Van bennünk némi önsanyargató hajlam: a grillszezon épp a nyár legmelegebb napjain van a csúcson. Mindegy, hogy eleve 40 fok van, sokan ezen a hétvégén is nekiállnak a kerti sütögetésnek, legtöbbször azzal a felkiáltással, hogy legalább addig se csípnek a szúnyogok. Jó, hát akkor süssünk valami finomat! És ha már sütünk, a grillételeket semmi sem dobja fel jobban, mint egy-egy házi szósz. Tartósítószer és mindenféle színezékek nélkül készülő, izgalmas verziókat mutatunk.
Házi ketchup
Hozzávalók 1 nagy üveghez
- 1 kg érett paradicsom
- 1 közepes vöröshagyma, nagyon apróra vágva
- 2 gerezd fokhagyma, nagyon
- 100 g barna cukor
- 100 ml almaecet
- 1 teáskanál só
- 1/2 teáskanál őrölt fekete bors
- 1/2 teáskanál őrölt szegfűbors
- 1/4 teáskanál őrölt fahéj
- 1/4 teáskanál cayenne bors (elhagyható, ha nem csípősen szeretitek)
Elkészítés:
Mossuk meg a paradicsomokat, majd forrázzuk le őket forró vízben néhány másodpercre, hogy könnyebben lehúzhassuk a héjukat. Hámozzuk meg a paradicsomokat, majd vágjuk kisebb darabokra. Egy nagy lábosban, közepes lángon kezdjük el párolni az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát, amíg üvegesek nem lesznek. Adjuk hozzá a felkockázott paradicsomot, és keverjük össze. Hagyjuk, hogy a paradicsom levet eresszen, majd keverjük bele a cukrot, sót, őrölt fekete borsot, szegfűborsot, fahéjat, és a cayenne borsot is. Öntsük hozzá az almaecetet, és alacsony lángon, időnként megkeverve főzzük a keveréket körülbelül 1-1,5 órán át, amíg besűrűsödik. Ha a keverék besűrűsödött, pürésítsük botmixerrel. Ha nagyon sima textúrát szeretnénk, egy finom szitán is átpasszírozhatjuk a ketchupot. Hagyjuk hűlni a ketchupot, majd töltsük sterilizált üvegekbe. Hűtőszekrényben tárolva akár 2-3 hétig is eláll.
Házi mustár
Hozzávalók 2 darab 1,5 dl-es üveghez:
- fél dl száraz fehérbor
- 10 dkg mustármag
- 1 dl fehérborecet
- 1 dl olívaolaj
- 1 evőkanál méz
- 1 teáskanál só
A fehérbort felforraljuk. A mustármagot, borecetet, olajat, felforralt bort, mézet és sót turmixba tesszük, krémesre dolgozzuk. Ízlés szerint adhatunk hozzá fokhagymát, fűszereket (például szárított rozmaringot, kakukkfüvet, zsályát, csilit). A mustárt üvegbe töltjük, hűtőben tároljuk, kb. 3 hétig eláll.
Tipp: A bor helyett tehetsz bele whiskyt vagy barna rumot is!
Recept és fotó: Terei-Vigh Krisztina
Ajvár
Hozzávalók 3-4 darab 3 dl-es üveghez:
- 2 kg kápia paprika
- 50 dkg padlizsán
- 1 nagy fej vöröshagyma
- olaj
- só
- frissen őrölt bors
- 2 evőkanál fehérborecet
- 3 gerezd fokhagyma
Az egészben hagyott, megmosott paprikát és padlizsánt tegyük sütőpapírral bélelt tepsibe, 230 °C-ra előmelegített sütőben süssük őket egészben puhára kb. 45 perc alatt. (Ha tehetjük, faszenes grillen is megsüthetjük a zöldségeket.) Hagyjuk kihűlni, majd húzzuk le a héjukat. A finomra vágott vöröshagymát dinszteljük meg olajon, adjuk hozzá a paprika- és padlizsánhúst, a zúzott fokhagymát, és főzzük pépesre kb. 30-35 perc alatt alacsony lángon. Fűszerezzük sóval, frissen őrölt borssal, ecettel, majd forrón töltsük sterilizált üvegekbe, fedjük le. Fordítsuk meg 5 percre, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Miért éppen házi?
És hogy miért maceráljunk otthon olyan szószokkal, házi ketchuppal, mustárral, ajvárral, amiket egyébként a bolt polcairól is le lehet kapni? Azért, mert a bolti szószok többnyire tele vannak színezékekkel és ízfokozókkal, és gyakran jelentős mennyiségű cukrot és sót adnak hozzájuk, hogy fokozzák az ízüket és meghosszabbítsák az eltarthatóságukat. A házi készítés során viszont nemcsak ezeket hagyjuk ki, de a szószokban található vitaminok és ásványi anyagok is jobban megmaradnak, mivel nincsenek kitéve a tömeggyártás során alkalmazott extrém hőkezelésnek sem. Nemcsak egészségesebbek, de finomabbak is.
A múlt heti hétvégi gasztrót is olvastad?
Kiemelt kép: Getty Images