Ha vitaminokat kell megneveznünk, először szinte biztosan a C-vitamint említjük, utána pedig a D-t, pedig a kolekarciferol – ahogyan hivatalosan nevezik – nem is vitamin, hanem hormon. Ez az anyag nemcsak a kalcium anyagcseréjében és így a csontok fejlődésében, épségének megóvásában játszik fontos szerepet, hanem a mentális funkciók megőrzésében, súlyos betegségek megelőzésében is.
– A D-vitaminnak, vagy helyesebben D-hormonnak rendkívül összetett a szerepe, beigazolódott az is, hogy a fertőzések elleni védekezésben is elengedhetetlen a megfelelő szintje. Nem véletlen, hogy adagolása része a koronavírus-fertőzés kezelési protokolljának is. Pótlása segíti a depresszió megelőzését, hiánya pedig szerepet játszik a szklerózis multiplex kialakulásában is – mondja dr. Bittner Nóra egyetemi docens, klinikai onkológus, tüdőgyógyász, klinikai farmakológus.
Segíti a megelőzést
A D-vitamin segíti a vastagbélrák megelőzését, napi 3000 nemzetközi egység (NE) már egyértelműen csökkenti e betegség rizikóját. Preventív hatású az emlőráknál is, különösen a kiújulásnál. Ismert az is, hogy a non-Hodgkin-limfómánál is lehet védő hatása. Erre az utal, hogy megfelelő D-vitamin-ellátottság mellett ritkábban alakul ki ez a betegség. Bár a vizsgálatokból kiderült, hogy a sejtanyagcserére gyakorolt hatásai révén általában is tumorellenes hatású, így sok esetben segítheti a megelőzést, de ez a prosztata- és tüdődaganatoknál nem igazolódott. Tüdőgyógyászati szempontból a D-vitamin azért fontos, mert hiányában nő a fertőzések kialakulásának veszélye, így a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) akut fellángolásában is van szerepe. Emiatt a COPD-s betegeknek is érdemes nagyobb mennyiségben fogyasztaniuk.