Talán nincs is olyan magyar háztartás, ahol ne lencsefőzelékkel indulna az új év. A lencséről (apró szemei miatt) több kultúrában úgy tartják, hogy pénzt, gazdagságot, jólétet hoz. Mivel finom is, vétek lenne nem megadni neki az esélyt, hogy gazdaggá is tegyen bennünket, nem igaz?
Noha egyre többen kísérletezünk lencsesalátával, finomabbnál finomabb dahlokkal, a klasszikus pénzhozó, lencsés fogás idehaza mégiscsak a lencsefőzelék, főleg, ha jár mellé valamilyen sertéshúsból készült feltét is. Van, aki kolbásszal, más virslivel eszi szívesen, nálam mindig valamilyen fokhagymás sertésrésszel készül, és mindig elfogy az utolsó falatig.
Ma a klasszikus, magyaros lencsefőzelék receptjét mutatjuk, mellé pedig jó fokhagymás, lassan sült oldalast kínálunk. Rajtunk már nem fog múlni a bőség.
Klasszikus magyaros lencsefőzelék recept
Hozzávalók (4 személyre):
- 25 dkg lencse
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 db babérlevél
- 1 teáskanál őrölt pirospaprika
- 2 dl tejföl
- 1-2 evőkanál liszt (vagy gluténmentes változat)
- 1 evőkanál ecet (vagy ízlés szerint)
- 1 evőkanál cukor (opcionális, az ecet ellensúlyozására)
- só, bors ízlés szerint
- 1-2 evőkanál olaj vagy zsír
Elkészítés:
- A lencsét válogassuk át, majd hideg vízben áztassuk be legalább 4-6 órára, de akár egy éjszakára is, hogy megpuhuljon.
- Öblítsük le az áztatott lencsét, és tegyük fel főni annyi vízben, amennyi ellepi.
- Adjuk hozzá a babérlevelet, és közepes lángon főzzük, amíg majdnem megpuhul (kb. 30-40 perc). Ha szükséges, közben pótoljuk a vizet.
- Egy serpenyőben hevítsünk olajat vagy zsírt, majd pirítsuk üvegesre a finomra vágott vöröshagymát.
- Adjuk hozzá a zúzott fokhagymát és a lisztet, kevergetve pirítsuk világos barnára.
- Vegyük le a tűzről, és szórjuk bele az őrölt pirospaprikát (vigyázzunk, hogy ne égjen meg, mert keserű lesz).
- A rántást keverjük csomómentesre a lencse főzővizéből kiemelt merőkanálnyi lével, majd öntsük a fővő lencséhez. Alaposan keverjük el, és főzzük még 10-15 percig, hogy besűrűsödjön.
- Keverjük bele a tejfölt, és ízesítsük ecettel, cukorral, sóval, borssal. Főzzük össze pár perc alatt.
- Tálaljuk magában, esetleg tejföllel a tetején, vagy kínáljunk hozzá sült oldalast.
Klasszikus, lassan sült sertésoldalas
Hozzávalók:
- 1,2–1,5 kg sertésoldalas (csontosan)
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 teáskanál őrölt pirospaprika
- 1 teáskanál őrölt kömény
- 1 evőkanál mustár
- 2 evőkanál sertészsír (vagy olaj)
- 1 dl víz
- só, bors ízlés szerint
Elkészítés:
- Az oldalast daraboljuk fel 3-4 bordás szeletekre, majd alaposan mossuk meg és töröljük szárazra papírtörlővel. Ezután dörzsöljük be sóval és borssal mindkét oldalát.
- Egy tálban keverjük össze a zúzott fokhagymát, az őrölt pirospaprikát, a köményt, a mustárt és a zsírt. Ha a massza túl sűrű, adjunk hozzá egy evőkanál vizet, hogy könnyebben kenhető legyen.
- A fűszeres keverékkel kenjük be alaposan az oldalas minden oldalát. Tegyük egy zárható dobozba vagy lefedett edénybe, és hagyjuk a hűtőben pihenni legalább 2 órán át (ideális esetben egy éjszakát).
- A bepácolt oldalast tegyük egy tepsibe. Öntsünk alá kb. 1 dl vizet, és fedjük le alufóliával, hogy a hús szaftos maradjon.
- Melegítsük elő a sütőt 150°C-ra. Tegyük be az oldalasokat a sütőbe, és süssük 2–2,5 órán keresztül, hogy a hús omlós legyen. Időnként ellenőrizzük, és ha szükséges, pótoljuk az alatta lévő vizet.
- Ha a hús már omlós, vegyük le az alufóliát, emeljük a sütő hőmérsékletét 200°C-ra, és pirítsuk meg az oldalast 10-15 perc alatt, hogy szép piros és ropogós legyen.
- Tálaljuk a lencsével, a zsírját pedig az év első napjaiban eszegessük el friss kenyérrel és savanyúsággal.
Mutatunk még néhány finom lencsés recepet!
Kiemelt kép: Getty Images