Senkit nem védhetünk meg a saját életétől – Kéretlen tanácsok

Mindannyiunknak vannak kedvenc „lemezei”, amelyeket bizonyos helyzetekben reflexszerűen felteszünk. „Feküdj le időben, az éjfél előtti alvás duplán számít!” „Este hat után már nem eszünk.” Hiába vagyunk azonban ennyire bölcsek, ha a saját tanácsainkra fittyet hányunk.

A kamaszokkal való együttélésben hatalmas kilengések követik egymást, akadnak csodálatos, szívet melengető pillanatok (becsüljük meg!), de többségében a bizonytalanság, az aggodalom és a bosszankodás a társunk. Néha teljesen kilátástalannak tűnik az egész, és amikor kicsit megnyugodnánk, valamilyen formában biztos beüt a ménkű. Az ember ráadá­sul folyamatos dilemmában van, hogy érdemes-e ugyanazt századszor is elismételni. Nemrég találkoztam egy volt kolléganőmmel, aki azzal indította a beszélgetést, hogy nagyon hálás egy régi mondásomért, amit azóta minden tinédzsert nevelő ismerősének szajkóz: nem üres zsákba kiabálunk! Olyan, mintha egy feneketlen zacskóba magyaráznánk, úgy tűnik, hogy semmi foganatja, de a mondanivalónk összegyűlik a zsák alján, és előbb-utóbb kiderül, hogy a gyerek elraktározta a lényeget. Tényleg ezt szoktam mondogatni, de olyan jó volt mástól hallani! Rögtön el is hittem, és eszembe jutottak azok a helyzetek, amikor bebizonyosodott a dolog igazságtartalma, és kicsit megnyugodtam. 

Ha egy területen remekül teljesítünk, vagy vannak igazán bevált tippjeink, akkor szívesen terjesztjük a bölcsességeket, mert azt szeretnénk, hogy a többieknek is jó legyen. Falucskai Henriett klinikai szakpszichológus szerint azonban ez a ritkább. Jellemzőbb, hogy a gyakran ismételt tanács mögött fájdalmas tapasztalatok és egyfajta megkeseredettség áll. 

– Valamit egyszer vagy többször rosszul csináltam, megbántam, ezért fűnek-fának mondogatom, hogy mit kell tennie, hogy ezt a csapdát elkerülje. Érthető, hogy valaki szeretné megóvni a szeretteit­ attól, ami vele már megtörtént, de senkit nem védhetünk meg a saját életétől. A hibáinkból tanulunk, sajnos bizonyos pofonokba bele kell szaladni. A receptszerűen elmondott tanácsokkal – vonatkozzon az életmódra, szerelmi életre, gyereknevelésre, munkahelyi kérdésekre – az a baj, hogy nem működnek. Nem lehet azt mondani a másiknak, hogy „ha a párod ezen a hétvégén is pecázni akar, akkor azt kell válaszolnod, hogy nincs kedved, erre ő majd felpaprikázódik, de neked nem szabad hagynod magad, és akkor majd tisztelni fog”. Amikor tanácsot adunk, mindig magunkból indulunk ki, de a másiknak teljesen eltérő a helyzete, mások a tapasztalatai, a feldolgozott és feldolgozatlan trau­mái, a félelmei, a megküzdési stratégiái. Ő egészen más érzelmekkel, gondolatokkal van benne egy szituációban. Pontosan ezért hiába tűnik a helyzete ugyanolyannak, mint amiben én voltam, a háttere miatt nem lehet azonos a kettő, legfeljebb hasonló. Más korban él, más körülmények között, más céljai vannak. Nem mondhatom azt senkinek, hogy „ha a helyedben lennék, ezt vagy azt tenném”, mert ha a helyében lennék, akkor pontosan azt tenném, amit ő. 

Egy hatványozottan nehéz élethelyzet után, amilyen például egy válás, természetes, hogy az érintett szeretné átadni a saját tapasztalatait, és valahogyan megspórolni a csalódást a gyerekeinek. Ezért hajlamosak sokan mondogatni, hogy „minden nő/férfi csak a pénzedet akarja, soha ne legyél senkivel közös kasszán”. Ha valakit kisemmiztek, és évekbe telt, mire összeszedte magát, akkor nyilvánvaló, hogy fél ettől, de a gyerekének nem az lesz a társa, aki neki. El lehet mondani élete nagy tanulságát, és hogy mire érdemes figyelni, de ezt nem szabad örök érvényűnek gondolni, és kőbe vésett igazságként, szentírásként kommunikálni.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .