Dr. Mojzsis Dóra régész-muzeológus, a középkor és Óbuda szerelmese. A gyes utáni ideiglenes karrierváltása során saját maga által sem ismert képességeit, tulajdonságait fedezte fel. Ennek köszönhetően ma már nemcsak sírokat tár fel, hanem bárki által elérhető történelmi sétáin megelevenedik a múlt.

Extra szett, különleges ékszerek, profi smink. Bevallom, nem így képzeltem el egy régésznőt. Szemüveges, magának való tudós képe sejlett inkább fel bennem, aki éppen egy feltárt sírból bújik ki, kezében egy lábszárcsonttal. Hiába, a sztereotipizálás nem jó tanácsadó! 

Dóra észreveszi, hogy megakad a szemem a nyakában lógó kanál alakú medálon. – Az Óbudáért végzett civil tevékenységemért kaptam egy barátnőmtől. Az óbudai önkormányzattól pedig megkaptam a Balázs Lajos-díjat – avat be. – A kanálra az van ráírva, hogy Altofen Don Quijote. Altofen Óbuda német neve, a középkori Óbudát kutatni pedig nagy kihívás, igazi Don Quijote-i feladat, hiszen ebből a korszakból alig maradt meg valami. A tatárjárás, majd a török uralom nagy pusztítást végzett. Kevés épület élte túl ezeket a viharos századokat – magyarázza.

Óvatosan megjegyzem, hogy Óbudáról mindenkinek csak a római kor és ezzel együtt Aquincum jut eszébe. Dóra szerint azonban ezzel semmi baj nincsen. A római kori építmények romjainak egy része ugyanis a föld felett vészelte át az évszázadokat. Többi részüket pedig a felszínre hozták a 18. századtól kezdődő ásatások. Az itt élő vagy ide látogató emberek jártukban-keltükben találkoznak ezekkel az emlékekkel. A középkori Óbuda jelentős része viszont a talpunk alatt rejtőzik. 

A karrierváltás haszna

Az Óbudai Múzeum állandó középkori kiállítását Mojzsis Dóra hozta létre fiával, Benyó Gergely régésszel közösen. Hihetetlen szenvedéllyel beszél a IV. Béla és Piast Erzsébet idejében virágzó királyi és királynéi központról, a klarissza kolostorról, Ferenc deák házáról, a városról, amely sokáig pezsgő vallási és kulturális életet biztosított a lakóinak. Míg hallgatom, megelevenedik előttem a múlt. Szinte látom magam előtt Károly Róbert feleségét, a lengyel származású Piast Erzsébet királynét, amint alkonyatkor kíséretével a királynéi várból átsétál imádkozni a klarissza nővérek kolostorába. 

Már csak azért is ennyire élénkek a képek, mert Dóra rendkívül színesen mesél. Meg is lepődöm, amikor elárulja, hogy régebben nem szeretett előadni.

– Visszahúzódó, inkább szemlélődő lányként zavarban voltam, ha meg kellett szólalnom sok ember előtt. Tényleg csak a történelem és a régészet világában éreztem otthon magam. Az élet azonban új fordulatot hozott, és kimozdított a komfortzónámból, amikor gyesen voltam a három fiammal. Belecsöppentem ugyanis a multilevel marketingbe, és magával ragadott ez az új világ. Egyre nagyobb sikereket értem el a munkában, egészen a vezető pozícióig vittem. És ez idő alatt fedeztem fel magamban sok új képességet, a kreativitást, és tanultam meg magabiztosan előadni.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .