A tej része az egészséges, kiegyensúlyozott étrendnek, de vannak, akik különböző okok miatt nem tudják, nem akarják fogyasztani – vagy csak az étrendjüket szeretnék színesíteni növényi italokkal. Megnéztük, milyen különbségek vannak az egyes termékek között.

Valamilyen növényi ital – például kókusz-, rizs-,zab-, szója-, mandula- vagy mogyorótej – még a kisebb boltok polcain is megtalálható, aki pedig célzottan keresi az ilyen termékeket, az tönköly-, kamut-, köles-, hajdina-, quinoa-, kender-, brazildió-, amaránt-, szezámmag- és csicseriborsó-italt is fellelhet. Vannak, akik állat- és környezetvédelmi elvek, illetve vegán étrend miatt helyettesítik velük a tejet, míg mások tejfehérje-allergia miatt választják őket. Utóbbinál a szervezet allergénként kezeli a tejben lévő fehérjét, a kazeint, ellene immunválaszt ad. Ezt a problémát növényi italok és laktózmentes tej fogyasztásával lehet megelőzni, illetve azzal, ha a normál tej mellé laktáztablettát vesznek be az érintettek. Laktózintoleranciánál nem javasolt minden tejtermék mellőzése, a bennük lévő értékes anyagok miatt érdemes például laktózban szegény sajtokat fogyasztani.

– Aki a növényi italokkal csak az étrendjét színesíti, de amúgy elfogyaszt naponta fél liter tejet vagy annak megfelelő tejterméket, annak a táplálkozására nem kell a megszokottnál jobban figyelnie, ellenkező esetben viszont ezt meg kell tennie. Ennek oka, hogy a tehéntej rengeteg értékes anyagot tartalmaz, tele van fontos fehérjékkel, jelentős kalciumforrás, vannak benne egyéb ásványi anyagok és vitaminok is – mondja Antal Emese dietetikus, szociológus, a TÉT Platform Egyesület szakmai vezetője.

A növényi italok tápanyag-­összetétele nemcsak a tejétől tér el, hanem a felhasznált alapanyagétól is. Többségük ugyanis úgy készül, hogy a névadó alapanyagot több órán át vízben áztatják, majd turmixolják és leszűrik. Emiatt az ilyen italok elvesztik rosttartalmuk nagy részét, és fehérje is kevés található bennük. Ezalól csak a szójaital a kivétel, amely 100 grammonként 2,9–3,4 gramm fehérjét tartalmaz. Ez összemérhető a tej 3,4 gramm / 100 grammos fehérjetartalmával, de a többi ital semennyi, vagy maximum 1,7 gramm fehérjét tartalmaz ugyanekkora egységre vetítve. 

A képet tovább árnyalja, hogy a növényi italokban lévő fehérjék kisebb mértékben tudnak hasznosulni, mint a tehéntejben lévők. Emiatt a növényi italok nem alkalmasak arra, hogy a tehéntejet mint fehérjeforrást kiváltsuk velük. Ha kizárólag ilyen termékeket fogyasztunk, és nem eszünk sajtot és joghurtot sem, akkor a fehérjebevitelről más módon – például húsok, hüvelyesek és magas fehérjetartamú gabonák fogyasztásával – kell gondoskodnunk.

Mennyi az annyi?

Ahogyan a fehérje-, úgy a szénhidráttartalomban is nagy különbségek lehetnek az egyes termékek között. Például azok a növényi italok, amelyek gabonafélékből készülnek, az alapanyag keményítőtartalma miatt több szénhidrátot tartalmaznak, mint a hagyományos tej, amely decinként 5 gramm körülit rejt. Van olyan rizsital is, amely deciliterenként több mint 10 gramm szénhidrátot tartalmaz, ezzel szemben a mandula-, kókusz- vagy szójaitalban – hozzáadott cukor nélkül – alig találjuk meg ezt.

– A nagy különbségek miatt cukorbetegségnél és inzulinrezisztenciánál mindig alaposan meg kell nézni a csomagolást, és nem tanácsos olyan terméket vásárolni, ami sok szénhidrátot tartalmaz. Testtömegcsökkentésnél is figyelni kell, mert bár a növényi italok általában kevesebb energiát tartalmaznak, mint a 2,8 százalékos tej, de például a rizsitalok között van olyan, amelyik többet. Emiatt az ilyen termékeket fogyókúrás étrendbe csak átgondoltan szabad beépíteni – emeli ki Antal Emese.

A zsírtartalmat nézve a kép már egységesebb, a növényi italok többsége alacsonyabb zsírtartalmú, nyomába sem ér a 2,8 százalékos tehéntejnek. A termékek főként egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaznak, így szív- és érrendszeri szempontból előnyösebbek a hagyományos tejnél, amelyben egyrészt koleszterin is van, másrészt nagyobb a telítettzsírsav-tartalma. 

Ebből a szempontból a kókusz­ital az egyetlen kivétel, az ugyanis nagyrészt – hasonlóan a tejhez – telített zsírsavakat tartalmaz. A szójaital szív- és érrendszeri szempontból előnyös lehet, rendszeres fogyasztása segítheti csökkenteni a koleszterinszintet is. Ki lehet még emelni a mandulaitalt, amely a benne lévő egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak miatt szintén jótékonyan hat a szív- és érrendszerre.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .