Nem tanítottak főzni, a legtöbb étel elkészítését ezért saját és a családom, esetleg barátaim kárán tanultam meg. Azt például, hogy a tejberizs főzéséhez víz is kell, akkor, amikor ezzel szerettem volna megvendégelni egy kedves barátnőmet. Hiába ügyködtem, hiába tettem a legfinomabb, krémesen zsíros tejet a fazékba, a rizs csak nem akart megpuhulni. Nem fért a fejembe, mi lehet a baj. Ki a csuda gondolta volna, hogy még egy egyszerű tejberizst is el lehet rontani?
Azóta már tudom, hogy tej és víz megfelelő aránya a titok, és időközben kásaügyben is kikupáltam magam.
Merthogy a tejberizs (csakúgy, mint másik kedvencünk, a tejbegríz), egyfajta kása. A kásáké az egyik legősibb ételkategória: a tejben, vízben vagy más folyadékban főtt gabonafélék világszerte számtalan konyhában megtalálhatók, és évezredek óta táplálják az ember testét és lelkét. A jó kása igazi komfort food: mindegy, hogy puliszka, zabkása vagy tejberizs – egy tányérnyi meleg finomság az elképzelhető legjobb napindító, vagy napot lezáró fogás.
A mi tejberizsünkhöz hasonló ételek a világ számos kultúrájában megtalálhatók. A rizspuding például az angolszász országok kedvelt édessége, amely hasonló a tejberizshez, de gyakran tojással vagy tejszínnel gazdagítják – bátran tegyünk mi is így. Az indiai kheer szintén egy édes tejberizsféle, amelyet kardamommal és mandulával ízesítenek. Isteni finom. A Közel-Kelet tejberizs-változata, a muhallabia. Rózsavízzel és pisztáciával készül, és egészen királynői aromái vannak. (Egy ehhez hasonló kása receptjét Mautner Zsófi osztotta meg velünk.)
A hibátlan tejberizs receptje
Bár a tejberizs valójában egy végtelenül egyszerű étel, van pár dolog, amire a készítésekor érdemes odafigyelni, ha igazán finom végeredményt szeretnénk. Fontos egyrészt a megfelelő rizst választani hozzá. Ha van kerek szemű, tapadós rizsünk otthon (az a fajta, amit például a sushihoz vagy rizottóhoz használnak), használjuk azt. Tejberizsünk el fog készülni „sima” rizsből is, viszont a kiválóan pergő fajtákat (és pláne a zacskós rizst) inkább hanyagoljuk.
A másik dolog, amire érdemes odafigyelni, az a technika: a tejberizst ajánlott a rizottóhoz hasonló technikával főzni. Először vízben főzzük kicsit, a tejet pedig csak később, kisebb adagokban főzzük hozzá. És végül: ügyeljünk a hőfokra! Közepesnél nagyobb lángon a tejberizs könnyen leég, ezért kisebb lángon, hosszan kevergetve főzzük.
Hozzávalók 4 főre:
- 1 bögre ragadós rizs
- 2 bögre víz
- 2 bögre zsíros tej
- csipet só
- csapott evőkanál cukor (ízlés szerint lehet több vagy kevesebb is)
- 1 citrom reszelt héja
Egy serpenyőben előbb a vízben teszem fel főni a rizst. Adok hozzá egy csipet sót, majd amikor már majdnem megpuhult a rizs, hozzáadom a cukrot és a citromhéjat, majd lassan, kisebb adagokban hozzáöntöm a tejet is. Addig főzöm, amíg krémes állagot kap.
Tálaláskor mehet rá fahéj, vagy valamilyen nem túl édes lekvár, keverhetünk bele gyümölcsöt, magvakat – tejberizsünket dúsíthatjuk gyakorlatilag bármivel. A tökéletes tejberizsben a rizsszemek puhák, de nem főttek szét. Ha harapáskor érzünk egy pici ellenállást, miközben rizsünk krémes szószban úszik, eltaláltuk a legjobb állagot.
Tudtad, hogy Magyarországon is termesztenek magas minőségű rizst?
Kiemelt kép: Getty Images