Ő az egyik legkeresettebb színész Hollywoodban, tavaly három filmet is forgatott, vezető szerephez jutott a Thor: Szerelem és mennydörgés, az Amszterdam és a Halványkék szemek című produkcióban. Nagy teljesítmény ez, mivel Bale teljes egészében az eljátszott karakter bőrébe bújik. Tökéletesen azonosul vele, mintegy átlényegül a személyisége. Ezt pedig egy éven belül háromszor megcsinálni elképesztően nehéz. Talán nem is lehet.

A színészetnek ezt az intenzív fajtáját method actingnek hívják. Így történhetett, hogy Bale A gépész című film kedvéért 2004-ben ötvenöt kilóra fogyott le úgy, hogy hónapokon keresztül csak dohányzott, whiskyt ivott és néha megevett egy-egy almát. Alig egy év múlva, 2005-ben a Batman: Kezdődik!-ben viszont már újra nyolcvanhat kiló volt. Ekkora súlyingadozás egy éven belül bárkit megviselne. És ha ehhez még hozzávesszük, hogy 2018-ban az Alelnökben pedig százöt kilóra hízott fel, hogy eljátssza Dick Cheney-t, akkor világossá válik, hogy Bale mennyire képes átengedni magát egy-egy szerepnek. „Elképesztően hálás vagyok, hogy dolgozhatok, mert még mindig nem hiszem el, hogy ez történik velem. (…) Valamikor, valakik egy tévedés folytán a fejükbe vették, hogy én főszereplő vagyok, és azóta ilyen szerepekre hívnak, magam sem értem, miért” – mondta nemrég ritka interjúi egyikében az amerikai GQ magazinnak. Bale ugyanis nem szeret a médiában szerepelni, mert úgy érzi, azzal „karriergyilkosságot” követ el. „Semmi kétségem sincs afelől, hogy az egyetlen ok, amikor és amiért felfigyelnek rám ezen a világon, az az, amikor nem magamat adom, hanem valaki mást játszom. Éppen ezért furcsa dolog számomra interjúkat adni, mert egyből az jut eszembe, hogy »Állj meg, ember! Ezzel a saját karrieredet vágod el!«” Christian Bale az egyik legsokoldalúbb színész, akire lényegében bármit rá lehet bízni, mindent tökéletesen meg tud oldani. Ha azonban túl sokat szerepel a nyilvánosság előtt, akkor a nagyközönségnek véleménye lesz róla, és a filmes világban bekerül egy skatulyába. Márpedig Bale ezt nem szeretné.

Steven Spielberg felfedezettje

Noha majdnem mindenki azt hiszi, hogy amerikai, Christian Bale valójában brit. Walesben született 1974-ben, ám még csak nem is walesi, hanem angol. Nem is maradtak sokáig az országban, hanem a család – mely Bale szüleiből és két nővéréből állt – kényszerűségből egyik helyről a másikra költözött Nagy-Britanniában: tizenhárom év alatt tizenötször. Az édesapjának, aki pilótaként és pénzügyi tanácsadóként dolgozott, többször kellett a nulláról kezdenie a pályafutását. Így alakult, hogy tizenhárom éves korától kezdve Bale lett a családfenntartó. Nem éppen ideális körülmények egy kisgyereknek. Bale hatéves korától balettra kezdett járni, amivel enyhén szólva nem vívta ki a kortársai elismerését. Nyolcévesen megkapta élete első szerepét egy mosóporreklámban. Tizenhárom évesen pedig övé lett A nap birodalma című film főszerepe. Nem azért jelentkezett, mert annyira vágyott szerepelni, hanem mert pénzt akart keresni a családjának. Négyezren (!) versengtek a szerepért, a rendező, Steven Spielberg végül őt választotta, amivel egyszerre tette a kisfiút boldoggá és boldogtalanná. A filmben nyújtott alakítása ugyanis egy csapásra híressé tette, ami egyrészről anyagi biztonságot hozott a családjának, másrészről viszont az iskolájában irigység és gúny céltáblájává tette. „Voltak fiúk, akik éveken keresztül vertek, a poklok poklán mentem keresztül” – meséli azokról az évekről. A társai addig piszkálták, hogy elhatározta, mindörökre abbahagyja a filmezést. Elhatározása két évig tartott. Bale tizenhét éves volt, amikor a szülei elváltak, és akkor úgy döntött, áttelepül az Egyesül Államokba, Kaliforniába, ahova nem sokkal később az addigra már beteg apját is átvitte. Ám az anyagi nehézségek a tengerentúlra is elkísérték őket, ahol továbbra is csak kisebb szerepeket kapott. Úgy volt, hogy a házukat, amelyben az apjával és az egyik nővérével laktak, elveszi tőlük a bank. Nagyon kellett hát a pénz, jobban, mint addig valaha. És akkor jött 2000-ben az Amerikai pszichó. „Senki nem akart engem a filmbe, a rendezőt, Mary Hannont kivéve” – emlékezik vissza Bale, aki annak ellenére teljes erőből készült a szerepre, hogy azt már odaadták Leo­nardo DiCapriónak és egy másik rendezőnek. Mindenki őrültnek tartotta. Aztán DiCaprio kiszállt a produkcióból, és miután a producerek még további két főszereplővel befürödtek, visszahívták Hannont rendezni, aki vitte magával Bale-t is. A film meghozta számára az áttörést, és nem mellesleg a házukat is megtarthatták. „Sosem álmodozhattam arról, hogy akkor most kihagyok pár évet, és elmegyek, mondjuk, világot látni. Ilyen sosem történt, mert nem volt lehetséges.” Túl korán kellett felnőnie.

Ha kizökken a szerepéből

Bale soha nem járt egyetemre, és formálisan soha nem tanult színészetet sem, bár időről időre felmerült benne, hogy talán kellene. Saját élményeire támaszkodva, intuitív módon, maga dolgozta ki színészi technikáját, mely elég brutálisnak hangzik. „Az én módszerem az, hogy tökéletesen lerombolom magam, hogy aztán egy másik karaktert építhessek fel.”
Ha valaki ennyire átadja magát a szerepének, akkor érthető, hogy nem örül neki, ha kizökkentik belőle. A Terminátor-széria negyedik része, a 2009-es Terminátor: Megváltás talán az egyetlen film, amivel kapcsolatban Bale azt mondja, hogy szégyent érez. Nem szerette a forgatókönyvet, unta a forgatást, érezte, hogy bukás lesz (az is lett), és még a hírneve is csorbát szenvedett. Történt ugyanis, hogy John Connorként éppen valami nagyon intenzív jelenet közepén volt, amikor a fővilágosító bekerült a látóterébe, mert valamit igazított a világításon. Bale ekkor leállt, és perceken keresztül azzal fenyegetőzött, hogy otthagyja a forgatást. Dühöngéséről felvétel készült, ami valahogy kikerült az internetre, és a sztár kénytelen volt hosszú időn keresztül magyarázkodni, és többször bocsánatot kérni miatta.
Egy színésszel, aki ennyire átlényegül a szerepévé, együtt élni sem lehet egyszerű. 2008-ban, órákkal A sötét lovag európai bemutatója után Bale-t egy londoni szállodában letartóztatta a rendőrség az anyja és egyik nővére bejelentése alapján, erőszakos viselkedés miatt.
A színész tagadta a vádakat, amelyeket a rendőrség bizonyíték hiányában ejtett. Bale ezután egy évtizeden keresztül nem beszélt az édesanyjával, és csak 2019-re normalizálódott kettejük között a viszony. Információk szerint a vita a sztár feleségének a személye körül robbant ki.

Családi ügyek

Bale 2000-ben vette feleségül a szerb származású, de már Chicagóban született, modellként, kaszkadőrként és személyi asszisztensként is dolgozó Srbislava Blažićot, akivel azóta is boldog házasságban él. „A házasságunk során szegény Sibinek rengeteg különféle karakterrel kellett együtt élnie” – meséli a közös élet nehézségeiről. Winona Ryderen keresztül ismerkedtek meg egymással, akinek Sibi volt akkoriban a személyi asszisztense. De Bale és a nála négy évvel idősebb Blažić dolgoztak is együtt. „A feleségem volt az egyik kaszkadőr sofőr a Batmanben – nyilatkozta Bale a Wall Street Journalnak. – Ő vezette az egyik rendőrautót, amelyik engem üldözött. Sibi tud száznyolcvan fokos kanyart csinálni, meg minden más trükköt. Megijedek tőle, amikor volán mögé ül.” A párnak két gyereke van, Emmeline tizenhét éves, és maga is érdeklődik a színészet iránt, a nyolcéves Joseph pedig szerepelt a Thor: Szerelem és mennydörgés című filmben (egy asgardi gyereket alakított), és az apja rajong érte, ahogy a feleségéért és nagylányáért is.
Bale gyerekkorában volt egy időszak, amikor olyan nehéz körülmények között élt a család, hogy az egyik nővérét állami gondoskodásba kellett adniuk. A sztár szerint ennek soha nem lenne szabad megtörténnie. „Rábukkantam egy szervezetre, amely a második világháború után indult Ausztriában. Ez az SOS Gyermekfalvak, amelyből már működik egy Chicagóban, úgyhogy odarepültem, és meglátogattam őket. Ez egy nagyszerű egyesület, amely abban segít, hogy a testvéreknek ne kelljen elszakadniuk egymástól.” A sztár és néhány barátja vett Kaliforniában öt hektár földet, és el is kezdték a gyermekfalu építését. „A cél az, hogy a testvérek együtt maradhassanak, ameddig felnőnek. Szóval ezt csináljuk most, amihez egy számomra eddig idegen területet kell megismernem: az adománygyűjtést. Nem tudok és nem is szeretek kérni senkitől semmit. De úgy látszik, most ezt is meg kell tanulnom. Ez a soron következő szerepem.”

Fotó: Reuters