- Hazánkban is egyre többen csatlakoznak a veganuár kihíváshoz.
- A testünk és a bolygó is meghálálja, ha kevesebb húst fogyasztunk.
- Te is belevágtál, de olykor motiválatlannak érzed magad? Adunk 5 tippet, hogy könnyebb legyen megugrani a veganuár kihívásait!
Egy brit nonprofit szervezet kampánya, a 2014-ben indult Veganuary (vagy Veganuár) globális mozgalma nélkül a kizárólag növényi alapanyagokra összpontosító étrend valószínűleg nem kapott volna ekkora teret az elmúlt években.
A kihíváshoz, amely arra ösztönzi az embereket, hogy próbálják ki a vegán életmódot legalább egy hónapra – mondjuk januárban, hiszen ez az az időszak, amikor sokan szeretünk új szokásokkal és életmódbeli változtatásokkal kísérletezni – évről évre egyre többen csatlakoznak hazánkban is. A tavalyi évben hivatalosan 31 355 ember iratkozott fel a kampányra.
Azok számára, akik egészségesebben szeretnének élni, szívükön viselik a bolygó és az állatok sorsát, már egy ideje kacérkodnak a növényi étrend kipróbálásával, illetve az etikusabb életmóddal, nagyszerű inspirációval szolgálhat a veganuár. A részvétel sokféle okból történhet, annyi viszont biztos, hogy megéri belevágni – akár hosszú távra tervezünk vele, akár egy kis szünetet szeretnénk tartani az ünnepi húsdömping után – hiszen egyrészt testünk is fellélegezhet egy kicsit, másrészt ökológiai lábnyomunk is csökkenhet általa.
Kapcsolódó: Egyre több magyar hagyná el a húst az étkezéséből
5 tipp, hogy élvezetes legyen a veganuár
Ahhoz azonban, hogy a növényi étrendre történő váltás élvezetes kihívás legyen, nem árt néhány dolgot megfontolni. Te is belevágtál idén? Adunk 5 tippet, ami segíthet!
1. Tervezz előre!
Ha először csatlakoztunk a veganuárhoz, szükséges némi előrelátás étrendünk megtervezésekor, hiszen megannyi új alapanyaggal és elkészítési móddal találkozhatunk. Biztos, ami biztos alapon nem árt, ha hetente betárazunk a legfontosabb alapanyagokból (például magvakból, hüvelyesekből, tofuból, gabonafélékből, növényi tejekből, friss zöldségekből és gyümölcsökből), amelyekből viszonylag könnyen és gyorsan összedobhatunk bármit még a legsietősebb hétköznapokon is.
2. Minden csak nézőpont kérdése…
Amit gyengébb napokon hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy sokkal több növényi alapú élelmiszer létezik, mint állati eredetű.
Ha arra fókuszálunk, hogy mit ehetünk, és nem arra, hogy mit nem, könnyebb lesz megtartani a motivációnkat.
Ráadásul, ha szétnézünk az interneten, nem kell sokáig keresgélnünk a húsos receptek vegán alternatíváiért, amelyek elkészítése kicsit sem kerül több időnkbe vagy pénzünkbe – sőt, olykor épp ellenkezőleg. Próbálj erre a hónapra inkább úgy tekinteni, mint egy kötöttségek nélküli lehetőségre, mely során új ételeket és ízeket ismerhetsz meg!
3. Légy tisztában a növényi tápanyagforrásokkal!
Ha most kezdtél áttérni a vegán étrendre, elsőre talán kihívásnak érezheted a napi fehérjeadag pótlását. Ha viszont tudatában vagy a megfelelő növényi forrásoknak, máris kevésbé tűnik lehetetlennek a feladat.
A szójának és a belőle készült tofunak például nagyon magas a fehérje-, a vas- és a kalciumtartalma, de hasonlóan hasznos tulajdonságokkal rendelkeznek a hüvelyesek, a búza- és babcsíra, a cékla, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a quinoa, a hajdina, a chia mag, a zöld leveles zöldek és az olajos magvak. Emellett a növényi alapú tejek gyakran dúsítottak B12-vitaminnal, ómega-3 zsírsavakban az olajos magvak, a diófélék, a lenmagolaj, a leveles zöldek és szójatermékek bővelkednek.
4. Keress egy közösséget!
A változás általában nehéz, még akkor is, ha egy jó ügy érdekében történik. Támogatva érezhetjük magunkat, ha azt látjuk, hogy a nehézségeinkkel nem vagyunk egyedül. A közösségi oldalakon szerencsére se szeri, se száma a vegán étrendet követők csoportjainak, sőt, célzott veganuár közösségeket is találhatunk, ahol egymás támogatása és trükkjeinek megismerése mellett receptekből is inspirálódhatunk.
5. A vegán ételeknek nem kell drágábbnak lenniük
Széles körben elterjedt tévhit, hogy vegánnak lenni több pénzbe kerül, mint fenntartani egy átlagos, húsos étrendet. Ám ha jobban belegondolunk, nincs olyan élelmiszerüzlet, ahol ne lennének beszerezhetőek olyan alapvető, viszonylag olcsóbb alapanyagok, mint a lencse, a tészta, a paradicsomkonzerv, a babkonzerv, a rizs és más gabonafélék.
Könnyen csökkenthetjük a kiadásainkat, ha csak alkalmanként vásárolunk húshelyettesítő termékeket (például vegán felvágottakat), illetve, ha magunkra főzünk – amennyire időnk engedi. Egy tápláló és vitamindús főzeléket, zöldséglevest vagy tésztafélét nem kerül több időnkbe összedobni, mint bármelyik húsos fogást. Sőt, ha ragaszkodunk a takarékosabb megközelítéshez, valószínűleg kevesebbet költhetünk a veganuár alatt, mint korábban.
Néhány vegán recept a kedvenceink közül:
Kapcsolódó: Olvasd el Balázs Barbi korábbi tapasztalatait is a veganuár kihívásról!
Kiemelt kép: Getty Images