Állítólag elkerüli a baj a három bölcs majom követőit, akik nem látnak, nem hallanak, nem beszélnek. Mennyei kívülállás? Ez sokunknak nem megy, látni, hallani, beszélni akarunk, közben szomorkodunk, ironizálunk, kudarcot vallunk, dühöngünk, próbálunk segíteni. Érdemes? Meghallják, akiknek szól?

Egy vödör víz, két vödör víz, száz vödör vagy kétszáz? A fene tudja, hányat hordtunk a férjemmel a lefolyóba azon a kísérteties, áram és wifi nélküli augusztusi éjszakán, amikor trópusi esőben fürdött az ország, s villámok fénye ragyogta be az otthonokat. Tettem a dolgom, mint mindenki, bőgni is csak akkor kezdtem, amikor a házunk alagsorában hömpölygő „patakból” salátává ázva halásztam ki azokat a könyveimet, amelyeket a következő olvasótalálkozómra akartam vinni. A cipők, csizmák, ruhák, még az Anna-báli estélyik halálát is simán feldolgoztam, de a könyvek…! Persze az sem feledhető, hogy mindenki segített a másiknak a szeretett, 17. kerületi utcácskánkban, hogy a szomszédunk kérés nélkül beüzemelte a szivattyúját, amitől csökkent nálunk a vízszint, az ő tanácsára rendeltünk konténert a romok elszállításához, és vele találtuk ki, mit kell tennünk, hogy a sorházunkban ne legyen többé árvíz. Szombat délután már bandzsítottam a fáradtságtól, és csak úgy bírtam lapátolni, hogy közben verseket mondtam – fennhangon, sok hibával. Segített. A walesi bárdok, A grófi szérűn, Hamlet nagymonológja, a Föltámadott a tenger pedig különös erőt öntött belénk. Petőfi szabad, őszinte és nyers, hogy soha senki ne feledje: „…Habár fölűl a gálya, S alúl a víznek árja, Azért a víz az úr!”

 

Késnek a gépek, este van, a barnára sült turis­tahad rosszul tűri a vánszorgó időt a varázslatos görög sziget, Szantorini repülőterén. Én nem vagyok türelmetlen, mert a mellettem ülő, nagydumás férfi Miként lehet agyonalázni a párodat fél óra alatt? című műsorát figyelem. Rászól a lányra, ne könyököljön a gurulós bőröndjére, mert másokat zavar – senkit sem zavar –, megjegyzést tesz rá, amikor kimegy a mosdóba, amikor ásványvizet vásárol, amikor újságot olvas, telefonál vagy üzenetet ír. A szép lány némán tűr – bennem forr a düh –, aztán váratlanul feláll, és sírni kezd. Parttalanul zokog, mint egy kisgyerek. Minden szem rászegeződik, ez kínos a férfinak, tehát idegesen súgja, „veszek neked valamit ajándékba”, de ezzel már nem tudja megvásárolni a lányt. „Semmi baj, csak nincs tovább! Sok szenvedés után végre rájöttem, nincs értékesebb ajándék a szabadságnál” – mondja komolyan, könnyek nélkül. Aztán kihúzza magát, és királynőként lejt az „idétlen” gurulós bőröndjével a kávézó felé. (Hurrá!)

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .