Ahogy a neve is sugallja, a minimalista ruhatár kevés, ám gondosan kiválasztott, egymással jól és változatosan kombinálható darabokból épül fel. Előnye, hogy szekrényünk tartalma könnyen átláthatóvá válik, szettjeinket gyorsan össze tudjuk állítani – mert mindegyik darab passzol a többihez –, és gátat szabunk vele az impulzusvásárlásnak, ezáltal egy lépéssel közelebb kerülünk a fenntartható életmódhoz. A kapszulagardrób általában 25-50 darabból áll (ez a szám természetesen csak iránymutató), amelybe a kiegészítők, cipők is beletartoznak, de nincsenek benne a fehérneműk, harisnyák, otthoni és hálóruhák.
Hogyan lássunk hozzá a kialakításához?
Első hallásra talán ijesztőnek tűnik a feladat, hogy nagyjából 50 darabra csökkentsük szekrényünk tartalmát, de megéri belevágni – az eredmény felszabadító lesz! Elengedhetetlen hozzá a megfelelő önismeret, illetve az, hogy tisztában legyünk testünk adottságaival, ahogy azzal is, milyen színek a legelőnyösebbek számunkra. Íme a legfontosabb kezdő lépések.
1.Válasszunk ki egy semleges alapszínt
Nézzük át jelenlegi gyűjteményünket arra figyelve, melyik semleges színből van benne a legtöbb. A fekete, bézs, fehér, törtfehér, barna, sötétkék vagy szürke árnyalatok közül bármelyik jó alapot nyújthat, amire ruhatárunk többi részét felépíthetjük.
2. Tegyük le a voksunkat az időtálló stílus és a magas minőség mellett
A minimalista öltözködés lényege, hogy nem kell sűrűn cserélgetnünk ruháinkat, hiszen nem mennek ki a divatból egyik szezonról a másikra, és – mivel jó minőségűek – nem is rongyolódnak el egyhamar.
3. Adjunk színeket és mintákat az alapokhoz
Ez az a pont, ahol megmutathatjuk egyéni stílusunkat. Keressünk néhány látványosabb, élénk színű és mintás darabot, amikkel semleges ruháinkat feldobhatjuk. Kiválasztásuknál mindig mérlegeljünk: csak olyan ruha jöhet, amivel minimum három különböző variáció létrehozható a már meglévő alapdarabjainkkal kombinálva.
4. Ne az évszakhoz igazodjunk
A kapszulagardróbban olyan holmik fogják jól érezni magukat, amelyek szinte minden évszakban viselhetők. Ez leginkább azon múlik, mennyire lehet rétegeket építeni az adott ruhadarab alá vagy fölé. Néhány példa szemléltetésképp: mintás ruha, nyáron önmagában, tavasszal és ősszel harisnyával, zakóval vagy kardigánnal párosítva; ökobőr sort, télen vehetünk alá harisnyát; hosszú fehér pamuting, nyáron akár strandöltözetként is viselhetjük, télen húzhatunk fölé zakót.
5. Kevés, de látványos ékszerre lesz szükségünk
Az úgynevezett „statement” ékszerek a minimálruhatár legjobb barátai. Olyan míves darabok ezek, amelyek szép kivitelezésük miatt nagyon mutatósak. Főként nyakláncban és fülbevalóban gondolkodjunk, és döntsük el jó előre: ezüst vagy arany!
A kapszulagardrób nélkülözhetetlen alapdarabjai:
- Fekete és kék farmernadrág
- Klasszikus fehér pamutpóló
- Jól szabott, jó minőségű fehér ing
- Ceruzaszoknya
- Mintás pamutruha
- Jól szabott zakó
- Farmer- vagy bőrdzseki
- Kötött kardigán
- Garbó
- Kis fekete koktélruha
- Nude körömcipő
- Fekete bokacsizma
- Fehér tornacipő
- Néhány látványos ékszer (fülbevaló vagy nyaklánc) és sál
Fotó: Getty Images