Elsőre logikusnak tűnhet az a jól ismert frázis, hogy „nekem nem kell törzskönyv, úgysem akarom kiállításra vinni”, de valójában a törzskönyv biztosíték arra, hogy profi, emberséges, és nem utolsósorban kutyaszerető közegből érkezett a kis kedvencünk.
Egy igényes tenyésztő úgy tartja a kutyáit, hogy azok testi és mentális szükségletei ki vannak elégítve, a kölyköket pedig szocializálja. A párosítást gondosan megtervezi, akár több száz kilométert is utazik egy kanhoz, hogy nemesítse a fajtát. Nem a mennyiségre törekszik, hanem a minőségre. A tenyésztőnél akár éveket is kell várni egy-egy kölyökre, hiszen a tenyésztés célja a fajta nemesítése, mindig jobb és jobb utódok létrehozása. Ezért elengedhetetlenek az egészségügyi szűrések.
A tenyésztő nyomon követi az eladott kiskutyák életét. Folyamatosan elérhető a gazdi számára, aki bármikor fordulhat hozzá a kérdéseivel. Sőt, ha valamilyen oknál fogva nem tudja megtartani az állatot, a tenyésztő bármikor visszaveszi tőle, így a tenyészetből sosem kerül kutya az utcára vagy menhelyre. Mivel a szülők folyamatosan egészségügyi szűréseken vesznek részt, és a párosítást gondos tervezés előzi meg, a tenyésztő garantálja, hogy a kiskutya, amit elad, egészséges. A gazdákat körültekintően, legjobb tudása szerint válogatja, hogy a kölyök az igényeinek leginkább megfelelő családba kerülhessen.
Végül, de nem utolsósorban a tenyésztő szereti a kutyáit. Az anyaállatok egészsége fontosabb számára, mint a haszonszerzés, ezért a szukák kétévente nagyjából egyszer szülnek.