Hogyan menedzseljük jól az időnket? A Nők Lapja 2021/21. számának cikke.

Hányszor érezzük, hogy nem elég már huszonnégy óra, és azt sem tudjuk, mihez kapjunk! Közben épp arra nem marad időnk, amire legjobban szeretnénk. Mit rontunk el? 

Nem csak velünk lehet a baj. Csiszka Noémi szervezet- és személyzetfejlesztő, mentálhigiénés szakember szerint nagyon sok szerepben kell egyszerre helytállnunk. Ez ugyan régen is így volt, de mostanában megnövekedtek a szerepekkel kapcsolatos elvárások, jól kell teljesítenünk a munkahelyünkön, és egyre több feladatot kell ellátnunk szülőként is, gondoljunk csak az online oktatásra vagy a férfiak korábbinál nagyobb szerepvállalására a gyereknevelésben. A rugalmasabb személyiségű emberek jobban boldogulnak, de nagyon sokan szenvednek. –

Inkább a nők azok, akik úgy érzik, nem is panaszkodhatnak, gyakran óriási bennük a tökéletességre való törekvés – vélekedik a szakember. – Sok örökösen tevékenykedő ember megtiltja a maga számára a pihenést. Ennek családi minták is lehetnek a hátterében: „majd pihenünk a föld alatt”, „aki nem dolgozik, ne is egyék”, „anyánk soha nem ült le egy percre sem”.

Mit tehetünk?

– Megcsúszni nagyon sokféleképpen lehet, ezért az első, amit tanácsolni szoktam, hogy ki-ki gondolja végig egy napját: mi szerint dönt arról, hogy egy feladatot előrevesz- e, vagy későbbre halasztja? Sokatmondó, ki milyen modellt alkalmaz, és az is jellemző lehet, ha egyáltalán nincs ilyen modell – árulja el Csiszka Noémi.

A szakember szerint léteznek egyszerű technikai megoldások arra, hogyan csináljunk rendet elvégzendő feladataink között, például a következők:

Osszuk be teendőinket az Eisenhower-mátrix alapján a sürgős és fontos (pl. válaszolni a főnökünk levelére), sürgős, de nem fontos (pl. megnézni a kedvenc sorozatunk legújabb epizódját), nem sürgős, de fontos (pl. tanulás), nem sürgős és nem fontos (pl. kilakkozni a lábkörmünket) kategóriákba, és ez alapján tervezzük meg az időkeretet.

A Pomodoro-módszer azoknak segít, akik munkájuk során hajlamosak arra, hogy figyelmük elkalandozzon. Itt a ciklikusság a lényeg: 25 perc koncentrált tevékenységet 5 perc szünet követ. Négy ilyen ciklus után jöhet egy hosszabb pihenő, majd kezdődhet elölről a folyamat.

Készítsünk „éberségi görbét”, amellyel feltérképezhetjük, számunkra milyen napszakban milyen tevékenység ideális. Amikor frissebbek vagyunk, akkor érdemes az elmélyültséget igénylő munkáinkat elvégeznünk, pihenésképpen pedig a nem annyira fontos és nem is sürgős teendőket.

Segít, ha a nap elején listázzuk és csoportosítva végezzük el tevékenységeinket, mert így elkerüljük a kapkodást a különböző jellegű feladataink között. A kipipált tételek elégedettséggel tölthetnek el minket, mert úgy érezhetjük, jól haladtunk.

Mélyebb kérdések 

Az időzavarnak számtalan fajtája létezik, és ezek a személyiségünkről is árulkodnak. Van, aki állandóan elkésik, van, aki halogat vagy ide-oda kapkod a teendői között, ígérget, aztán nem tudja betartani a szavát. Ha például halogatunk, akkor feltehetjük magunknak a kérdést: mit akarunk elkerülni, mivel nem akarunk szembesülni? A mélyben gyakran a tökéletességre való törekvést találjuk: a hibázástól tartva tologatjuk magunk előtt a teendőinket. Mások túl sokat vállalnak magukra. Ilyenkor kérdés lehet: Mit és kinek akarunk bizonyítani? Miért nem tudunk nemet mondani? Mitől tartunk?

Ha ezek valamelyikébe belecsúszunk, azt érezhetjük, csak teszünk-veszünk, de nem érünk a teendőink végére.

– A „semmit sem végeztem” érzés tapasztalatom szerint akkor jön, amikor nem történt aznap olyasmi, ami valós örömöt adhatott volna nekünk – mondja Csiszka Noémi. – Mindez olyan, mélyebb kérdéseket is felvet, hogy például tényleg azzal foglalkozunk-e, ami számunkra lényeges, és ha nem, vajon miért nem.

Fotó: Getty Images