Hiába túlórázunk az irodában hetek óta, csodálkozunk rá a boltban az egyre emelkedő élelmiszerárakra, vagy fizetjük egyre nehezebben a hiteleinket, a fizetésemelést kényes ügynek érezzük, képesek vagyunk akár hónapokig elodázni, hogy előhozakodjunk vele a főnökünk előtt. Pedig Szabóné Szopkó Beatrix HR-tanácsadó szerint nincs mitől félnünk.
– A munkavállalóra nem vet rossz fényt, ha béremelést szeretne. Ez egy igény, amit jelezni kell – mondja.
Mikor van itt az ideje?
– Próbaidő alatt nem kérünk fizetésemelést – szögezi le Beatrix. – Általában legalább egy évre van szükség, hogy terítékre kerülhessen a téma; ennyi idő alatt tudjuk bebizonyítani, hogy jól végezzük a feladatainkat és elkötelezettek vagyunk.
Bár a különböző típusú szervezeteknél más-más szabályok érvényesek a béremelés mértékére és idejére, ha megfogalmazódott bennünk a magasabb fizetés iránti igény, ne várjunk arra, hogy a cég magától ajánlja fel, mert ez csak ritkán fordul elő.
Azoknál a cégeknél, ahol teljesítményértékelési rendszer működik, ezek a beszélgetések ideálisak lehetnek, hogy felvessük az elképzelésünket, a kisebb vállalatoknál azonban bármikor fordulhatunk a közvetlen főnökünkhöz. Számoljunk vele, hogy a munkaadónknak át kell gondolnia a válaszát, de ügyeljünk rá, hogy a visszajelzés ne maradjon el.
Mit mondjunk?
Mindenekelőtt gondoljunk végig, hogy az elmúlt időszakban hogyan járultunk hozzá cégünk működéséhez: milyen minőségű munka került ki a kezeink közül, vállaltunk-e pluszfeladatokat, hogyan álltunk hozzá a teendőinkhez? Béremelési igényünket ugyanis az általunk létrehozott értékekkel és az elért célokkal indokolhatjuk meg.
– A magánügyeinkkel kapcsolatos dolgokat viszont ne említsük meg – teszi hozzá Beatrix. – Amikor egy cég minket választ egy adott pozícióra, a tudásunkat, az időnket, a tapasztalatunkat és a személyiségünket vásárolja meg – nem a magánéletünket.