ketogén brownie recept

Ketogén diéta és édesség? A tökéletes ketogén brownie receptjét mutatjuk

A ketogén étrendnél talán csak a belül krémes brownie népszerűbb.
  • Mit jelent a ketogén diéta?
  • A magas zsír-, mérsékelt fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú ketogén étrendnek nagy rajongótábora van, de bírálói is akadnak
  • Mutatjuk a tökéletes ketogén brownie receptjét.

Létezhet vajon ketogén brownie?

A ketogén étrend most már évtizedek, sőt valójában bő egy évszázada élénk érdeklődés tárgya. Noha a diétás táplálkozási forma alapjait az 1920-as években dolgozták ki epilepsziás betegek kezelésére, a 21. században már a testsúlycsökkentő, a vércukorszintet stabilizáló és az általános egészséget javító hatása miatt vált népszerűvé.

A magas zsír-, mérsékelt fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú étrend célja, hogy a szervezetet az úgynevezett ketózis állapotába hozza. Ebben az állapotban a test elsődleges energiaforrásként zsírt éget a glükóz helyett, így elvileg lényegesen gyorsabb fogyás érhető el, miközben a diéta jó hatással lehet az általános közérzetre is. 

A ketogén diétának idehaza is lelkes követőtábora van, a legtöbbünknek van olyan ismerőse, aki kísérletezett vele, sőt, sokan életmódszerűen alkalmazzák, és ódákat zengenek energizáló és a közérzetet javító hatásáról. 

A ketogén diétával kapcsolatban azonban időről-időre felmerülnek aggályok is. Gyakran elhangzik például, hogy a ketogén diéta hosszú távon nehezen fenntartható, mivel szigorúan korlátozza a szénhidrátbevitelt, emiatt egyoldalúvá teheti a táplálkozást és nem biztosítja a megfelelő vitaminbevitelt.

Egyes szakértők szerint a ketogén diétára jellemző magas zsírbevitel növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát,

különösen, ha feldolgozott zsírokból fedezzük a diéta zsírigényét.

Mivel a diéta kizár sok magas rosttartalmú élelmiszert, például hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonákat, emésztési problémákhoz, például székrekedéshez vezethet. További aggály, hogy a ketogén diéta cukorbetegek, magas vérnyomással élők és várandósok számára kockázatos lehet, és egyes esetekben olyan mellékhatásokat okozhat, mint a fejfájás, fáradtság vagy ingerlékenység.

Ezeket a kockázati tényezőket mind figyelembe kell venni, mielőtt bármilyen megszorító diéta vagy életmód mellett kötelezzük el magunkat!

Mit lehet enni a ketogén diéta alatt?

A ketogén diéta során elsősorban egészséges zsírokat fogyaszthatunk, például avokádót, olívaolajat, kókuszolajat, vajat és dióféléket. Fehérjeforrásként megengedett a hús, a hal, a tojás és a magas zsírtartalmú tejtermékek, például sajt és tejszín és vaj.

Zöldségek közül az olyan, rostban gazdag, alacsony szénhidrát-tartalmúakat érdemes választani, mint a spenót, brokkoli, cukkini és karfiol, a gyümölcsök nagyobb része, valamint a gabona tiltólistás. Az italok közül a víz, az édesítetlen tea és a feketekávé a legjobb választás.

Na de ilyen feltételek mellett mégis hogyan nassoljon az ember? Szerencsére az elmúlt időszakban rengetegen feltették maguknak ezt a kérdést, és viszonylag hamar kialakult, melyek azok a liszt- és cukoralternatívák, amik jól helytállnak a ketogén édességek receptjeiben, így ma már játszi könnyedséggel készíthetünk magunknak a ketogén étrendbe illeszthető browniet is.

Illúzióink azért ne legyenek. Ez a finom sütemény sajnos nem lehet a ketogén diéta alapja, viszont remek szolgálatot tesz, ha ezen a diétán vagyunk, és ölni tudnánk egy kis nassért. Vagy épp akkor, ha ketogén étrenden élő ismerősünket szeretnénk szülinapi sütivel meglepni.

Mutatjuk, hogy készül!

ketogén brownie recept

Ilyen csinos a ketogén brownie! (Fotó: Getty Images)

Ketogén brownie recept

Hozzávalók 4 adaghoz:

  • 100 g mandulaliszt
  • 50 g cukrozatlan holland kakaópor
  • ½ teáskanál szódabikarbóna
  • 1 csipet só
  • 4 db tojás
  • 100 ml olvasztott kókuszolaj vagy vaj
  • 80 g eritrit vagy más keto-barát édesítőszer
  • 1 teáskanál vaníliakivonat
  • 50 g cukormentes, aprított étcsokoládé 
  • 40 g apróra vágott dió, pekándió vagy törökmogyoró

Elkészítés:

  1. Melegítsük elő a sütőt 175°C-ra, és béleljünk ki egy kisebb tepsit sütőpapírral.
  2. Egy tálban keverjük össze a mandulalisztet, a kakaóport, a szódabikarbónát és a sót.
  3. Egy másik tálban verjük fel a tojásokat, majd adjuk hozzá az olvasztott kókuszolajat vagy vajat, az eritritet és vaníliakivonatot.
  4. Öntsük a nedves hozzávalókat a száraz keverékhez, és keverjük simára.
  5. Keverjük bele a masszába az étcsokoládé darabokat és az aprított magvakat is.
  6. Öntsük a masszát a tepsibe, és süssük körülbelül 20 percig, amíg a teteje megszilárdul, de a belseje még kissé puha marad.
  7. Hagyjuk teljesen kihűlni, majd szeleteljük fel.

Így ne rontsd el a ketogén brownie-t

A fenti recept üzembiztos, de azért neked is van ráhatásod, hogy a lehető legjobb legyen a végeredmény.

Az egyik legfontosabb, hogy figyeld a sütési időt, mert ha túl sokáig sütöd a ketogén browniet, kiszárad. Ne feledd, ennél a műfajnál teljesen rendben van, hogy ha megszúrod, kicsit ragacsos marad a hústű, vagy a villa. 

Fontos az is, hogy alaposan hűtsd ki a süteményt, mielőtt felszeletelnéd, mert ha nem vársz vele, szeleteléskor könnyen széteshet a desszert. 

Ha ezekre az apróságokra is ügyelsz, sütiddel mindenkit elkápráztatsz majd!

Ha érdekel a téma, hallgasd meg a ketogén diétát is érintő podcastünket!

Kiemelt kép: Getty Images