Nem is olyan rég még természetesnek számított, hogy orvosi papírjainkat mappákban gyűjtögetjük, és ha új intézménybe megyünk, pakkal a kezünkben érkezünk. Ennek oka az volt, hogy az egészségügyi dokumentáció nem volt áttekinthető, az adatok egy részét eleve csak papíron tárolták, és még az elektronikusakat is csak elszigetelt rendszerekből lehetett kibogarászni. Ebben hozott változást a 2017 novemberétől bevezetett Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér.
Minden egy helyen
– A rendszerhez a háziorvosok, járó- és fekvőbeteg-ellátók, illetve a gyógyszertárak egyből csatlakoztak, 2020 januárjától pedig a magánorvosoknak is fel kell tölteniük a kezelésünkkel kapcsolatos információkat. Terveznek olyan fejlesztést is, amelynek nyomán 2012 novemberéig visszamenőleg feltöltik az adatokat – mondja dr. Zeller Judit, a Társaság a Szabadságjogokért jogásza.
Az újítás előnye, hogy leleteinket, papírjainkat nem kell magunkkal vinnünk, orvosaink könnyen megtalálhatják a számukra fontos információkat. Hatékonyabb a gyógyszerészek munkája is, hiszen az online térben nem csak kiadandó receptjeinket láthatják, hanem azt is, milyen gyógyszereket szedtünk az elmúlt egy évben (a szakasszisztensek csak az aktív vényeket tekinthetik meg). Így következtetni tudnak az esetleges gyógyszer-kölcsönhatásokra, kiderülhet az is, ha azonos hatóanyagú készítményeket szedünk.
Pillantás a térbe
Az EESZT-ben magunk is visszakereshetjük betegéletutunkat, lekérhetjük például kórházi vizsgálataink, kezeléseink, műtéteink adatait. Észrevehetjük, mondjuk, ha elfelejtették föltölteni oltásunk dokumentációját, vagy éppen tévesen kerültek hozzánk adatok. Beállíthatjuk, hogy eleve értesítést kapjunk arról, ha fölkerült bármilyen ránk vonatkozó információ az online térbe. Ehhez csak arra van szükség, hogy a rendszerbe az ügyfélkapun keresztül (ez ugyanaz az ügyfélkapu, amit a hivatalos ügyintézéshez is használunk) belépjünk, és megadjuk a taj számunkat. Innentől kezdve máris böngészhetünk az EESZT menüjében.
Az elektronikus tér hasznos funkciója, hogy értesítést kaphatunk arról, ha orvosunk már fölírta a kért receptet, beutalót, így nem fordul elő, hogy potyára megyünk a patikába. Adhatunk az EESZT-ben meghatalmazást arra is, hogy a gyógyszertárban más váltsa ki a receptünket.