Megtévesztő hirdetések, álságos, hamis hivatkozások nem létező szaktekintélyekre és hajmeresztő butaságok olvashatók, jórészt az interneten. Az online térben, a közösségi média közvetítésével megosztással szaporodnak, és kitörölhetetlenül visszatérnek a már ezerszer megcáfolt tévhitek. Érzékeny célcsoportjuk a gyógyulásra vágyó ember, aki hajlamos hinni a csodákban akkor is, ha az esze óvatosságra inti. Mire érdemes figyelni?
A legfontosabb tanács: gyógyszert, étrend-kiegészítőt a gyógyszertárban, illetve ilyen termékek forgalmazásra engedélyezett helyen, vagy interneten kizárólag hatósági engedéllyel működő patikában ajánlott vásárolni, és nem a piacon, olcsón, ami végül igazán sokba kerülhet.
A bizalom vámszedői
A koronavírussal egy időben megjelentek a megelőzést vagy gyógyulást ígérő, csodaszereket kínáló hirdetések. Komoly járvány esetén azonban nincs helye a hitegetésnek, mert hatékony gyógymód híján csak a szigorú korlátozásokkal, a karantén szabályainak betartásával lehet megelőzni a fertőzés terjedését. Ezért az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) márciusban, a járvány kezdetekor országos fogyasztóvédelmi ellenőrzést rendelt el a koronavírus-veszély miatt aggódó embereken nyerészkedni akaró kereskedők, szolgáltatók kiszűrésére. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) sajtóközleményben intette óvatosságra az embereket a koronavírus elleni védelmet hirdető reklámokkal kapcsolatban, és jelezte, hogy eljárást indít a szabályszegő hirdetések megrendelői és megjelentetői ellen is.