A jó idő beköszöntével érdemes újragondolnunk a bőrápolási rutinunkat. Az aktív hatóanyagokról nem kell lemondanunk – néhány szempont figyelembevételével bátran alkalmazhatjuk őket a napsütéses időszakban is.
A hatóanyag-fókuszú bőrápolás fénykorát éli, ám sokak még mindig osztják azt a tévhitet, hogy bizonyos erős bőrfiatalító hatással bíró termékek a tavaszi, napos időszakban kerülendők. Szűcs Ági esztétikai terapeuta tanácsaival segít, hogyan építsük be bőrápolási gyakorlatunkba a látványosabb eredményt ígérő összetevőket.
Mindent lehet, de egyvalami kötelező
– Egész évben használhatunk öregedésgátló hatóanyagokat, ha betartunk közben néhány szabályt – mondja a terapeuta. – Jelenleg a savas hámlasztók, az A-vitamin-származékok (a retinoidok) és a C-vitamin a legnépszerűbb termékek, ám ezek közül némelyik fényérzékeny, azaz fény hatására könnyen lebomlik. Az AHA-savas hámlasztók bőrfelszínkoptató hatásuk miatt érzékennyé tehetik bőrünket a napsütésre, ezért ezeket szigorúan csak este szabad felvinni. A BHA-nak és a leggyengédebb, PHA hámlasztóknak azonban nincs ilyen hatásuk. A C-vitamin tartalmú kozmetikai termékek különböző formulái használhatók reggel is: a C-vitamin mérsékeli a melanintermelést, így segít megelőzni a barna foltok kialakulását az arcon, szuper antioxidáns, megvédi a bőr sejtjeit a további károsodástól, mellé még gyulladáscsökkentő is. Fontos tudni azonban, hogy a C-vitamin instabil vegyület, fény hatására gyorsan bomlik, ezért fényvédő krém – ami amúgy is kötelező, hiszen megelőző jelleggel a legjobb ránctalanító – sokat segít a hatékonyságán.
Óvatosan a rétegzéssel
– Az A-vitamin bizonyítottan fényérzékeny vegyület, ráadásul serkenti a bőr megújulását, és a „friss” bőr érzékenyebb a napsütésre, így mindenképp az esti ápolási rutinba érdemes beépíteni a retinoidokat, és csak magas faktorszámú nappali fényvédő krém használata mellett alkalmazzuk őket a napos évszakokban. Ne feledkezzünk meg a víz- és lipidpótló (a lipidek a vízzel együtt a bőrfelszín fontos védelmi rétegét alkotják) termékekről sem – reggel és este vessük be őket hidratáló krém formájában –, hiszen az egészséges bőr legjobb barátai. A hatóanyagok rétegezésével, keverésével érdemes elővigyázatosnak lennünk. Ahogy az időjárás változik, úgy változnak bőrünk igényei is. Hogy biztosra menjünk, ne kenjünk egymás fölé több olyan hatóanyagot, amely irritációt válthat ki. Ha este hámlasztunk, felesleges ugyanakkor retinolos készítménnyel is terhelni a bőrünket.
Csak fokozatosan
Napos időben mindenképpen kis lépésekben haladva lássunk neki a kísérletezésnek, tanácsolja Szűcs Ági. – Azt szoktam javasolni, hogy fokozatosan és eleinte kis koncentrációban vezessük be ezeket az összetevőket, adjunk időt a bőrünknek megszokni őket. Az A-vitamin-származékok igazoltan öregedést késleltető hatással bíró összetevők, ám azt ajánlom, ezek bevezetése legyen a legutolsó lépés. Kezdésnek jöhet egy hámlasztó, hetente minimum egy, maximum három alkalommal, esténként; majd egy C-vitamin-tartalmú szérum nappal, eleinte kis adagolásban; fölé kenjünk hidratálókrémet és fényvédőt. A retinol és a C-vitamin is okozhat irritációt, ezért ha épp C-vitaminos kúrát tartunk, ne terheljük még retinoidokkal is a bőrünket, nem éri meg túlzott stresszhatásnak kitenni. Ha az egyikkel végeztünk, néhány nap szünet után jöhet a következő. És legyünk türelmesek: hat-nyolc hétbe is telhet, amíg eredményt tapasztalunk.
Fotó: Getty Images