Egy csésze tea mindig jólesik a téli napokon, sokan már a reggelt is azzal indítják, majd napközben is többször újratöltik a csészéjüket. Ezt nemcsak az íz és a jóleső melegség miatt érdemes megtenni, hanem azért is, mert a tea – legyen az fekete vagy zöld – jótékony hatást gyakorol a szervezetre. Az ezért felelős anyagok egy része nem magában a teanövényben képződik, hanem a szüretelést követően keletkezik a teafű előállítása során.
– A zöld és a fekete tea alapanyaga ugyanaz, de maga a teafű már más összetevőket tartalmaz, a két típus ízében, zamatában is különbözik. Ennek oka, hogy a zöld tea készítésekor a friss tealeveleket megpörkölik, ami hatástalanítja a bennük lévő enzimeket, leállítva ezzel a tea vegyületeinek enzimatikus átalakulását, lebomlását. A fekete tea előállításához szintén friss tealeveleket használnak, de azokat nem pörkölik, hanem fermentálják. Ennek eredményeként olyan enzimatikus bomlások mennek végbe, amelyek a friss tea hatóanyagainak egy részét átalakítják. Kedvező hatása viszont ennek a típusnak is van – emeli ki dr. Csupor Dezső farmakognózia- és fitoterápia-szakgyógyszerész, a Szegedi Tudományegyetem Klinikai Gyógyszerészeti Intézetének vezetője.
Van például olyan kutatás, amely kimutatta, hogy napi legalább kétcsészényi fekete tea mellett tizenkét százalékkal alacsonyabb lehet a szív- és érrendszeri halálozás kockázata. Ennek oka vélhetően az, hogy ugyan kevesebbet, mint a zöld, de a fekete tea is tartalmaz olyan antioxidáns anyagokat, amelyek csökkentik ezt a rizikót.
Mit tud a zöld?
A zöld tea kedvező tulajdonságait szintén az antioxidáns-tartalom alapozza meg, de pusztán az nem magyarázza az összes jótékony hatást.