Az elmúlt évtizedben egyre többet hallunk a szezonalitásról, azaz arról, hogy az egyes növényfajták természetes körülmények között az év egy-egy adott időszakában érhetők el a legjobb minőségben és ízben, és hogy a legjobbat akkor tesszük az egészségünkkel és a Földdel is, ha igyekszünk keresni és a megfelelő időben asztalunkra is tenni ezeket.
Noha őseink számára egészen természetes volt mindez, ma, amikor télen is tele vannak a boltok paradicsommal, egész évben van a mediterrán térségből vagy Dél-Amerikából érkező narancs, és mindennapos reggelink az avocado toast, nem mindig könnyű visszatalálni ehhez a szemlélethez. Már csak azért sem, mert az óriási választékban (főleg, ha nem piacon, hanem szupermarketben vásárolnunk), ma már sokan nem is ismerik fel a szezonális terményeket. Ki emlékszik már azokra az időkre, amikor eper csak egy hónapig volt kapható?
Az viszont nemcsak nekünk jó, ha egyre többen keressük a szezonális termékeket, de a mezőgazdasági gyakorlatokat is kedvező irányban befolyásolja. A gazdák így a növények természetes ciklusaihoz igazíthatják a termelést, amivel a lehető legjobb minőségű termékeket állítják elő, ami hatékonyabbá teszi a gazdálkodást és csökkenti a mesterséges beavatkozások (érésgyorsítók és egyéb vegyi anyagok) használatának szükségességét. A szezonális termékek fogyasztása emellett támogatja a helyi gazdákat, mivel ezek a termékek gyakran helyi forrásból származnak. Ez segít fenntartani a helyi gazdaságot és csökkenti a globális szállítási igényt is
Mire jó a szezonális?
A szezonális termékek fogyasztásának számtalan előnye van. Talán a cikk végére te is úgy döntesz, hogy ezentúl csak az idényben termő zöldségeket és gyümölcsöket fogsz vásárolni.
Szezonalitás és több tápanyag
A szezonális termények általában magasabb tápértékkel rendelkeznek, mivel akkor szedik le őket, amikor a legtöbb vitamin és ásványi anyag található bennük. Frissességük és természetes érésük révén több tápanyagot tartalmaznak, mint a hosszú szállítási idő alatt ezt elveszítő importált ez és az.
Szezonalitás és jobb íz
A szezonális zöldségek és gyümölcsök mindig ízletesebbek, mivel érett állapotban szedik le őket. Az importált termények viszont gyakran értetlenül kerülnek leszedésre, és szállítás során érnek meg (vagy nem), ami negatívan befolyásolja az ízüket és állagukat.
Szezonalitás és ár
A szezonális termények általában olcsóbbak, mivel nagyobb mennyiségben állnak rendelkezésre, és kevesebb költséget igényel a termelésük és szállításuk. Ezáltal a szezonalitás követése segíthet csökkenteni az egyre inkább elszálló élelmiszerköltségeket.
Szezonalitás és környezetvédelem
A szezonális termények fogyasztása csökkenti az élelmiszer-szállítás és tárolás során keletkező szénlábnyomot. Ez hozzájárul a környezetvédelemhez, mivel
kevesebb energia és üzemanyag szükséges az adott szezonban termesztett termékek utaztatásához.
Szezonalitás és helyi gazdaság támogatása
A szezonális termények vásárlásával támogathatjuk a helyi gazdákat és a helyi gazdaságot. Ez erősíti a közösségeket és fenntarthatóbbá teszi az élelmiszerláncot.
Ha szeretnénk minél több szezonális terményt enni, látogassuk meg a helyi piacokat és/vagy vásároljunk közvetlenül a termelőktől. Ezeken a piacokon könnyen megtalálhatók a szezonális termékek, és szezonális termékekhez juthatunk akkor is, ha havi zöldség-gyümölcs boxot rendelünk valamelyik erre specializálódott és kizárólag hazai termelőkkel dolgozó cégtől.
Készítsünk havi étkezési terveket, amelyek a szezonális termékekre épülnek,
ez segít abban, hogy jobban odafigyeljünk arra, mikor mit eszünk. Ha van lehetőségünk, termesszünk saját zöldségeket és gyümölcsöket, mert a legjobb módja annak, hogy mindig szezonális és friss termékekhez jussunk. Utóbbi persze nem mindenhol valósítható meg, de nem is kell mindenáron nagyban kezdeni. Termesszünk fűszernövényt balkonládánkban és dobjuk fel azzal az étrendünket.
Mi szezonális augusztusban?
Szerencsére augusztus az egyik legizgalmasabb piaci szezon itthon, a standok roskadoznak a finomabbnál finomabb élelmiszerek alatt! Lássuk, milyen szezonális terményt érdemes keresni ilyenkor és (amellett, hogy a lehető legtöbbet fogyasztunk belőlük nyersen), mit érdemes készíteni belőlük.
Zöldségek
A paradicsom tele van likopinnal, C-vitaminnal, K-vitaminnal, folsavval és káliummal is, emellett isteni finom, és ezekben a napokban millió féle verziója elérhető. Készítsünk belőle friss salátát olívaolajjal és bazsalikommal, vagy használjuk alapanyagként házi paradicsomszószhoz, tésztákhoz. Na és persze: itt az ideje a lecsófőzésnek is.
A paprika magas C-vitamin-, A-vitamin-, B6-vitamin-, és folsav- tartalmáról híres.
Nem csak a vajas kenyerünk mellé, töltött paprikának vagy lecsónak imádjuk, de érdemes sülve is kipróbálni, és mehet belőle bőven a salátánkba is.
A cukkini alacsony kalóriatartalma mellett jó forrása a C-vitaminnak, káliumnak és mangánnak. Grillezzük, rántsuk, vagy használjuk vékonyra szelve tésztahelyettesítőként.
Az uborka magas víztartalmánál fogva remekül hidratál, na meg, C-vitamint, K-vitamint, és káliumot is tartalmaz. Készítsünk belőle frissítő uborkasalátát joghurttal és kaporral, vagy adjuk hozzá smoothie-hoz.
A padlizsán remek rostforrás, de a B-vitaminoknak, K-vitaminnak, káliumnak sincs híján. Készítsünk belőle padlizsánkrémet, grillezzük, vagy süssük meg, és használjuk tésztaszószban.
Gyümölcsök
Az őszibarack magas A-vitamin, C-vitamin, és rosttartalmáról híres, na meg arról, hogy isteni finom. Fogyasszuk frissen, reggelire joghurttal és granolával, vagy készítsünk belőle lekvárt, granitát és süssük süteménybe.
A szilva remek forrása a K-vitaminnak, C-vitaminnak, rostnak és jó hatással van az akadozó emésztésre is.
Együk önmagában nassolni valóként, vagy adjuk hozzá zabkásához és süteményekhez, készülhet belőle leves, vagy hűsételek mellé izgalmas ragu.
Ha már szilva, akkor íme 5 olyan ital, ami felpörgeti az emésztést – a szilva is köztük van!
Még mindig van görögdinnye, ami magas víztartalommal rendelkezik, emellett A-vitamin és C-vitamin is jócskán van benne. Készítsünk belőle frissítő görögdinnye-salátát fetával és mentával, vagy adjuk hozzá smoothie-hoz, illetve fogyasszuk magában, pukkadásig.
A sárgadinnye magas A-vitamin-, C-vitamin-, illetve káliumtartalmáról híres. Együk magában, esetleg pár szelet sós sonkával, készítsünk belőle gyümölcssalátát más szezonális gyümölcsökkel, vagy adjuk hozzá desszertekhez és hűsítő italokhoz.
A szeder magas C-vitamin-, K-vitamin-, rost-, antioxidánstartalmáról híres. Együk magában, vagy keverjük joghurtba vagy zabkásába, vagy készítsünk belőle házi lekvárt.
Megőrizni télre
A szezonalitás azt is jelenti, hogy szezonban megpróbálunk a lehető legtöbbet átmenteni a terményekből a téli időszakra, azaz különböző tartósítási eljárásokkal lehetővé tenni, hogy akkor is hozzájuk férhessünk, amikor már nem teremnek. A szezonális termények eltarthatóságának megnyújtása érdekében többféle tartósítási módszert alkalmazhatunk.
A befőzés során a gyümölcsöket és zöldségeket hőkezeléssel és üvegekbe zárással tartósítjuk lekvárként vagy befőttként, kompótként. Ez a módszer megőrzi a tápanyagokat és az ízeket hosszabb ideig. A gyümölcsöket érdemes lekvár vagy kompót formájában tartósítani, paradicsomból készítsünk paradicsomszósz-alapot, amit télen bármikor előkaphatunk a kamrából.
A fagyasztás szintén megőrzi a termények tápanyagait és frissességét hosszú ideig. A zöldségeket blansírozás (rövid forrázás) után fagyaszthatjuk, a gyümölcsöket pedig általában tisztítás és szeletelés után. Fagyaszthatunk cukkinit és padlizsánt, amelyeket később levesekhez és egytálételekhez használhatunk, a kész lecsót szintén praktikus lefagyasztani.
Az aszalás során a termények víztartalmát csökkentjük, így azok hosszabb ideig eltarthatók. Ez történhet napfényen, sütőben vagy aszalógépben is. Aszalhatunk paradicsomot, almát, szilvát és barackot, amelyeket később rágcsálni valóként vagy sütikhez használhatunk fel.
A savanyítás során ecetet, sót és cukrot használunk a zöldségek tartósítására. Ez nemcsak meghosszabbítja az eltarthatóságukat hanem különleges ízeket is ad a terményeknek. Savanyíthatunk paprikát, uborkát, bébidinnyét, káposztát, amelyeket salátákhoz és szendvicsekhez használhatunk fel. Remek tartósítási mód a fermentálás is, ahol ecet helyett sós oldattal erjesztünk.
És azt tudtad, hogy mi magyarok kifejezetten kevés zöldséget-gyümölcsöt eszünk?
Kiemelt kép: Getty Images