Mick Jaggert szabados életformája és nézetei miatt Erzsébet királynő finoman szólva nem kedvelte, ezért nem is volt hajlandó lovaggá ütni. Fia, Károly herceg, a mai III. Károly király azonban jobb véleménnyel volt a Rolling Stones frontemberéről, és a sir címet adományozta neki 2003-ban. A zenész sokáig még kérette is magát, ami elég nagy szemtelenség, végül ímmel-ámmal elfogadta a kitüntetést. Annál nagyobb örömmel vette át idén a lovagkeresztet a hetvenöt éves Brian May, a Queen virtuóz gitárosa magától III. Károlytól. „Nem számítottam rá, mert régebben nem olyan életet éltem, amely lovagi címet érdemelt volna. Nagy megtiszteltetés, ám felelősséggel is jár” – nyilatkozta.
A lovagi kitüntetésekre rangos testület tesz javaslatot, de minden esetben az uralkodóház dönt, érdemes-e a jelölt a címre, vagy sem. A legmagasabb kitüntetés a Knight Grand Cross vagy – hölgyek esetében – a Dame Grand Cross, a lovag nagykereszttel. Az e díjat elnyerők viselhetik a sir és dame címet. A rangos elismerést ma már nemesi származástól függetlenül bárki megkaphatja, aki valamely területen kimagaslót, értékeset alkotott, fontos kitétel azonban, hogy az illető nem viselkedhet ellenségesen a brit monarchiával szemben.
Az újkori lovagi elismeréseket V. György király alapította 1917-ben, mivel számos, nem harcban szolgáló, polgári alattvalóját szerette volna kitüntetni az első világháború után. A díjazást 1993-ban eltörölték, de David Cameron akkori miniszterelnök javaslatára később újra kaphattak érdemrendet elsősorban a brit alattvalók, a külföldieket pedig tiszteletbeli címmel jutalmazhatták.
A lovaggá ütés eljárása a középkor óta változatlan: a díjazott vállát az uralkodó megérinti a kardjával. Elton Johnt, aki a tragikus sorsú Diana hercegné közeli barátja volt, 1998-ban ütötte lovaggá Erzsébet királynő zenei és jótékonysági tevékenysége elismeréseképpen. A világ egyik legismertebb pop-rock ikonja, Paul McCartney 1997-ben vette át a lovagi címet a Buckingham-palotában „a zenéért tett szolgálataiért”. Nem először járt itt, hogy kitüntessék, hiszen a The Beatles mind a négy tagját már 1965-ben a Brit Birodalom Rendjének tagjává nevezte ki a királynő. „Hivatalosan sosem fogom magamat Sir Paulnak hívatni” – mondta McCartney, de hozzátette, büszke arra, hogy brit lehet. Ringo Starr (2018 óta szintén sir) és az azóta sajnos elhunyt George Harrison sokat ugratták a lovagi cím miatt, és tréfásan őszentségének szólították Pault.
Sir? Csak HA angol!
Kétségtelen, hogy a cím odaítélésében a pénz azóta is szerepet játszik. Az a (sok) pénz, amit az illető tevékenysége a Brit Birodalom számára akár jótékonyság formájában is hozott. Ezért részesülhetnek napjaink hősei, futballisták, sportmenedzserek, autóversenyzők, esetenként pedig még üzletemberek is a kitüntetésben. 2005-ben a világ egyik leggazdagabb embere, Bill Gates, kiemelkedő jótékonysági tevékenységének elismeréseképpen kapott lovagi érdemrendet. Sir azonban csak akkor lehetne, ha felvenné az angol állampolgárságot. Ezt a címet ugyanis csak Nagy-Britannia és a Nemzetközösség lovaggá ütött polgárai használhatják. Nem lehetett sir, lovag azonban igen Rudolph Giuliani, New York egykori polgármestere. Őt 2001 októberében ütötte lovaggá II. Erzsébet, a szeptemberi terrortámadás alatti helytállása elismeréseként. Letérdelni nem kellett, mivel az csak a brit alattvalóknak kötelező.
A legidősebb ember, aki elnyerte a lovagi címet, alighanem a kilencvenkilenc éves Thomas Moore volt. A második világháborús veterán a pandémia idején harminchárommillió fontot gyűjtött össze a brit egészségügy megsegítésére, azzal, hogy vállalta, száz kört tesz meg a kertjében. II. Erzsébet 2020. július 17-én a windsori kastély udvarán ütötte lovaggá az adománygyűjtő idős katonát. Sir Moore százéves korában, koronavírus-fertőzés következtében hunyt el.
Kiltben, tartánban, sportcipőben
Számos színésznőt illik dame-nek szólítani, lovagi kitüntetéssel rendelkezik többek közt Maggie Smith, Julie Andrews, Judi Dench, Helen Mirren. A nagy megtiszteltetés ellenére sem vett fel magas sarkút Emma Thompson, sportcipőben vette át az elismerést Vilmos hercegtől. Mások azonban nagyon is megadták a módját az eseménynek: gyönyörű skót viseletben, kiltben, zsabós ingben térdelt le Erzsébet királynő elé Sean Connery, skót kockás nadrágban ütötték lovaggá a még mindig tüskés hajú Rod Stewartot, és ragyogó vörös tartánruhában vette át az érdemérmet Helena Bonham Carter.
Néhányan azonban nem kértek a királyi elismerésből. John Cleese komikus, a Monty Python csoport tagja nemesnek éppen nem mondható egyszerűséggel „hülyeségnek” nevezte az egészet. Visszautasította a kitüntetést Vanessa Redgrave színésznő és Nigella Lawson sztárséf is. John Lennon pedig visszaküldte, így tiltakozott 1969-ben Nagy-Britanniának a nigériai polgárháborúban, illetve a vietnámi háborúban való szerepvállalása ellen.
Előfordult az is, hogy valakitől visszavették a csillogó érdemrendet, Anthony Blunt ügynöktől például, 1979-ben, miután kiderült, a Szovjetuniónak kémkedett. Kétszer is lovaggá ütötték viszont David Attenborough televíziós személyiséget, először 1985-ben, másodszor pedig 2022-ben, kilencvenhat éves korában.
Rablásért is járt?
A történelem egyik korai lovagja egy kalóz volt – igaz, nem akármilyen. Francis Drake hajóskapitányt I. Erzsébet királynő felhatalmazta, hogy bárhol az óceánon rátámadhat az ellenségre. Drake 1577-ben indult el, hogy spanyol hajókat és kikötőket fosszon ki. Drake flottájából végül egyetlen hajó tért vissza, az azonban arannyal, ezüsttel, fűszerekkel és selyemmel volt megrakva, aminek nagy része a királynő kincstárába vándorolt. A busás nyereséget hozó hajóút után 1581-ben I. Erzsébet királynő lovagi rangra emelte a kapitányt.
Magyarok az uralkodó előtt
Alexander Korda, azaz Korda Sándor a Nagykunság szívében, egy kis tanyán született 1893-ban. Világhírű filmrendező és producer lett Berlinben, Hollywoodban, 1932-ben létrehozta angliai filmgyártó vállalatát, a London Filmet. Az angol filmszakma újjáteremtéséért kapta meg a lovagi címet, 1942-ben, elsőként a filmrendezők között.
Solti György Budapesten, 1912-ben született, 1938-ban el kellett hagynia Magyarországot. Később a Frankfurti Operaház, majd a londoni Covent Garden Opera Company zenei igazgatójaként dolgozott, több mint ötven évig volt a híres hanglemezvállalat, a Decca karmestere. Georg Solti harmincegy Grammy-díjban részesült, 1972-ben ütötték lovaggá. Hamvait, kívánságára, a Farkasréti temetőben, Bartók Béla sírja mellett helyezték örök nyugalomra.
Schiff András zongoraművész 1953-ban született Budapesten. Tizennégy évesen a Ki mit tud?-on első helyezést ért el. 1976-ban kezdte nemzetközi pályafutását hangszeres szólistaként, három évvel később elhagyta Magyarországot, és Londonba, majd az Egyesült Államokba költözött. 2014-ben II. Erzsébet „a zeneművészetért kifejtett tevékenységéért” lovagi címmel tüntette ki.
fotó: Getty Images