd keverjük el a pirított karalábéval. Pirítsuk össze és tálaljuk. Kínálhatunk mellé tejfölt, megszórhatjuk pirított szalonna- vagy sonkakockákkal is.
Rántott karalábé a zöldjével dúsított rizzsel
Hozzávalók 4 főre:
- 4 közepes karalábé
- 10 deka liszt
- 2 közepes tojás
- 10 deka prézli
- só
- a sütéshez olaj
a rizshez:
- a karalábé levelei
- 1 evőkanál olaj
- 20 deka rizs
- só
- bors
A karalábét megtisztítjuk, előbb ujjnyi vastag karikákra, majd ujjnyi széles csíkokra vágjuk. A szokásos módon lisztbe, tojásba, prézlibe forgatva bepanírozzuk és forró olajba kisütjük. (Nem szükséges panírozás előtt előpárolni). A rizshez a karalábé zöldjét apróra vágjuk, kevés olajon a rizzsel együtt megpirítjuk, majd a rizs kétszeres mennyiségét kitevő vízzel felöntjük, sózzuk, borsozzuk és készre pároljuk.
Miért együnk karalábét?
A karalábé káposztafélék családjába tartozó Brassica oleracea egyik változata a szárban gumószerűen megvastagodó karalábé. Nemcsak isteni finom, de hihetetlenül egészséges is. Az ásványi anyagban meglepően gazdag növény fajtársa a kelbimbó, a fejes káposzta, a kelkáposzta, a brokkoli és a karfiol is, ez a zöldség viszont mindegyiknél zsengébb, lágyabb ízű, főleg ilyenkor tavasszal, amikor még nem fás. A karalábé tele van rosttal, antibakteriális hatású, sok káliumot, B-vitaminokat tartalmaz, ezért szezonban minden amellett szól, hogy a lehető legnagyobb mennyiségben fogyasszuk!
A zsenge zöldborsóról se feledkezzünk meg! Íme 3 recept a koranyár másik kedvenc zöldségével!
Kiemelt kép: Getty Images