Vannak bőrtünetek, amiket nem tud orvosolni egy radírozás vagy egy fátyolmaszk. A pigmentfolt pont ilyen. De azért van rá megoldás.

Bár az idő múlásával leggyakrabban a ráncaink foglalják le a figyelmünket, előbb-utóbb mindannyian szembetaláljuk magunkat életünk első pigmentfoltjával.

Ugyanis a sokszor egyik napról a másikra felbukkanó barna foltocskákat nem csak éveink számának növekedésével gyűjthetjük be.

Hiperpigmentáció – A bőr védekezőmechanizmusa

A hiperpigmentáció fogalma azokra a területekre utal, ahol a természetes bőrszínnél sötétebb a felszín. Ezek az apróbb vagy akár nagyobb sötét foltok nemcsak a korral alakulnak ki, hanem az erős napsugárzás, hormonális változás, egy rosszul kezelt akné, illetve bármilyen bőrsérülés „utóhatása” is lehet. Bőrtípustól, bőrszíntől függetlenül kialakulhat, és bizony eltart egy ideig, hogy látható eredménnyel tudjuk orvosolni őket.

Bőrünk mélyén sejtjeink többféle pigmentet termelnek, ezek közül az egyik a melanin, melynek alapvető feladata, hogy megóvja a bőrt a káros UV-sugárzástól. Ha ezek a sejtek valamilyen külső tényező hatására fenyegetve érzik magukat, felgyorsul a melanintermelés, és hiperpigmentáció alakul ki. Hogy ezt megelőzhessük vagy orvosoljuk, nem árt tudnunk, milyen külső hatásoktól érdemes óvakodnunk.

Napsugara, fény, hormonok

Többféle pigmentfoltot különböztetünk meg. Az időskori barna pöttyöket gyakran májfoltoknak is nevezzük, mert előfordulhat, hogy valamilyen, a májat érintő megbetegedés is szerepet játszik a kialakulásukban, de a legtöbb esetben a túlzott napozás eredményei csupán. Bár hasonlóan festenek, a genetikailag kialakuló szeplőktől az különbözteti meg ezeket, hogy méretük legtöbbször nagyobb, és a szeplőkkel ellentétben a téli időszakban nem halványulnak el. A legegyszerűbben úgy védekezhetünk ellenük, ha egész éven át gondosan óvjuk magunkat magas faktorszámú, ásványi szűrővel ellátott fényvédőkkel.

De a napfény mellett a mesterséges fény is okozhat pigmentelváltozást, különösen a mobiltelefon és a számítógép kék fénye. Szerencsére ma már léteznek olyan széles spektrumú fényvédelemmel ellátott kozmetikumok, amelyek megvédik bőrünket ezektől.

A nagyobb, általában homlokon, ajak felett, állon, esetleg halántékon megjelenő szabálytalan foltok leggyakrabban a várandósság ideje alatt tűnnek fel, de fogamzásgátló tabletták szedésénél is kialakulhatnak, mivel ezeket a hormonális változások okozzák.

De különböző bőrgyulladások, aknék és bármilyen sérülés, égés utóhatásaként is megjelenhetnek sötétebb foltok a bőrön, pláne, ha még napfény is éri a gyulladásban lévő felületet. És talán meglepő, de vannak kozmetikumok – például savas tonikok, peelingek, retinolos készítmények –, amelyek fényérzékenyítő hatásuk révén okozhatnak nem kívánt foltokat, persze csak akkor, ha nem körültekintően használjuk őket.

A C-vitamintól a retinolig

Ahhoz, hogy otthoni kezelésekkel sikeresen halványíthassuk pigmentfoltjainkat, türelemre és kitartásra van szükségünk. A legfontosabb a megelőzés, de ha ezen már túl vagyunk, bizonyos kozmetikai összetevőkkel is sikereket érhetünk el.

A C-vitamin az egyik legismertebb antioxidáns, amely képes a napfény okozta negatív hatásokat visszafordítani, miközben védelmet nyújt a további károsodások ellen is. Az antioxidánsok ugyanis csökkentik a gyulladást okozó szabad gyökök hatásait (és azt már tudjuk, hogy a gyulladás hiperpigmentációt okozhat), valamint serkentik a kollagéntermelést. Bár általában a kozmetikai márkák figyelembe veszik a csomagolásnál, hogy a C-vitamin érzékeny a hőre és a fényre, a párás, meleg fürdőszoba helyett a legjobb, ha szérumunkat a hűtőben tartjuk.

Az AHA-savak is hatékonyak, ha a bőrtónus egyenetlenségeiről van szó. Ezekkel a kémiai hámlasztókkal is látványos változást érhetünk el, mert serkentik a sejtmegújulási folyamatot, és mintegy leradírozzák a bőr felszínét, de közben fokozzák a vérkeringést. Ezek együttesen, valamint a rendszeres használat nemcsak a pigmentfoltokat, de a ráncokat is képesek halványítani. Fontos viszont, hogy óvatosan alkalmazzuk ezeket a készítményeket, mert mindenképp érzékenyebb, sérülékenyebb lesz tőlük a bőr, illetve használatkor alapos fényvédelemre lesz szükségünk.

Az A-vitamin-származékok, más néven retinoidok segítik a sejtek optimális működését, felgyorsítják a sejtregenerációt, az új sejtek termelődését és antioxidáns hatással is rendelkeznek. Nem véletlen, hogy a legdivatosabb kozmetikai összetevőnek számítanak manapság, hiszen rövid idő alatt érhető el velük látványos javulás a különböző felszíni hegek, foltok és ráncok kezelése során. Érdemes enyhébb formulákkal és heti egy-két alkalommal kezdeni, és fokozatosan növelni az alkalmakat, mert elég intenzívek. Fényérzékenyítő hatásuk is van, ezért nagyon fontos, hogy ha ilyet használunk, nappal erős fényvédővel egészítsük ki bőrápolási rutinunkat.

Gurics Krisztina
Fotó: Seasson Agency/puzlepix