Amikor szépségápolási szokásokról beszélünk, ritkán gondolunk a kezünkre, holott ez a testrészünk is megérdemli a törődést. Most megmutatjuk, hogyan gondoskodjunk róla öt egyszerű lépésben.

Az utóbbi időben különösen nagy igénybevételnek van kitéve a kezünk, hiszen gyakrabban és hosszasabban mossuk, és a kézfertőtlenítőt is rendszeresen, bőséggel nyomjuk rá. A kézfejünk bőre amúgy is érzékeny, jóval vékonyabb, mint testünk többi részén, és sokkal kevésbé védett. Nem véletlenül hordtak urak, hölgyek egyaránt évszázadokon át kesztyűt minden évszakban. A napsütés, a hideg, a szél, a kosz mind-mind rajta hagyják nyomaikat kezünkön, ezért érdemes tudatosan ápolnunk.

Fényvédelem

Tudományosan igazolt tény, hogy a káros UV-sugárzás felelős a legnagyobb mértékben – akár 80%-ban is – a bőr öregedéséért. A kézfejen jelentkező foltokat, elszíneződéseket elsősorban a többévnyi fényhatás okozza. Épp ezért kiemelten fontos, hogy a tavaszi időszaktól kezdve nappali kézkrémünk fényvédőt is tartalmazzon. Minden egyes kézmosás után krémezzük újra kezünket, különösen figyeljünk a kézhátra és a körömágyra.

Gazdag táplálás

Ha napközben kényelmetlennek érezzük a zsírosabb összetételű kézápolókat, tartogassuk őket éjszakára. Keressük a hatékony összetevőket, mint például az E-vitamin, sheavaj, glicerin, a ceramidok és az urea. Az E-vitamin erős antioxidáns, és serkenti a sejtek megújulását, a sheavaj zsírsavakban gazdag, jól felszívódó természetes ápoló, a glicerin és a ceramidok vagy zsírok a bőr külső védő-, nedvességmegtartó rétegét támogatják.

Az urea a bőr külső rétegében természetesen is megtalálható vízmegkötő anyag, ám szintje a kor előrehaladtával egyre csökken – ezért fontos a pótlása. Fokozhatjuk a hatást, ha krémezett kezünkre vékony pamutkesztyűt húzunk éjszakára.

öregedésgátló kézápolás 50 felett

A gazdag öregedésgátló szérumokkal, olajokkal éjszaka ápold a kezedet (Fotó: Getty Images)

A körömágy gondozása

Alapszabály, hogy soha nem szabad kivágni a körömágy bőrét, kivéve, ha nagyon beszakadt. Körömágyápolóval puhítsuk fel alaposan ezt a részt, majd gyengéden tologassuk vissza a bőrt. Ha sérül a körömágy, a köröm is sérül, és egyenetlen lesz a felszíne, vagy fehér foltok jelenhetnek meg rajta. Ha a természetes ápolás hívei vagyunk, használjunk mandulaolajat erre a területre.

Radírozás

Hetente, tíznaponta gyengéden radírozzuk le a kezünket speciális kézradírral, hogy eltávolítsuk az elhalt hámsejteket, és segítsük a bőr regenerálódását. Fordítsunk nagy figyelmet a művelet közben a körömágy területére: a rendszeres radírozással kordában tudjuk tartani azokat az apró, száraz bőrdarabokat, amelyek a körömágy beszakadásához vezethetnek. Ha radírozunk, utána mindenképp vigyünk fel fényvédőt, mivel a megújuló bőr sokkal érzékenyebb.

Maszkok

A kézápolásban egyre népszerűbbek manapság a különféle fátyolmaszkok – és nem csak arcra. Ha azt tapasztaljuk, hogy bármivel kenjük, kezünk továbbra is száraz, tegyünk egy próbát egy kézre való, hatóanyagokkal gazdagon átitatott, kesztyű formájú textilmaszkkal. Általában 10-15 perc a hatóidejük, az eredmény pedig azonnal érezhető. Figyelem: a kézre való textilmaszkokat soha ne hagyjuk magunkon éjszakára, mivel miután megszáradtak, a bőrünkből fogják visszaszívni magukba a nedvességet.

Fotó: Getty Images