A női regény kategóriába sorolt bestsellerek presztízse alacsony. A kritikusok említésre méltónak sem tartják őket, az olvasók pedig világszerte csomagolópapírba bújtatják a puccos köteteket, hogy mások véletlenül se lássák meg a borítót. Pedig ezek a könyvek nők tömegeinek nyújtanak szórakozást, és szerzőik élete igazán regénybe illő.
Több százmillió eladott könyv, megfilmesítés, dollármilliárdokban mért bevétel – a romantikus regények íróinak mégis inkább csak a nevét ismerjük, az arcukat nem. Akad köztük, aki szándékosan tartotta távol magát a reflektorfénytől, mások annyit szerepeltek, amennyit az eladások növelésének reményében gyümölcsözőnek véltek. Nem hakniztak a magánéletükkel, élményeiket inkább beleszőtték a történeteikbe, és volt nyersanyag bőven. Életművüket látva felmerül a kérdés: ezek az asszonyok soha nem pihentek?
Barbara Cartland – 723 könyv, 1 milliárd eladott példány
A világ egyik legtermékenyebb írója túlélt két világháborút, több közeli hozzátartozója elvesztését, súlyos anyagi és magánéleti válságokat. 98 éves korában halt meg, és az utolsó pillanatig dolgozott.
Mary Barbara Hamilton Cartland 1901-ben jómódba született, ám miután nagyapja csődbe ment és öngyilkos lett, illetve apja elesett a háborúban, a család nehéz helyzetbe került, édesanyja élelmiszerboltot nyitott, ebből tartotta el három gyermekét. Barbara fiatalon élvezte London pezsgő társadalmi életét, az egyik koktélpartin figyelt fel történetmesélői képességére egy szerkesztő, és megkérte, írjon a Daily Press pletykarovatába. A kis hírekből hamar nagy cikkek lettek, és a fiatal lány a felső körök üde színfoltjaként tündökölt. Állítása szerint negyvenkilenc lánykérést utasított vissza, mire végül igent mondott Alexander McCorquodale-nek, mégsem választott jól. Házasságuk mindössze hat évig tartott, és a férj azt állította, hogy a gyereküknek nem ő az apja. A férfi később azt hangoztatta, hogy a felesége viszonyt folytat az ő unokatestvérével, Hugh McCorquodale-lel, amit nehéz megcáfolni, mivel ők ketten a válás után összeházasodtak, és két közös gyermekük született.
Cartland ekkor kezdte el nagyüzemben írni rendkívül pontos történelmi háttérrel megfestett romantikus regényeit, amelyekben az ártatlan hősnő sok ármány után végre elnyeri a szerelmet az arra érdemes férfi oldalán. A családi és szakmai idillt a második világháború szakította meg, Barbara két fivére meghalt a dunkerque-i csatában, ami annyira megviselte, hogy rábeszélte férjét, költözzenek Kanadába. Nem érezték jól magukat a tengeren túl, ezért hazatértek, és az asszony a köz szolgálatába állt; önkénteseket felügyelt, alapítványokat hozott létre, hogy időseket támogasson, illetve cigány és szegény gyerekek oktatását segítse. És persze rendületlenül írt. Nemcsak szerelmes regényeket, de történelmi életrajzokat is, többek között Metternichről és Jozefina császárnéról. Férje halálát követően az írás egyfajta terápiává vált számára, akadt olyan év, amikor 23 regénye jelent meg. Első lánya, Raine, miután hozzáment Spencer grófjához, Diana hercegné mostohaanyja lett, de Barbarát a maga jogán is szívesen látta a brit arisztokrácia. Előszeretettel játszott rá a meseszerű életet élő, elegáns írónő imidzsére; a királynő divattervezőjeként hírnevet szerző Norman Hartnell rózsaszín kreációiban jelent meg az interjúkon, mindig kalapban, parókában, kutyussal az oldalán.
Nora Ephron – 14 forgatókönyv, 3 Oscar-jelölés
Olyan korszakos történeteket köszönhetünk neki, mint a Harry és Sally, A szerelem hálójában, A szerelem hullámhosszán vagy a Julie & Julia, mégsem szabad nebáncsvirágot látnunk benne; az amerikai írónő kíméletlenül egyenes volt másokkal, és magával szemben is.
A dráma- és forgatókönyvíró szülők első gyermeküket Ibsen darabja után nevezték Norának; otthonuk kreatív műhelyként is funkcionált, ahol a felnőttek a jó beszólásokra és a konfliktusokra egyaránt úgy tekintettek, mint a munkájukba beépíthető panelekre. A szülők alkoholizmusa miatt esély sem volt a harmonikus családi életre, de az írott szöveg iránti szenvedélyt mind a négy lányukba sikerült elültetniük. Kettő forgatókönyvíró lett, egy író-újságíró, Nora pedig minden egyszerre.
J. F. Kennedy idején gyakornokként dolgozott a Fehér Házban, később jelentkezett a Newsweekhez, de elutasították, mondván, nőket nem vesznek fel újságírónak. Beállt hát postáskisasszonynak, majd nemi diszkrimináció vádjával segített pert indítani a Newsweek ellen. (A történtekről könyv is született The Good Girls Revolt címen, amit öt éve az Amazon mini szériában dolgozott fel.) Ezt követően egyre nagyobb hírnevet szerezett a New York Post majd az Esquire újságírójaként, férjhez ment, elvált, majd újra férjhez ment, családot alapított. Második gyermekével volt várandós, amikor kiderült, hogy férje egy közös ismerősükkel csalja. A traumát könyvben dolgozta fel, amelynek megjelenését férje – a Watergate-botrány felgöngyölítésével hírnevet szerző Carl Berstein – hiába próbálta megakadályozni. A Heartburn című regény siker lett, ahogy a belőle Meryl Streep és Jack Nicholson főszereplésével készült film is. Az olvasók és a nézők nagyra értékelték az őszinteséget, amivel Ephron a házasságot, a megcsalást, a féltékenységet bemutatta. Magánélete egyik legfőbb tragédiája lett filmes karrierje spiritusza. A Harry és Sally című mozinak már ő volt a producere, A szerelem hullámhosszán című romantikus vígjátéknak pedig a rendezését is magára vállalta. Harmadszor is férjhez ment, ezúttal is írót választott párjául, és ez a frigy huszonöt éven át, az asszony halálig tartott. Ephron a regény- és forgatókönyvíráson, valamint rendezésen túl továbbra is publikált cikkeket, éleslátását, iróniáját és egyenességét az utolsó percig megőrizte. Egyetlen dolgot titkolt nemcsak a világ, de a barátai elől is; a leukémiáját, amivel hat éven keresztül harcolt.
Danielle Steel – 5 férj, 7 gyerek
Neve összeforrt a romantikus történetekkel, amelyekben a hősnő megtalálja a szerelmet és az örök boldogság ígéretét. Az úton persze rengeteg az akadály – Steel ezekhez bőven meríthetett ihletet a saját életéből.
Édesanyja egy portugál diplomata lánya volt, édesapja a Löwenbräu sörgyáros család leszármazottja. Gyerekkorát Franciaországban töltötte, majd szülei válását követően apjával New Yorkba költözött. Kicsi korától fogva magabiztosan mozgott a gazdagok és szépek között, tizennyolc évesen boldogan ment férjhez egy francia bankárhoz, és egy év múlva megszületett a kislányuk. Steel újságíróként dolgozott, de már kacérkodott a könyvírással, amikor egy börtönlátogatása alkalmával megismerkedett a büntetését töltő Danny Zugelderrel. A férfit feltételesen szabadlábra helyezték, majd rablás és nemi erőszak kísérletének vádjával újra lecsukták. Steel elvált az első férjétől, és a börtön menzáján tartott szertartáson hozzáment Zugelderhez. Ez a frigy három évig tartott, a válása másnapján Steel feleségül ment William Tothhoz, akinek a gyermekével már várandós volt. A harmadik férj heroinfüggőségét nem gyógyította ki a házasság, így ezúttal is válásra került sor, és az asszony még abban az évben igent mondott John Traiana borkereskedőnek. Végre jól választott: kölcsönösen örökbe fogadták egymás gyerekeit, született öt közös csemetéjük, és közben szárnyalt Steel írói karrierje.
Bejáratos lévén a legfelső körökbe, olyan izgalmakról tudott mesélni, amiket az olvasók imádtak, de megírta azt is, hogyan szerethet bele egy nő egy börtöntöltelékbe vagy épp egy drogfüggőbe. A nyolcvanas évek végén 390 héten keresztül szerepelt a New York Times bestsellerlistáján, regényeit megjelenéskor egymillió példányban dobták piacra, mert tudták, úgyis elfogynak. Steel naponta négy órát aludt, nappal a gyerekeivel töltötte idejét, éjszaka írt. A harmóniának a bulvársajtó vetett véget, amikor lehozták, hogy Nick nevű gyerekét Traiana örökbefogadta. A pszichésen labilis, drogproblémákkal küzdő fiút megviselte, hogy testvérei tudomást szereztek a titokról, hogy valójában nem édestestvérek, és tizenkilenc évesen öngyilkos lett. A tragédia összetörte az asszonyt és elidegenítette a házaspárt, így egy évvel később elváltak. Steel alapítványt hozott létre a mentális betegségekkel küzdők megsegítésére, belevetette magát az írásba, és továbbra is hitt a szerelemben. Ötödik, Thomas Perkins üzletemberrel kötött házassága négy évig tartott, békében váltak el annak ellenére, hogy a férfi regényben írta meg kapcsolatuk történetét. A 74 éves Steel nagyon ritkán ad interjút, visszavonultan él, és bár van egy impozáns villája San Franciscóban, ideje nagy részét Párizsban, illetve Saint Tropez mellett tölti. Még mindig évi öt-hat könyvet ír.
Jackie Collins – 500 millió eladott példány, 180 millió dolláros vagyon
Néha igenis megfér két dudás egy csárdában; a Collins családba született két nővér ráadásul nemcsak megfért az amerikai álomgyárban, de hatékonyan támogatták is egymást. Joan népszerű színésznő lett, Jackie pedig Hollywood bennfentes krónikása.
Édesapja sikeres színházi ügynök volt, így nővérével együtt a színjátszás világában képzelték el az életüket, pedig a kis Jacqueline írói tehetsége már egészen korán megmutatkozott. Szülei döbbenetére az iskolából majdnem kicsapták, miután a tanárok panaszt tettek, hogy alig jár be az órákra, és ha ott van is, sem figyel, mert folyamatosan ír. Fordulatos történeteit sorozatként árulta az osztálytársainak, ezzel tett szert némi extra zsebpénzre. Joan karrierje egyre magasabbra ívelt Amerikában, ezért a szülők Jackie-t is utánaküldték, de a felejthető filmek három mondatos szerepeiből hamar elege lett. Hazatért, és huszonhárom évesen férjhez ment a londoni társasági élet egyik motorjához, rá egy évre megszületett a lányuk, Tracy. A frigy négy évig bírta; a férj mániás depressziója, valamint gyógyszer- és drogfüggősége miatt elhidegültek egymástól.
Jackie nem kesergett sokáig, a válás után egy évvel hozzáment a nála majd két évtizeddel idősebb galéria- és nightclub tulajdonoshoz, Oscar Lermanhoz, aki rábeszélte a könyvírásra. Az A világ tele van nős férfiakkal című, első regényében megjelenő nyílt szexualitás óriási indulatokat gerjesztett. Barbara Cartland azt nyilatkozta, hogy „romlott, mocskos, gusztustalan” az egész, és azzal vádolta Collinst, hogy ő teremtette Anglia összes perverzét. A könyvet több országban betiltották, mégis mindenki el akarta olvasni. Jackie-nek született még két lánya, boldogan élt férjével, bejáratos volt a filmes szakma elit köreibe, és sorra írta a bestsellereket, amelyek megfilmesítéséért vetélkedtek a rendezők és a tévécsatornák. Két évvel azután, hogy a férje rákban elhunyt, újra rátalált a szerelem, Frank Calcagnini oldalán. Négy harmonikus, közös év jutott nekik, mielőtt az üzletember agytumorban meghalt. Ezt követően még fontosabb lett számára a munkája és a karitatív tevékenységei, de az igazi boldogságot lányai és unokái körében élte meg. 77 évesen mellrákban hunyt el, betegségét a családjának is csak az utolsó hetekben árulta el, mert igyekezett erősnek mutatkozni.
Fotó: Getty Images