A nyakfájdalom önmagában is kellemetlen, ráadásul a nyak problémája máshol is okozhat panaszt, méghozzá úgy, hogy laikusként föl sem merül bennünk, hogy onnan ered. Miért olyan különleges ez a gerincszakasz, és hogyan orvosolhatjuk a bajait?

Hosszabb-rövidebb ideig mindenkinek fájt már a nyaka, velem is megesett, hogy ébredés után ezt tapasztaltam. Januárban nem ez történt, hanem egyszer csak úgy éreztem, mintha kötőtűvel szurkálnák a dobhártyámat. Csak pár másodpercig tartott, de onnantól naponta kétszer-háromszor ismétlődött, borzasztóan erős fájdalmakkal, a legváratlanabb pillanatokban. Ahogy teltek a hetek, egyre aggasztóbb lett a pillanatnyi, ám rendszeres érzet, így nagyjából egy hónap után besétáltam a fül-orr-gégészetre. Alaposan megvizsgáltak, majd jelezték: szervi problémám nincs. A javaslat az volt, hogy nyaktornázzak, és kérjek nyakmasszázst. Csodálkoztam, de hazatérve kerestem olyan videót, amit gyógytornász töltött föl, porckorongsérvre javasolva. Ugyan porckorongsérvem nincs, de tudtam, az erre a problémára megoldást kínáló mozgás biztosan nem tesz kárt egy amúgy egészséges gerincben (az interneten rengeteg olyan torna érhető el, amit önjelölt trénerek tartanak, és vele többet ártanak, mint használnak). Elvégeztem a tornát, a páromtól kértem egy nyakmasszázst, majd reménykedtem abban, hogy a panasz megszűnik. Aztán meglepődve konstatáltam, hogy a fájdalom tényleg elmarad. Pár napig még ismételtem a tornát naponta egyszer-kétszer, azóta viszont csak arra figyelek, hogy úszás és sportolás előtt átmozgassam a nyakam. A dolognak itt nincs vége, ugyanis a munkám kapcsán gyakran beszélek gyógytornászokkal, így hát a fül-orr-gégész (számomra) meglepő tanácsát, majd a fülpanasz első nyaktorna utáni elillanását többüknek elmeséltem. Meglepnem viszont egyiküket sem sikerült, a reakció nagyjából olyan volt, mintha egy matektanárnak adnám elő ujjongva, hogy a kettőt megszoroztam kettővel, és négy jött ki eredménynek.

Egy kis anatómia

– A nyaki gerinc hét fejlett csigolyából áll, ez a legmozgékonyabb szakasza a gerincnek. Fő funkciója a fejünk tartása, a gerincvelő és a nagy nyaki erek védelme. Az anatómiába ennél jobban nem mennék bele, de ennyit fontos tudni. Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a nyakat és vállövet érintő fájdalmak az esetek kilencven százalékában összefüggnek egymással. Emiatt kell mindig megtalálnunk, hogy mi a panaszok kiindulópontja. Jelentkezhetnek nyakprobléma miatt olyan tünetek is – ezek például a fület érinthetik –, amelyekről nem is gondolnánk, hogy azzal függnek össze – mondja Petneházy Nóra okleves komplex rehabilitációs szakember (MSc), egyetemi oktató.

Ha csak nyakfájdalomról van szó, akkor az az esetek túlnyomó többségében abból ered, hogy az ülőmunkánál felvett testtartás a nyaki gerincet erősen terheli. Emiatt a problémák már tizenéveseknél is jelentkezhetnek, a nyak már az ő életkorukban is meszesedhet (erre hóropogásszerű hang utal, amihez fájdalom még nem kapcsolódik). A  krónikus rossz tartás miatt a csigolyák anatómiailag is elváltozhatnak, el is mozdulhatnak egymáson, ami közvetett módon ahhoz vezet, hogy a nyakban fájdalmas izomcsomók alakulnak ki. Ezeket a kellemetlenségeket ergonomikus munkaállomással, megfelelő testtartással, gyógymasszázzsal és gyógytornával lehet enyhíteni. Az ülőmunka és a folyamatos telefonnyomkodás miatti túlterhelés mellett a szorongás és a depresszió is okozhat nyaki panaszokat, és ez visszafelé is hat, azaz a nyaki gondok is eredményezhetnek mentális problémákat. Ilyenkor is fontos, hogy ezeket azt megelőzően orvosoljuk, mielőtt a kettőből ördögi kör alakulna ki.

Csak elaludtuk?

– Sokakat érint az a panasz is, amire úgy hivatkozunk a legtöbbször: „elaludtam a nyakam”. Ez a tünet azért jelentkezik, mert éjjel erőltetett nyakpozíciót vettünk fel a párnán, és nyomódott az egyik ideggyök. Ez a csigolyák rossz elhelyezkedése miatt gyulladást alakít ki maga körül az izmokban, az erős fájdalmat – ami akár a vállba is kisugározhat – ez okozza. Ezt a panaszt a gyógymasszázs enyhíti a legjobban, pláne, ha azt például rozmaringos krémmel végezzük. Ha az elaludt nyak rendszeres, akkor érdemes lecserélni a párnát vagy a matracot, és felkeresni reumatológust vagy ortopéd orvost is. Ilyenkor általában olyan MR-vizsgálatot kérnek, amin látszódnak az esetleges meszes lerakódások, anatómiai eltérések – mondja szakértőnk.

A kivizsgálás halogatása azért baj, mert a meszesedés után a kopás a következő stádium, ami szintén ropog, viszont már fáj is. Ez a panasz mozgásra fokozódik, szemben a meszes lerakódással, aminél a nyakat ki lehet mozgatni, a probléma oka pedig rendszeres gyógytornával, gyógymasszázzsal, elektromos terápiákkal (TENS) és ultrahangos kezelésekkel meg is szüntethető.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .