1. Mikor beszélünk érzelmi bántalmazásról?
Mindenfajta bántalmazás célja az érzelmi hatás: hogy a másik kevesebbnek érezze magát, önbizalma, önbecsülése csökkenjen. Ebből a szempontból nem különbözik egymástól a fizikai, a szexuális vagy a szóbeli bántalmazás. Az elkövető célja önmagában nem az, hogy keletkezzen egy kék folt a párja szeme alatt, hanem hogy az tudja, „hol a helye”. Az érzelmi bántalmazásról azért fontos külön is beszélni, hogy megmutassuk, létezik a sérelmeknek egy ilyen nehezen kitapintható halmaza, ezek azonban annál mélyebb nyomot tudnak hagyni. Szavak nélkül is lehet bántani, például levegőnek nézni a másikat, vagy fontos döntéseket nélküle meghozni.
2. Mi különbözteti meg az érzelmi bántalmazást a párkapcsolatban óhatatlanul előforduló súrlódásoktól, apróbb-nagyobb bántásoktól?
Ha egy kifejezésünkről vagy cselekedetünkről az derül ki, hogy a másiknak fájó, és nekünk fontos, hogy a párunk jól érezze magát velünk, akkor arra törekszünk, hogy legközelebb ne bántsuk meg hasonló módon. A bántalmazói működésmód éppen ennek az ellenkezője: a fájdalomokozást nem elkerülni igyekszik, hanem a céljainak megfelelően felhasználja. A bántalmazás rendszeres, módszeres és egyirányú.