A koronavírus-járvány idején szinte rutinszerűen szereztük be a patikákban azokat az antigén teszteket, amelyek pár perc alatt kimutatták, hogy felső légúti betegségünk hátterében koronavírus-fertőzés áll-e, vagy sem. Szűk időablakban, már a tünetek jelentkezése előtt tájékoztatást adhatnak a fertőződésről. Ez fontos volt a járvány megállításában, de az már nem ennyire egyértelmű, érdemes-e más kórokozó kimutatására szolgáló teszteket használni.
– A klasszikus Covid-tesztek mellett lézetnek már olyan kombinált gyorstesztek is, amelyekkel az influenza- és az RSV-fertőzést is azonosítani lehet. Ezeket a betegségeket el lehet egymástól különíteni, és kimutatható az együttes fertőződés is. A RSV azonosítása különösen fontos olyan esetekben, ha a családban kisgyerek is van, mert rájuk nézve – és kimondottan az egy év alatti koraszülöttekre – különösen veszélyes ez a betegség, esetében fontos lehet a szorosabb orvosi kontroll. Az egyszerű megfázást annak is jó elkülönítenie a Covidtól és az influenzától, aki családjában vagy munkájánál fogva rendszeresen érintkezik idős krónikus betegekkel, akikre ezek a betegségek fokozott veszélyt jelenthetnek – mondja dr. Katz Zoltán gyógyszerellátási szakgyógyszerész, egyetemi oktató.
A patikákban sokan szereznek be terhességi teszteket is, az ovulációs tesztek és a férfi termékenységi tesztek viszont kevésbé ismertek. Előbbiek a luteinizáló hormon szintjének megemelkedését mutatják ki a vizeletből, utóbbiakkal a spermiumkoncentráció becsülhető meg. Ezeket a teszteket nem célszerű orvosi javaslat nélkül beszerezni, a gyógyszerészek is rá szoktak kérdezni arra, hogy vásárlásukat megelőzte-e orvosi konzultáció. Utóbbi azért fontos, mert ezek a vizsgálati módszerek ugyan megbízhatóak, de a tesztek eredményeit akár kórállapotok is befolyásolhatják, illetve a hímivarsejtek minőségi eltéréséről nem szolgáltatnak információt. Emiatt fontos, hogy lehetőség szerint orvossal egyeztetve alkalmazzák őket, és az eredményt is beszéljék át vele. Szakértőnk kiemeli, hogy az önellenőrzésre alkalmas gyorstesztek eredménye fenntartással kezelendő és csupán tájékoztató jellegű, emiatt nem szabad halogatni egy esetleges meddőségi kivizsgálást sem.
Támpontnak jó lehet
A hüvelyi pH-értéket mérő tesztek nőgyógyászati problémáknál jelenthetnek segítséget, de nem kórokozóspecifikusak. Ha a tünetek alapján nem egyértelmű, ezekkel valószínűsíthető, hogy a hüvelyi fertőzést gomba vagy baktérium okozza-e, illetve hogy ellene milyen készítmény lehet hatékony. Viszont ha a teszt alapján megvásárolt gyógyszer nem hoz belátható időn belül javulást, akkor fontos szakorvost felkeresni, és konkretizálni a probléma okát. Ha az eredmény azt mutatja, hogy a fertőzés nagy eséllyel bakteriális, akkor egyből orvoshoz kell fordulni, az ugyanis nem igazán kezelhető vény nélküli készítményekkel.
– Kaphatók a patikákban Helicobacter-gyorstesztek is – ennek a baktériumnak a túlzott jelenléte a gyomorfekély elsődleges oka –, amelyek a kórokozó elleni antitestek vérből való kimutatását teszik lehetővé. Mivel ennél a betegségnél elengedhetetlen az orvosi kezelés, azt nem szabad halogatni – emeli ki a gyógyszerész.
Léteznek olyan diagnosztikai gyorstesztek is, amelyekkel a húgyúti gyulladásokra és fertőzésekre utaló markerek mutathatók ki a vizeletből. Ezek az információk laikusok számára a szükséges háttértudás nélkül félreérthetők, ezért erősen kérdéses, érdemes-e ilyen tesztet vásárolni. A húgyúti panaszokkal érdemes egyből orvoshoz fordulni, aki kérhet átfogó laborvizsgálatot is, és annak eredményétől függően kezelheti vagy irányíthatja tovább a beteget.
Ujjbegyből vett vérből meghatározható lehet a TSH nevű hormon koncentrációja is, amiből az esetleges pajzsmirigy-alulműködésre lehet következtetni. Erre a tesztre is csak előzetes eredményként szabad tekinti, panaszok vagy gyanú esetén fontos a szakorvosi kivizsgálás.
Merjünk tesztelni
– Beszerezhetők a gyógyszertárakban székletvér kimutatására alkalmas tesztek is, amelyek arra jók, hogy kiderüljön: felmerülhet-e vastagbélrák gyanúja. Ezt a betegséget vastagbéltükrözéssel és szövettani mintavétellel lehet azonosítani, így ha a teszt pozitív, és egy későbbi laborvizsgálat tovább erősíti a gyanút, akkor előbb-utóbb erre a vizsgálatra is sor kerül. Önmagában a székletvérteszt pozitív eredményétől megijedni nem szabad, hiszen a széklet több okból – például egyes emésztőrendszeri betegségek, gyulladás vagy aranyér miatt – is tartalmazhat vért. Azt, hogy mi áll ennek hátterében, a pozitív teszteredmény után fontos feltárni. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ha a vastagbélrákra konkrét gyanú merül fel, vagy a betegség családon belül halmozódik, akkor a szűrésnek sem a székletvérteszt az eszköze, hanem orvosi konzultációt követően jellemzően a kolonoszkópia – emeli ki a gyógyszerész.
Kaphatók a patikákban PSA-gyorstesztek is, amelyek az ujjbegyből vett vérből mutatják ki a prosztataspecifikus antigént. Ez a prosztata állapotáról adhat információt, elváltozásokra utalhat – azok okát viszont nem mutatja meg. Ezzel kapcsolatban tudni kell, hogy a magasabb PSA-érték hátterében nemcsak daganat állhat, hanem jóindulatú prosztatamegnagyobbodás és antibiotikummal kezelhető prosztatagyulladás is, vagy fizikai terhelés, de akár a mintavételt megelőző székletürítés is. Fontos ezzel is tisztában lenni, majd az esetleges eltérésekről szakorvossal konzultálni – anélkül az otthoni vizsgálat nem sokat ér. Sőt, felesleges stresszel járhat, hiszen a hamis pozitív eredmény magyarázat nélkül komoly ijedtséget is okozhat.
Hogy állnak a vitaminok?
Gyorstesztekkel egyes vitaminok és ásványi anyagok szintjét is fel lehet mérni – ehhez általában ujjbegyből vett vérre van szükség –, segítségükkel valószínűsíthetők a hiánybetegségek. Létezik ilyen teszt D-vitaminra és vasra is, de ezeket is csak óvatosan, szakorvossal egyeztetve szabad alkalmazni. Ennek oka, hogy az esetleges hiánybetegségek hátterében több ok is állhat, és egyáltalán nem biztos, hogy kezelésükre az általunk gondolt módszer – ami leggyakrabban a vitaminpótlás – az ideális megoldás. Például ha a vashiányt nem a táplálék alacsony vastartalma okozza, hanem valamilyen betegség, akkor az elsődleges cél annak megszüntetése, kezelése – amihez viszont elengedhetetlen a megfelelő kivizsgálás.
Helyükön kezelni
Tájékozódásra, gyors információszerzésre jók lehetnek az otthoni gyorstesztek, de az orvosi konzultációt és a laborvizsgálatot nem helyettesíthetik. Utóbbiak nem csupán pontosságuk, hanem komplexitásuk miatt mindig megbízhatóbbak, kiértékelésük is egyértelműbb. A gyorstesztek alkalmazásának mikéntjéről mindig alaposan tájékozódni kell, anélkül könnyen születhetnek hamis negatív vagy pozitív eredmények is. Erre még az olyan klasszikus tesztek esetében is van példa, mint amilyen a terhességi teszt. Gyakori hiba, hogy a teszteket nem megfelelő módon, időben és napszakban végzik. Ennek esélyét körültekintő alkalmazással lehet minimalizálni.
(Fotó: Getty Images)