Az ókori görögöknél, mint annyi minden másnak, úgy a gazdagságnak is külön istene volt. Plutosz a földművelés istennőjének, Démétérnek és a halandó Iaszónnak fia volt, és Krétán született. Arisztophanész görög drámaíró Plutosz címmel külön vígjátékot szentelt az istenségnek. Plutosz, aki az emberek között a vagyon elosztásáért felelős, még gyerekkorában elhatározza, hogy csak a becsületes, jó és tiszteletre méltó polgároknak fog juttatni belőle. Ebben azonban megakadályozza egy kellemetlen tényező, nevezetesen, hogy Plutosz vak. Zeusz vakította meg, aki Arisztophanész szerint annyira gyűlöli az embereket, hogy így akart örök irigységet és viszálykodást támasztani közöttük. Plutosz azóta csak úgy találomra osztja a vagyont, amiből így jut olyanoknak is, akik megérdemlik, és olyanoknak is, akik nem.
Nem tudom, mennyire elfogadható ez a magyarázat a mai ember számára, de hogy a vagyoni egyenlőtlenség egyre többeknek szúr szemet, az biztos. És olyanokat is zavar, akikről elsőre azt gondolhatnánk, hogy nem kellene: magukat a milliomosokat. (Itt a milliókat nem forintban, hanem dollárban vagy euróban kell érteni.)
Rendkívül gazdag emberek a világ minden tájáról 2020-ban létrehozták a Millionaires for Humanity (milliomosok az emberiségért) kezdeményezést, amelyben azt követelik a nekik otthont adó államoktól, hogy adóztassák meg őket. Fogjon az a ceruza vastagabban, amikor az ő adóikról van szó, mert ez így igazságos. „Multimilliomos cégtulajdonos, valamint egy multimilliomosokból álló hálózat alapítója vagyok, és a kormányoknak üzenem: adóztassanak meg minket!” – írja az ötletgazda Djaffar Shalchi programadó kiáltványában.
Shalchi nyolcéves korában érkezett Iránból Dániába négy testvérével, és az addigra már egyedül maradt édesanyjával együtt. A kisfiú először állami gondoskodásba került, majd lehetősége nyílt tanulni „a dán adófizetők pénzén”, és sikeres mérnök és ingatlanfejlesztő lett. „Ahogy egyre sikeresebbek lettek a vállalkozásaim, és egyre nagyobb a vagyonom, úgy vált egyre világosabbá számomra, hogy ennek a pénznek a jelentős részét vissza akarom adni annak a társadalomnak, amelyiknek köszönhetem.”
Az általa alapított Human Act szervezetből alakult meg 2020-ban a Milliomosok az emberiségért, amelyhez azóta több tucat nagyon gazdag ember csatlakozott, akik mind azt követelik a kormányaiktól, hogy adóztassa meg őket.
Akik követik a példát
Ilyen például azt osztrák Marlene Engelhorn, akire elképesztően nagy összeg szakadt nagymamája, Traudl Engelhorn-Vechiatto halála után. Peter Engelhorn bécsi özvegyének vagyonát a Forbes mintegy 3,4 milliárd euróra becsüli. (A férj, aki 1991-ben halt meg, a BASF-alapító Friedrich Engelhorn dédunokája volt.) Marlene azonban a vagyon kilencven százalékától megszabadulna. „Ezért az örökségért én nem tettem semmit – nyilatkozta az osztrák Heuténak. – Tiszta véletlen, hogy ebbe a családba születtem, ezt dobta a gép. A szupergazdagokat szisztematikus előnyben részesítik, ami egész egyszerűen nem megengedhető egy demokráciában. Ha valakinek a munkájából kell megélnie, akkor természetesen adózni fog. Miért teszünk kivételt pont a leggazdagabbakkal, akik könnyen megengedhetnék maguknak az adóbevételekhez történő méltányos hozzájárulást?” Ausztriában jelenleg nincs sem örökösödési, sem vagyonadó, úgyhogy Marlene Engelhornnak egy centet sem kell fizetnie, amit a fiatal örökösnő elviselhetetlennek érez.
A kezdeményezéshez csatlakozott Abigail Disney is, a Disney vállalatbirodalom egyik örököse, aki maga is a filmes szakmában dolgozik. „Itt az ideje a vagyonadó bevezetésének. Ez az egyetlen igazságos dolog, ami elvesz valamennyit ebből a hatalmas összegből, amely természetellenes módon összegyűlt néhány ember kezében. A vagyonadó biztosítaná, hogy azok is részesüljenek a felhalmozott javakból, akik szükséget szenvednek. Ezért olyan emberek kellenek, akik hajlandók kiállni a nagyobb dolog, vagyis más emberek mellett, és nem csak saját szűk érdekeikért” – írta Disney magyarázatként, hogy miért is csatlakozott a Milliomosok az emberiségért kezdeményezéshez.