Az aloé értékes gyógynövény, kúrálnak vele sokféle betegséget és problémát, de messze nem jó mindenre, amire használják. Megnéztük, milyen problémáknál vehetjük ténylegesen hasznát, és mire kell figyelni az alkalmazásakor.

Adísznövényként is mutatós pozsgás a 21. század egyik legismertebb gyógynövénye. Értékes a tejnedve, amelyet a levelek kettévágásával nyernek ki a növényből, és a gélje is, amely a levelek közepén található.
– A tejnedv egy sárgás színű anyag, ami a levélből kifolyva megszilárdul és feketévé válik. Ez hashajtó hatású vegyületeket tartalmaz, ilyen célra már évszázadok óta használják. Az aloégél átlátszó, színtelen, tejnedvet már nem tartalmaz, csak vizet és cukrokból felépülő poliszacharidokat. Ebből adódóan egészen más a hatása is. Ezt az anyagot kozmetikai készítmények, étrend-kiegészítők és üdítők is tartalmazzák, használják egyebek mellett vécépapírok gyártásakor is. Egyik legfontosabb hatása, hogy csökkenti a bőr gyulladásait, jó a hidratálóképessége. A sejtek osztódását, növekedését is segíti, emiatt kezelhetők a belőle készült sprékkel, krémekkel égési sérülések, sebek – mondja dr. Csupor Dezső farmakognózia- és fitoterápia-szakgyógyszerész, a Szegedi Tudományegyetem Klinikai Gyógyszerészeti Intézetének vezetője.

Gyógyír a bőrnek

Az aloégél gyulladáscsökkentő képessége miatt jótékony hatással van a pikkelysömörös panaszokra, és ismert, hogy ha a császármetszés hegét vele kenegetik, akkor segíti a sebgyógyulást. A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy az aloé bőrön alkalmazva csökkenti az infúzióbekötés miatt kialakuló vénagyulladást, rendszeresen alkalmazva segíti megelőzni a felfekvéses bőrsérüléseket. A gél jó hatással van a szájnyálkahártyára is, kezelhetők vele például aftás szájsebek, a vizsgálatok szerint képes enyhíteni a lichen planus nevű autoimmun betegség tüneteit is. Ez az idült gyulladással járó kórkép a bőrt, a szájüreg és a nemi szervek nyálkahártyáját, a hajas fejbőrt és a körmöket érinti.
– A gélt belsőleg is lehet alkalmazni, ilyenkor is kifejt jótékony hatást. Ugyan csak kismértékben, de enyhíti például a fekélyes vastagbélgyulladás tüneteit. Ez vélhetően­ a gyulladáscsökkentő hatásának köszönhető, illetve annak, hogy a nyálkás anyag képes bevonni a bél felületét. Ugyanezzel magyarázzák azt, hogy az aloégél a refluxbetegségnél is hozhat javulást – mondja szakértőnk.

Fékhatás a cukornak

A szájon át alkalmazott aloé hatása azzal is összefügg, hogy megakadályozza bizonyos anyagok felszívódását, gátolja például a cukrok felvételét. Ebből adódóan a gél csökkenti annak rizikóját, hogy hirtelen felszökjön a vércukorszint. Vizsgálatok azt is kimutatták, hogy az aloégél a cukorbetegséget megelőző állapotnál és a már kialakult diabétesznél is csökkenteni képes az éhgyomri vércukorértéket, valamint egy olyan vegyületnek a szintjét, amely a vércukorszint hosszabb távú szabályozásában játszik szerepet. Persze a jótékony hatások nem jelentik azt, hogy a diabéteszt pusztán aloégéllel kezelni lehet, de azt igen, hogy jól kiegészítheti a cukorbetegek étrendjét, adott esetben gyógyszeres terápiá­ját. A gél jó hatással van a koleszterin és a vérzsírok szintjére, ami szintén a felszívódást gátló hatásnak köszönhető. Túlzásokba esni persze nem szabad, mert ugyan az aloégélnek nincs konkrét hashajtó hatása, de a bélben megköti a vizet, ezáltal pedig növeli a béltartalmat. Emiatt­ a széklet nem híg lesz, de lazasága elérheti azt a szintet, ami már kellemetlen. Ezért kell figyelni arra, hogy az aloégélt tartalmazó termékeket csak mértékkel fogyasszuk.
– Régen egyes cégek reklámjaikban azt sugallták, hogy az aloégélt daganatos betegségeknél is érdemes fogyasztani, de ezt a tudomány soha nem igazolta, ma már egyértelmű, hogy ilyenkor a növénynek nincs jótékony hatása, a rákos betegségek gyógyításában nem játszik szerepet. Tumoros kórképeknél csak akkor hasznos ez a növény, ha miat­tuk sugárkezelést is végeznek, az pedig bőrgyulladásokat okoz. Ilyen esetekben a gélt lehet sebkezelésre használni. A kemoterápia miatt is kialakulhat olyan szájnyálkahártya-gyulladás – ez nagyon fájdalmas –, ami aloégéllel szintén enyhíthető – mondja Csupor Dezső.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .