Mivel egyre szennyezettebb világban élünk, muszáj nagy hangsúlyt helyeznünk a higiéniára. És ebbe nem csupán a rendszeres kézmosás, fürdés tartozik bele, hanem arcbőrünk mindennapi tisztítása is.
A globális szépségipari statisztikák szerint még mindig több arckrémet és szérumot vásárolunk, mint arctisztító termékeket. Sokan vannak, akik nem mérik fel a gondos arclemosás fontosságát, és továbbra is csak vízzel, netalán tusfürdővel vagy kézmosó szappannal tisztítják az arcukat. Holott ezek a termékek – vagy a jól megválasztott termékek hiánya – többet ártanak, mint használnak arcunk érzékeny bőrének, felborítják annak védőrétegét, irritációt okozhatnak, és az öregedési folyamatokat is felgyorsíthatják. Ma már számtalan jobbnál jobb arclemosó közül választhatunk, és ezek még a pénztárcánkat sem terhelik meg különösebben, hiszen minden árkategóriának megvannak a maga jolly jokerei. A sokféle terméktípus között könnyű lehet elveszni, ezért most lépésről lépésre megyünk végig az arctisztítás fázisain.
Reggel és este
Az esti tisztítás alól nincs kibúvó, hiszen a napközben ránk rakódott koszt, sminket, felesleges faggyút muszáj eltávolítanunk ahhoz, hogy megakadályozzuk a mitesszerek képződését és a gyulladásokat. A bőrápoló készítmények is csak tiszta bőrön tudnak megfelelően hasznosulni.
A reggeli arcmosást illetően megoszlanak a vélemények: egyesek szerint ez teljesen elhagyható, hisz alvás közben nem leszünk piszkosak, mások szerint elég tiszta vízzel átmosni az arcunkat, megint mások viszont ilyenkor is ragaszkodnak a kétfázisú tisztításhoz. Mi azt javasoljuk, hogy ha gazdag állagú krémet viszünk fel éjszakára, és reggel azt érezzük, felesleges faggyúréteg ül a bőrünkön, mindenképp használjunk tisztítót az arcmosáshoz. A vizes átmosás pedig már csak a felfrissülés miatt is elengedhetetlen.
Két fázisban
A két fázisú tisztítás azt jelenti, hogy két különböző termékkel érjük el a tökéletes végeredményt. Az első lépés egy olajos alapú lemosó (olaj vagy arctej), amely a zsírban oldódó szennyeződéseket távolítja el, a második egy géles állagú, habzó termék, ami a vízben oldódóakat, illetve az előző maradványait. A mai, újgenerációs tisztító termékek szemre, arcra egyaránt használhatók – a minimálsminkkel könnyedén elbírnak. Korábban harmadik lépésként szerepelt még az arctonik is a műveletben, ám a mai tonerek inkább hidratálnak, semmint tisztítanak.
A csodálatos micellák
Az arctisztítást egyetlen termékkel is megoldhatjuk – ám akkor is kelleni fog a két lépés. A micellás lemosók, arctörlő kendők ugyanis mind a zsírban, mind pedig a vízben oldódó kosszal elbírnak, viszont a micellás termékeket is le kell mosni tiszta vízzel. Alapszabály, hogy arclemosó termékre soha ne krémezzünk rá, először mindig mossuk meg az arcunkat tiszta, langyos vízzel.
Szemsminket nyom nélkül
A szemkörnyéki bőr nagyon vékony és érzékeny, ezért ez különleges bánásmódot igényel lemosás közben is. Ha erős vagy vízálló sminket szeretnénk eltávolítani, ajánlott beszerezni hozzá egy kétfázisú (olaj és vizes tisztító elegye) sminklemosót. A textilkorongot alaposan itassuk át vele, majd gyengéden nyomjuk a csukott szemünkre, tartsuk rajta egy darabig, óvatosan pislogjunk alatta, majd finom mozdulattal töröljük át vele a szemhéjat és a pillákat. Figyeljünk arra, hogy a szempillák közül is eltűnjön a festék, mivel ez alvás közben aztán becsoroghat a szemünkbe és irritálhatja azt. A sminklemosó után olajban fog úszni majd a bőrünk, ezért ezt mossuk le egy habzó készítménnyel.
Fotó: Getty Images