Állítólag elkerüli a baj a három bölcs majom követőit, akik nem látnak, nem hallanak, nem beszélnek. Mennyei kívülállás? Ez sokunknak nem megy, látni, hallani, beszélni akarunk, közben szomorkodunk, ironizálunk, kudarcot vallunk, dühöngünk, próbálunk segíteni. Érdemes? Meghallják, akiknek szól?

Az esős idő komor, szürke párába burkolja Toszkána „fővárosának” gyönyörűséges díszleteit, de lám, pont délben felragyog a nap, eltakarítja a felhőket. Percek alatt telnek meg a Piazza del Duomo trattoriái, pizzé­riái,­ kávézói, a helyiek éppúgy felvidámodnak a perzselő napfénytől, mint a nemzetközi turistahad. A férjem kávét, magam mennyei kapucsínót kortyolgatok, közben együttérzőn figyelek egy szép, nem túl fiatal donnát, aki idegesen nézeget körbe, valószínűleg vár valakit. A következő percben befut egy alacsony olasz úr – alkata alapján nem gondolom, hogy Michelangelo Dávidjának leszármazottja –, zavartan meghajol a nő előtt, majd a zakója alól gyönyörű sárga rózsát varázsol elő. A hölgy arca felragyog, felpattan, átöleli a férfit, majd percekig állnak némán, összeölelkezve. L’amore, kiabálja egy fiatal pincér, mire a kávézó közönsége tapsviharban tör ki. Fiatalok, idősebbek, mindenki… Mi is tapsolunk, ránk ragad az olaszok lelkesedése, akik nem tartják nevetségesnek az idős pár önfeledt összeborulását, sőt, elolvadnak, imádják őket, hiszen a szerelem idősen-fiatalon, hidegben-melegben, esőben és napsütésben egyaránt szent.

Olvastam, hogy kitört az Etna, mondom a pincérnek reggeli közben, mire ő lazán közli, hogy a Vezúv idegesítőbb, mert a környékén sokan laknak. Semmi dráma, nyoma sincs aggodalomnak, sőt, nevetve fűzi hozzá, szerinte disznóság, hogy Dél-Olaszországban van működő vulkán, de itt, a jóval fejlettebb északon, ahová özönlenének a turisták „lávanézőbe”, még egy aprócska sincs. Elképeszt a válasza, eszembe jut az otthoni polcomon üldögélő, lávakőből készült, koromfekete bagoly, amelyet épp egy etnai kiránduláson vásároltam néhány éve, s számomra az ember kiszolgáltatottságát szimbolizálja, majd elmélázok azon, hogy a „carpe diem”, az „élj a mának” parancsa hogyan söpörheti el évezredek félelmét és tragédiáit. (Nem találok választ.)

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .