Az ukrajnai háború elől most menekülő nők és gyerekek veszélyben vannak. Aki menekül, nincstelen, a legkisebb segítségért is hálás – az emberkereskedők ezt használják ki. Gyakran a „loverboy módszert” vetik be nők ellen – feltűnik a nő körül egy férfi, felajánlja segítségét, sőt szerelmet hazudik, aztán rabszolgaként bánik áldozatával. Megelőzni a bajt kizárólag törvényi hátteret teremtve lehet. Nagyon nehéz bizonyítani az emberkereskedelem tényét, nincs nyoma: eltűnnek az áldozatok, elveszik az irataikat, a nőket és gyerekeket koldulásra, prostitúcióra kényszerítik. ENSZ–adatok szerint a szíriai háború elől menekülő hétmillió ember hetven százaléka került valamilyen módon emberkereskedők hálójába. Eddig négymillióan menekültek el az ukrajnai háború elől, többségük gyerek és nő.
Hazánkban fiatal még az emberkereskedelem elleni küzdelem, de például a Baptista Szeretetszolgálat működtet pár védett házat; az egyiknek vezetője Toszeczky Renáta szociális munkás. Renáta anyaoroszlánként küzd klienseiért. Úgy hisz bennük, ahogyan a saját szüleik tán sosem tudtak. Reni kisfiát, Csomát és nagylányát, Jázmint egymaga neveli, közben szakmailag képzi magát, tanult szupervíziót, most épp kriminológiát. Aranyanyu-díjas szakember. Úgy árad belőle a szeretet és az erő, mint vaskályhából a forróság – melegíti az embert.
Az áldozatokkal szemben rengeteg előítélet él, pedig a nyomorból vagy a bántalmazó családból, kapcsolatból szabadulni próbálók rendkívül sebezhetők.
Máig emlékszem, amikor először megláttam Borit, az első kliensemet. A védett ház udvarán ült, gyerekkel a karján, és bizalmatlanul méregetett. Nem volt könnyű felépíteni a kapcsolatunkat.
Mi volt benne a legnehezebb?
Ez nem hagyományos segítő kapcsolat volt. Mindig elérhetőnek kellett lennem, tudnia kellett, hogy bármikor beszélhetünk. Bizonyos értelemben anyjukká válok ezeknek a nőknek. Mindent tudok róluk, a gyerekeikről. A legtöbbjüket fizikailag, szexuálisan is bántalmazták gyerekként, és sokukat az anyjuk nem védte meg az abúzustól. Egész életükben megszenvedik a feltétlen szeretet hiányát, sokan nem ismerik a bizalmat. A munkánk során lázadnak is, megkérdőjelezik a szabályokat: így tudnak fejlődni.