Bár sok egyéb tünete is lehet, a férfiak többsége csak akkor fordul orvoshoz a férfiklimaxszal, ha az szexuális problémákat, például merevedési zavart is okoz. Ez az állapot kevésbé van benne a köztudatban, mint a menopauza, amelyre közismert tünetek – például hőhullám – hívják fel a figyelmet. Ilyen vezető panasz nem kíséri sem a férfiklimaxot, sem a férfiak idősödésével járó tesztoszteronszint-csökkenést, de jelentkezhet sok mással együtt.
– A tesztoszteron több dologért is felelős a férfiak szervezetében. Például szerepet játszik az agyi működésben, hatással van a viselkedésre és az alvásra, az érrendszerre, a csontkeménységre, a hangszínre és a hangmagasságra, az izomerőre és az izomtömegre, az izom-zsír arányra, a depresszióra való hajlamra. És persze felel a libidóért és az érzelmi stabilitásért. Van köze a tesztoszteronnak a vérképzéshez és a szőrnövekedéshez is. Így amikor az csökkenni kezd, sok területen jelentkezhetnek problémák. Ezek súlyossága attól függ, hogy a tesztoszteronszint mennyire esik vissza. Nem mindegy az sem, hogy a csökkenés milyen magasságból indul, és milyen ütemben történik – mondja dr. Kopa Zsolt PhD andrológus és urológus, a Magyar Andrológiai Társaság elnöke.
Nem szinonima
A férfiklimaxot el kell különíteni az idősödéssel járó természetes tesztoszteronszint-csökkenéstől, mert ez a kettő nem teljesen ugyanaz. Azt is tudni kell, hogy ennek a hormonnak a szintje pubertás idején éri el a maximumát, és azonos marad nagyjából harmincéves korig, utána kezd el visszaesni. A teljes tesztoszteronszint évente 0,4 százalékot csökken, az úgynevezett szabad tesztoszteron – ez biológiailag még hasznosabb – pedig évente 1 százalékot.
– A hormonszint ilyen mértékű csökkenése révén – szűrés és kezelés nélkül – a hatvanöt éves korosztályban minden negyedik férfinak a normális alatti a tesztoszteronszintje, ami már időskori tesztoszteronhiánynak számít. Ilyenkor a férfiak ingerlékenyebbek és fáradékonyabbak lesznek, alvászavaruk alakulhat ki, nem koncentrálnak annyira jól, és feledékenyebbé válnak. Emellett depresszívebbek lehetnek, és szexuális problémáik jelentkezhetnek. Súlyosabb esetben merevedési zavar is kialakulhat. A tesztoszteron szintje a nemzőképességgel is összefüggésben van, de a kettő nem közvetlen kapcsolatban áll, hanem közvetettben. A panaszok férfiklimaxnál is hasonlók, az viszont komoly különbség, hogy korábban, akár már negyvenéves korban jelentkeznek – emeli ki andrológus szakértőnk.
Figyelni a megelőzésre
Aki nem figyel arra, hogy megőrizze a magasabb hormonszintet, annál könnyen kialakulhat tünetekkel járó tesztoszteronhiány. Mivel a nemi hormon szintje már harmincéves kortól csökkenni kezd, a megelőzésre már ez előtt is törekedni kell. Számít ugyanis a kiindulási érték. Akinek például harmincéves korában magas volt a tesztoszteronszintje, annak az hiába csökken évről évre, tünetek csak később jelentkeznek. Viszont akinek ebben az életkorban az optimális szint alján volt az érték, annak pár év alatt olyan mértékű lehet a csökkenés, hogy az már tünetekkel jár.
– A tesztoszteronszint csökkenésének leginkább rendszeres sportolással és aktív életvitellel lehet elejét venni. Ez a gyakorlatban napi fél óra vagy heti háromszor egy-másfél óra sportolást jelent, tehát nem többet, mint amit alapvetően tenni kellene az egészségért. Fontos figyelni a táplálkozásra, ebből a szempontból is a mediterrán étrend a legjobb választás. A dohányzás a tesztoszteron ellen dolgozik, így a cigaretta letétele is fontos, és a droghasználat, a túlzott alkoholfogyasztás kerülése is – mondja dr. Kopa Zsolt.