Miért nem éri meg a túlzott hatékonyság? A Nők Lapja 2021/6. számának cikke.

A „gyorsan essünk túl rajta” típus öt perc alatt ledarálja az esti mesét, tíz másodpercen belül válaszol a főnök e-mailjére, és legszívesebben már most megenné a holnapi vacsorát is. Ahogy a halogatás, ez a viselkedés is egyfajta menekülés a szorongás, a kudarc vagy az unalom elől.

Ön melyik típusba tartozik? Ha kézikosárral szalad végig egy üzleten, a nehezebb árukat – például a tejet, a másfél literes üdítőt – akkor kapja fel, amikor már a pénztárhoz közelít, vagy egyszerűen akkor, amikor elmegy mellette? Megnyugtatja az a tudat, hogy ez már megvan, biztosan nem felejtette el, bevállalva ezzel a felesleges cipekedést? Vagy inkább cikázik a boltban, de a nehéz termékeket a végére hagyja, hiszen így kevésbé megterhelő a karjának? Pszichológiai kísérletek szerint többségünk inkább vállalja a hosszabb cipekedést, még akkor is, ha a pénztárhoz közelítve ugyanúgy betehetnénk a kosarunkba a súlyosabb darabokat. Az a tény ugyanis, hogy valamit már kipipálhatunk a listánkról, elégtétellel tölt el, plusz megkönnyebbülést hoz, hogy innentől kezdve kevesebb dolgot kell észben tartanunk. Szinte irracionálisnak tűnik, hogy ennyire vágyjuk az elégedettségmorzsákat, és ennyire igyekszünk könnyíteni az agyunk leterheltségén – csak hogy máris a következő feladatunkkal foglalkozhassunk.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Ízelítő a cikk tartalmából
Mikor válik visszássá a túlzott hatékonyság?
Mire nem akarunk időt hagyni ilyenkor?
Miért fontos néha időt hagyni az elintézendő feladatoknak?
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .