A babka a közép-európai zsidó konyha legfinomabb és legnépszerűbb desszertje. Az alapja kelt tészta, különlegessé a bőséges töltelék és a szirup teszi. Hoztunk egy kis babkatörténelmet és hozzá a legfinomabb receptet.

Bizonyára te is szemeztél már deliboltok és cukrászdák, újhullámos pékségek polcain, esetleg sütögető kedvű barátod konyhájában egy csodásan csavaros, csupa csokis kalácsszerűséggel. Fogadok, hogy elsőre az tűnt fel, mennyire szemet gyönyörködtető ez az édesség! Ha aztán volt szerencséd meg kóstolni is, egészen biztos, hogy a babka íze és meglepően szaftos állaga is elvarázsolt.

De mi is az a babka? Honnan ered, miért ilyen finom, és hogy kell elkészíteni?

A babka egy hagyományos zsidó péksütemény. Egy rendkívül gazdag ízű, édes kalács, melyet általában csokisan/kakaósan vagy fahéjas ízesítéssel készítenek. A babka nemcsak isteni finom, de vizuálisan is lenyűgöző, hiszen a tészta rétegei és a csavarások közt ülő töltelék gyönyörű mintázatot ad ki.

A babka, noha kalácsféle, nagyon más élményt nyújt, mint a legtöbb kalács. Nem csak, mert gazdagon töltött, és mert formázása akkor szép, ha szinte hanyag. Azért is különleges, mert a koronát a sütés után rálocsolt édes szirup teszi fel rá. Ettől hihetetlenül szaftos lesz.

A babka eredete

A babka eredetileg a kelet-európai zsidó közösségek süteménye. Ezekben a közösségekben hagyományosan az ünnepek és nagy családi események kedvelt finomsága volt. A babka elnevezés egyes feltételezések szerint a lengyel „babka” szóból ered, ami nagymamát jelent, és így valószínűleg arra utal, hogy ezt a süteményt is a nagymamák készítik a legjobban.

Mint a legjobb házi sütiket általában (helló, máglyarakás és mákos guba), a babkát is a maradékmentés igénye szülte. A zsidó asszonyok igen kreatívan bántak a megmaradt kalácstésztával: fahéjat, diót vagy aszalt gyümölcsöt és cukorszirupot adtak hozzá, és szívesen kísérleteztek a formázással is.

babka recept gasztronómia

Egy babka lehet éppen mogyorós-körtés is (Fotó: Getty Images)

A 19. század végén és a 20. század elején sok kelet-európai zsidó kezdett új életet az Egyesült Államokban, ahová magukkal vitték a zsidó kultúrában igen nagyra tartott kulináris hagyományokat, köztük a babka készítésének titkát is. Az 1920-as és 1930-as évekre a babka az amerikai nagyvárosok zsidó pékségeinek kedvelt süteménye lett, különösen azokban a városrészekben, ahol nagyobb összetartó közösségek jöttek létre. A babka így nemcsak édesség, hanem kulturális szimbólum, az izraelita közösségek összetartozását megjelenítő étel is.

A babka világhódító útja

A 20. század végére a babka nemcsak a zsidó közösségek, hanem az amerikai kultúra szélesebb rétegeinek szívébe is belopta magát. Az, hogy 1994-ben az USA-ban hihetetlen népszerűségnek örvendő Seinfeld című szitkomban is feltűnt a süti, egyből a mainstreambe repítette, és hozzájárult ahhoz, hogy a babka státusza a zsidónegyedeken túl is magasra emelkedjen, és

az amerikai kulináris életben kedvelt és keresett finomsággá váljon.

Kétségtelen, hogy a babka a 21. században világszerte reneszánszát éli. A legjobb pékségek presztízskérdésnek tekintik, hogy készítsék. A hagyományos receptekből merítve ihletet ma már olyan kreatív ízekkel örvendeztetik meg a vásárlókat, mint a pisztáciás vagy éppen pesztós változat.

A babka nemcsak az ünnepek egyik legfinomabb süteménye, de dekadens reggelinek, akár french toastnak is isteni, vajas, puha tésztája és szaftos tölteléke pedig a legegyszerűbb hétköznap délutánt is ünneppé varázsolja.

Lássuk, hogy készül a klasszikus babka, amit később kedvünk szerint variálhatunk!

Klasszikus babkarecept

Hozzávalók 2 kisebb kalácshoz:

Tésztához:

  • 500 g finomliszt
  • 80 g cukor
  • 2 tojás
  • 200 ml tej
  • 100 g olvasztott vaj 
  • 1 teáskanál só
  • 7 g száraz élesztő

Töltelékhez:

  • 200 g étcsokoládé 
  • 100 g cukor
  • 50 g  szobahőmérsékletű vaj 
  • 1 mokkáskanál só

A sziruphoz:

  • 250 g cukor
  • 1,5 dl víz

Melegítsük elő a sütőt 180 °C-ra. Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet, cukrot, sót és az élesztőt. Adjuk hozzá a tejet, tojásokat és az olvasztott vajat is. Gyúrjuk össze, amíg sima tésztát kapunk. Hagyjuk kelni 1 órán át meleg helyen, amíg a duplájára nem nő.

Olvasszuk meg a csokoládét és keverjük hozzá a cukrot, vajat és a sót is. Nyújtsuk ki a megkelt tésztát 2 téglalapra. Kenjük meg a lapokat töltelékkel, majd tekerjük fel a tésztát jó szorosan. Vágjuk az így létrejött hengert hosszában ketté, majd csavarjuk össze a két részt úgy, ahogy a videóban látható.

Egy kenyeres formát vajazzunk ki (vagy béleljünk ki sütőpapírral), és helyezzük bele a felcsavart tésztát. Hagyjuk újra kelni 30 percig.

Süssük a tésztát 30-35 percig, amíg szép aranybarna nem lesz. Hagyjuk kihűlni a babkát, majd locsoljuk meg a cukorból és vízből összemelegített sziruppal. Langyosan éppen olyan isteni, mint másnap reggelire, hidegen fogyasztva. 

Ha az alaprecept már a kisujjunkban van, bátran kísérletezzünk azzal, hogy saját és családunk szája ízére szabjuk, és elkészítsük mogyoró- vagy épp pisztáciakrémmel. Vagy amivel csak kedvünk támad. 

Mutatunk egy mandulás-kakaós babkát is, ha variálnád az alapreceptet!

Kiemelt kép: Getty Images