Észre sem vesszük, mennyire csodálatos szerv, ez csak akkor tűnik fel, amikor megsérül vagy megbetegszik. Mi adja a kéz precizitását, mit tehetünk azért, hogy tökéletesen működjön, és ha baj éri, mihamarabb meggyógyuljon?
A kéz finomhangolt szerv, nincs rajta olyan terület, aminek ne lenne funkciója: fél centin belül biztosan találunk rajta eret, ideget, inat és csontot is. Feladatai roppant szerteágazók, egyrészt mozgatjuk és gesztikulálunk vele, amikor pedig támaszkodunk, cipekedünk, tartunk vagy emelünk valamit, akkor terheljük is.
– Kezünk emellett fontos érzékszerv és szociális eszköz, rajta keresztül kapcsolódunk a világhoz, tapogatjuk le a környezetünket. Emiatt komoly elvárásaink vannak vele szemben, és már minimális zavara is megkeseríti a mindennapokat – mondja dr. Hetthéssy Judit kézsebész. – A kéz problémái alapvetően betegségekre és sérülésekre, túlerőltetésre vezethetők vissza, ezek egy része pedig megelőzhető. Fontos például, hogy kertészkedés és barkácsolás közben védőkesztyűt viseljünk, a konyhai eszközöket karbantartsuk, ha pedig baleset történik, azt vegyük komolyan.