A vitaminoknál és gyógyszereknél érdemes rutint kialakítani, figyelembe véve az egyes készítmények hatásmechanizmusát, egymással való kölcsönhatását.
– A vas és a magnézium készítményeit nem jó egy időben alkalmazni, előbbit érdemes már reggel bevenni, utóbbival pedig várni néhány órát. Ha nem így teszünk, akkor a magnézium gátolja a vas felszívódását. Ugyanez a helyzet a kalciummal, a mangánnal és a cinkkel, azok is hatással lehetnek a vas felszívódására. Ez persze csak a nagy dózisokra vonatkozik, a multivitaminban a mennyiségek nem olyan nagyok, hogy a komponensek egymásra komolyabb hatást gyakoroljanak, és jellemzően az összetevők is úgy vannak kombinálva, hogy javítsák egymás felszívódását. Aki mégis magasabb dózisban szed vasat, annak érdemes azt C-vitaminnal együtt bevennie, mert az jó hatással van a hasznosulására. A hasonló élettani hatás miatt jó kombinálni a vasat folsavval és B12-vitaminnal is – mondja dr. Katz Zoltán gyógyszerellátási szakgyógyszerész, egyetemi oktató.
A vitaminokat célszerű az étkezéssel együtt, vagy azt követően beszedni, mert olyankor lelassul a bélmozgás és a gyomorürülés, könnyebbé, nyújtottabbá válik a felszívódásuk. Vannak olyan vitaminok is, amelyeknek alkalmazását érdemes évszakhoz kötni. D-vitamin szedése például ősztől tavaszig egyértelműen javasolt – ilyenkor biztosan hiányt szenvedünk belőle –, de a nyári időszakban a szervezet maga is megtermeli a szükséges mennyiséget napsütés hatására.
Kölcsönhatások
Vannak olyan vitaminok, amelyeknek alkalmazására egyes gyógyszerek mellett különösen figyelni kell, és ugyanaz igaz a különböző gyógyszerekre, mivel kölcsönhatás azok között is lehet.
– A K-vitamint nem szabad véralvadásgátlók mellett szedni – függetlenül az időzítéstől –, mert hatására fokozódhat a vérzékenység. Ugyanez a helyzet a ginkgo és a kurkuma készítményeivel, azokat sem jó véralvadásgátlókkal együtt alkalmazni. Egyes antibiotikumok a gyomorsavlekötőkkel inkompatibilisek. Itt a kölcsönhatás abból adódik, hogy az ilyen gyógyszerek jellemzően sok kalciumot és magnéziumot tartalmaznak, ezáltal rontják az antibiotikum felszívódását, hasznosulását. Ugyanezen ok miatt nem jó nagy dózisú kalciumot és magnéziumot szedni antibiotikumokkal egy időben, és tejjel sem szerencsés bevenni az ilyen gyógyszereket. Mivel a savlekötők a pH-viszonyok megváltozásával általában is hatással vannak a felszívódásra, a többi gyógyszer velük együtt történő alkalmazását is mérlegelni kell – emeli ki szakértőnk.
A gyógyszerek hatását a hashajtók és a hasfogók is meg tudják változtatni, emiatt azokat is érdemes legalább egy órával az egyéb készítmények után alkalmazni. Óvatosan kell bánni az orbáncfüvet tartalmazó készítményekkel, azok ugyanis felgyorsíthatják, megváltoztathatják egyes enzimek működését. Ebből adódóan a fogamzásgátlók vagy a krónikus betegségeknél szedett gyógyszerek hatástartamát lerövidíthetik.
Közbeszól a bioritmus
Vannak gyógyszerek, amelyeket mindenképp napszakhoz igazodva kell szedni, vagy azért, mert konkrét időszakokban van rájuk szükség, vagy pedig azért, mert olyankor hatnak a legjobban.
– A koleszterincsökkentők szedését például az esti órákban javasoljuk, mert olyankor hatékonyabbak. Más a helyzet a vérnyomáscsökkentőkkel, ugyanis a vérnyomás általában a reggeli órákban a legmagasabb, emiatt az ilyen gyógyszereket jellemzően olyankor kell bevenni. Itt az esti gyógyszerszedésnek is fontos szerepe van – olyan típusú vérnyomáscsökkentő is létezik, amelynél az ilyen adagolás az előnyös –, ugyanis a hajnali órákra különösen jellemzők a kiugró vérnyomásértékek. Itt mindenképpen figyelni kell, hogy a terápiát orvos állítsa be, a gyógyszereket vagy gyógyszer-kombinációkat pedig a szakorvosi javaslat szerint szedjük. A szív- és érrendszerre ható gyógyszereknél különbség lehet abban is, hogy az étkezéshez képest mikor kell őket szedni. Például néhányat kifejezetten éhgyomorra kell bevenni – emeli ki szakértőnk.