birsalma recept

Elképesztően egészséges, de nem esszük eleget: íme pár egyszerű birsalma recept

A birsalmát kevesen szeretik, pedig rengeteg jótékony hatása van, ráadásul nagyon finoman is el lehet készíteni. A fanyar gyümölcs egyébként régen elterjedt volt a hazai kertekben, most is sok helyen találni gyümölcsfákat, amelyek roskadoznak a le nem szedett, fel nem használt termésektől. Mutatunk néhány egyszerű receptet!

A birsalma, egyes helyeken birskörte (ugyanazt a növényt takarja a két elnevezés) kifejezetten egészséges gyümölcs, az ősz és a kora tél egyik legfontosabb vitaminraktára. Minden nap ennünk kellene belőle, olyan sokféle jótékony hatása van. Ehelyett maximum megcsodáljuk a fán az aranysárgán világító, molyhos, különleges illatú gyümölcsöket, de egy kóstolás után ott is hagyjuk.

Még ha simára is töröljük, a birsalma héján nehéz átharapni magunkat, a húsa is kifejezetten kemény, keresnyés, a magház felé közeledve egyre rágósabb.

Komoly művészet kés nélkül elfogyasztani egyet, ezért inkább fel szoktuk vágni cikkekre. Ez sem veszélytelen művelet, csakis éles késsel érdemes végezni, mert az ellenálló gyümölcsben könnyen félreszalad az éles konyhai eszköz, és a saját ujjunkba vágunk bele. No de amilyen viszontagságos hozzájutni a birsalmához, olyan sok mindent nyerünk vele.

Ezért egészséges a birsalma

A népi gyógyászatban már évtizedek óta használják szerte a világon: az ókori Görögországban és Rómában is termesztettek birsalmát: a gyümölcs annak idején a szerelem és a termékenység szimbólumaként szolgált. De Don Quijote is birsalmával kúrálná ki Sancho Panza gyomorrontását.

A birs rostokat és számos alapvető vitamint, ásványi anyagot tartalmaz.

Majdnem száz gramm gyümölcs alig több, mint ötven kalória, ezért bármilyen diétába beilleszthető. Meglepően sok C-vitamint találunk benne, emellett B1-vitamint, B6-vitamint, vasat, rezet, káliumot, magnéziumot. Emellett kiemelkedő az antioxidáns-tartalma is: a birsben található flavonoidok csökkentik a gyulladást, és védenek a szívbetegségek ellen. Nyersen fogyasztva nagyon kevés kalóriáért cserébe egy igazi őszi vitaminbombát kapunk, s ha ügyesen tároljuk, a birs egész télen át ellát gyümölccsel.

birsalma recept

Így néz ki a birsalma a fán (Kép: Geography Photos/Universal Images Group via Getty Images)

A birsalma a terhes nők jó barátja

A várandósság első hónapjaiban sok kismama életét keseríti meg az állandó hányinger, ami reggelente kifejezetten erőssé válik. Egy 76 terhes nőn végzett vizsgálat megállapította, hogy 1 evőkanálnyi birsalmaszirup hatékonyabban csökkentette a hányingert, mint 20 mg B6-vitamin. A terhesség későbbi szakaszában a növekvő méh nyomja a gyomrot, befolyásolja az emésztést és gyakran okoz gyomorégést.

A birsalma erre is megoldást nyújthat, ahogy bárkinek, aki savas refluxszal küzd.

A birsalmaszirup a vizsgálatokban ugyanolyan hatásosnak bizonyult, mint a savlekötő gyógyszerek, még gyerekeknél is. Csökkentette a savszintet, gátolta a böfögést, a hányást és a hasi fájdalmat is. Tabletták helyett próbáljuk meg hát először természetes módon rendbehozni az emésztésünket, és együnk birsalmát.

Az egész emésztőrendszer hálás lesz érte

A magas pektintartalmú gyümölcs nemcsak a gyomrot, de a beleket is gyógyíthatja. A hagyományos és népi gyógyászatban régóta használják különféle emésztési zavarok kezelésére. A birsalmakivonat véd a gyulladásos bélbetegségektől, még a fekélyes vastagbélgyulladásban is csökkenti a bélszövet károsodását.

Ha ez nem lenne elég, a birsalma gyomorfekélyre is használatos,

akár megelőzésről, akár kezelésről beszélünk. A birsalmalé gátolta a gyomorfekélyt okozó baktérium szaporodását, sőt egyes vizsgálatokban azt találták, hogy védelmet nyújt az alkohol okozta gyomorfekély ellen is.

birsalma jótékony hatása szörp szirup kompót recept

A birsalma igen jó az egészségnek, és szerencsére számtalan módon elkészíthető (Fotó: Canva)

Receptek a birsalma felhasználásához

A legtöbbször a birsalma könnyebben fogyasztható, felhasználható rokonait, az almát és a körtét vásároljuk az őszi hónapokban. Pedig mindegyikhez illik a birs fanyar, gazdag íze. Ha legközelebb almaszószt készítünk, próbáljuk ki, milyen, ha birsalmát is vágunk a hozzávalókhoz. A húsok sütésénél a sütőzacskóba a fűszerezett hússzeletek mellé tegyünk pár alma- és birsszeletet, utánozhatatlan aromát adnak, s köretként meg is ehetjük a puhára főtt gyümölcsöket.

Hazánkban a birsból hosszas főzőcskézés és szárítás árán birsalmasajtot szoktak készíteni, ami a benne lévő rengeteg cukortól nemcsak édes, de akár hónapokig el is áll.

Csakhogy pont a cukortartalom és a hosszú főzés miatt ennél azért egészségesebb alternatívák is léteznek. Ha mindenáron ragaszkodunk a főzéshez, készítsünk birslekvárt almával, körtével vegyesen, remekül illik hozzá minden téli fűszer, a fahéj, a szegfűszeg, a gyömbér és a citromhéj is. A dió is nagyszerűen kihozza az ízét. Figyeljünk, hogy a birsalma tényleg fanyar, ha túl sok citromot adunk hozzá, savanykássá válhat a végeredmény. Ettől eltekintve bátran használjuk süteményekhez is, piték töltelékének gazdagításához, browniekba reszelve, főtételként pedig a fentiek mellett célkaleveshez és párolt káposztához is nagyszerűen illik.

Birsalmaleves recept

Ízelítőnek mutatunk egy egyszerű birsalmás receptet. Könnyű gyümölcslevesnek indul, ami ízeiben illik az őszi-téli időszakhoz, de ha tovább sűrítjük, pudingszerű desszertet, mártást is készíthetünk belőle. 3-4 birsalmát mossunk és hámozzunk meg, majd vágjunk kockákra. Annyi vízzel tegyük fel főni, ami épp ellepi, közben fűszerezzük 4 szegfűszeggel, egy teáskanál fahéjjal, ha szeretjük az ízét, egy kis csillagánizssal, vaníliás cukorral, egy-két evőkanál cukorral, egy citrom levével.

Amint a birs megpuhult, vegyük ki a turmixolhatatlan fűszereket, a többit botmixerrel keverjük simára,

majd amíg forró, adjunk hozzá néhány evőkanál (attól függ, milyen állagot szeretnénk elérni) vaníliás pudingport és egy doboz főzőtejszínt, majd kevergetés mellett forraljuk fel utoljára.

Ha a tejet mellőznünk kell az étrendünkből, növényi tejszínnel és kukoricakeményítővel, illetve vaníliaaromával is működik a recept. Ha több a keményítő, egyfajta pudingot vagy mártást kapunk, amit jól esik elkanalazni, pláne annak tudatában, hogy a birs milyen egészséges gyümölcs. Emellett ne feledkezzünk meg arról, hogy akármilyen fanyar, nyersen is eszegethetjük, akkor nyerjük ki belőle a legtöbb vitamint.

Ha nem elég a birsalmából (és miért lenne?), akkor további három receptet mutatunk. 

Kiemelt kép: Getty Images