Bár nem ők voltak többségben, sokan mégis azt várták Károlytól, hogy idősebb fia javára lemond a trónról, és II. Erzsébet után azonnal Vilmos lesz az uralkodó. Károly fejében viszont ez soha nem fordult meg. Egyrészt azért, mert egész életében erre a szerepre készítették fel, másrészt mint apa, nem akarja, hogy fiára és unokáira idő előtt ekkora teher háruljon. Károly ezt már az első hivatalos beszédében is világossá tette, amikor úgy fogalmazott, hogy megújítja azt az ígéretet, melyet édesanyja tett 1947-ben, huszonegy évesen. Ekkor Erzsébet kijelentette, hogy egész életét, legyen az hosszú vagy rövid, az ország szolgálatának szenteli.
Ráérzett, mi kell a népnek
Ez azonban még nem vetítette előre, hogy milyen uralkodó is lesz Károly. Bár sokan arra számítottak, hogy drasztikus változásokat eszközöl majd, hamar felmérte, hogy az országnak ebben az időszakban elsősorban stabilitásra van szüksége. Gondoljunk csak bele, hogy egy év alatt máris két miniszterelnöke volt, a gazdasági és politikai helyzet finoman szólva is ingatag az Egyesült Királyságban. Ahogyan Vernon Bogdanor történész-politológus nyilatkozta, III. Károly uralkodásának első évét – sokak meglepetésére – a stabilitás és a folytonosság jellemezte. És míg tavaly szeptemberben a királyi család tagjainak népszerűségével foglalkozó felméréseknek listájában csak a középmezőnyben szerepelt, addig mostanra ezen is sikerült javítania Károlynak. Egy augusztusi közvélemény-kutatáson a megkérdezettek többsége úgy vélte, hogy Károly „jó munkát végzett” az elmúlt egy évben.
A király két olyan, számára és a királyi család számára is fontos családi hagyományt tartott meg, amikkel szintén növelni tudta a népszerűségét.
Az egyik az éves erdélyi utazása, ezt a tradíciót még hercegként kezdte el. Károly annyira szereti ezt a környéket, hogy a koronázása utáni első hivatalos útja is ide vezetett. Két birtoka is van Erdélyben, az egyik Szászfehéregyházán, a másik Zalánpatakon. Amikor 2023 nyarán, immár királyként ellátogatott Erdélybe, nagy örömmel és meglepő közvetlenséggel fogadták a helyiek. Idős nénik és unokáik, kezükben a kertből szedett virágokkal, álldogáltak a brit király autója előtt, amikor pedig közéjük lépett Károly, hogy köszöntse őket, a kendős asszonyok nagy puszit nyomtak az arcára. Mindez II. Erzsébet esetében elképzelhetetlen lett volna, azonban Károly uralkodását nagyban jellemzi ez a fajta közvetlenség.
De az anyja hagyományait követve ő is Balmoralban töltötte a nyár utolsó heteit, ahová meghívta a királyi család valamennyi tagját, csakúgy, ahogyan a szülei tették az elmúlt hatvan-hetven évben.
Finomhangolás Vilmossal karöltve
Persze vannak érezhető különbségek Károly és II. Erzsébet uralkodása között. A jelenlegi király sokkal jobban figyel arra, hogy Nagy-Britannia egy multikulturális társadalom, s ezt a sokszínűséget kell képviselnie. Vitathatatlan, hogy erre sokkal érzékenyebb, mint a néhai királynő.
Károly és a fia, Vilmos is jól tudják, hogy a monarchia a jövőben nem maradhat olyan, mint amilyen az elmúlt száz évben volt. Nagy kihívás lesz számukra, hogy megszólítsák a fiatalabb generációt, akik sokkal kritikusabbak az alkotmányos monarchia államformájával szemben, mint az idősebbek. „A monarchia nem maradhat olyan, mint volt, egyértelmű, hogy haladniuk kell a korral. Ha azonban túlságosan sok változtatást eszközölnek, elveszítik a mostani támogatottságukat. Ha pedig egyáltalán nem modernizálnak, akkor a fiatalokat veszítik el. Károlynak és Vilmosnak meg kell találnia az egyensúlyt, ami nem is olyan könnyű” – mondta a korábban említett Vernon Bogdanor.
Károly Jolly Jokere lehet ebben a játékban Vilmos walesi herceg, akinek valószínűleg sok terve van a modernizációs folyamatokra vonatkozóan.
Ami a konkrét ügyeket érinti, Károly számos olyan feladatot szétosztott a családjában, amelyek eddig hozzá tartoztak. Így történt, hogy menyéből, Katalin hercegnéből az Egyesült Királyság Királyi Haditengerészete repülési komponensének a főparancsnoka lett, valamint tiszteletbeli királyi légiparancsnoka is a brit Királyi Légierő Coningsby állomásának.
Károly, akinek mindig is szívügye volt a környezetvédelem, most ebben is Vilmos segítségét kérte. Ez nem áll távol a walesi hercegtől sem, akinek Earthshot nevű rendezvényén évről évre olyan szervezeteket és személyeket jutalmaznak, akik hatékony megoldást kínálnak a klímaváltozással kapcsolatban felmerült problémákra.
Királyi munkaerőhiány
A brit sajtó szerint Károly a következő hónapokban az élelmiszer-pazarlás leküzdése ellen indít kampányt. És hamarosan csökkenteni kezdi a palotákban dolgozó személyzet számát is. Sokan várták, hogy az új király olyan radikális „létszámleépítést” indít a királyi család dolgozó tagjainak számát tekintve, mint a svéd XVI. Károly Gusztáv. Ám ezt illetően nagyon nehéz helyzetbe került Károly. Az Egyesült Királyság méretét tekintve, valamint azt, hogy naponta mennyi hivatalos kötelezettségnek kell eleget tenniük az előkelőségeknek, Károly nem támaszkodhat pusztán három-négy emberre. Jelenleg a királyi család dolgozó tagjainak életkora erősen ötven – de inkább hatvan – év felett van. Anna hercegnő hetvenhárom éves, Mihály kenti herceg nyolcvanegy, Richárd gloucesteri herceg pedig hetvenkilenc esztendős. Rajtuk kívül még az ötvenkilenc éves Eduárd hercegre és annak ötvennyolc éves nejére, valamint Vilmosra és Katalinra számíthat. Anna meg is jegyezte egy interjúban, hogy Károlynak figyelembe kell vennie, hogy sokan már „nyugdíjba mennének”. De kire számíthatna a király a jövőben? A botrányai miatt a nyilvános szereplésektől eltiltott András hercegre bizonyosan nem, ellenben annak két lányára, Eugénia hercegnőre és Beatrix hercegnőre talán. És itt jön a képbe Harry herceg…
Talán felesleges is említeni, hogy az elmúlt egy évben sem rendeződött Harry herceg és a családja közötti viszony. Sőt, talán soha nem volt ennyire mély a szakadék apa és fia között. Nem sokkal azt követően, hogy II. Erzsébet meghalt, a Netflix műsorra tűzte a Harry és Meghan életéről szóló dokumentumsorozatot, majd pár hónappal később megjelent a herceg memoárja is. Mindkettőben olyan kemény kritikát fogalmazott meg a családjával szemben, ami szinte kizárja a békekötés lehetőségét. Bár Harry ott volt apja koronázásán, a székesegyházból azonnal a repülőtérre ment, nem pedig a Károly tiszteletére tartott fogadásra. Így arra várni, hogy Harry és családja visszatér az Egyesült Királyságba, egyelőre felesleges. Ezzel együtt Károly megtette a gesztust, és hercegi, valamint hercegnői címet adományozott trónra lépése után kisebbik fia gyermekeinek. A történet talán legfájóbb része, hogy Károly mindössze egyszer találkozhatott Lilibet nevű unokájával, annak az első születésnapján. Azóta ugyanis a kislány nem járt az Egyesült Királyságban, Károly pedig nem ment az Államokba.
Akiknek sokat változott az életük
Aki viszont érezhetően több szerepet kapott a királyi család életében, az a néhai királynő legfiatalabb gyermeke, Eduárd és annak családja. Eduárd születése után a Wessex grófja címet viselte, 1999-ben pedig a feleségéből, Zsófiából Wessex grófnéja lett. II. Erzsébet és férje, Fülöp herceg óhaja az volt, hogy haláluk után ők örököljék meg az edinburgh-i herceg és hercegnéi címeket. Ezeket pedig III. Károly oda is adományozta nekik, tekintettel arra, hogy az eseményeken való részvételt illetően toplistások a királyi család dolgozó tagjai között. Zsófia egyébként nagy népszerűségnek örvend. Ő volt például az első olyan tagja a családnak, aki mindkét gyermekét egy állami kórházban hozta a világra, és azóta is támogatja az intézményt.
Közben Vilmos és Katalin is igyekszik felvenni az új címeikkel járó ritmust. A walesi herceg és hercegnéi cím mellett megörökölték Károlytól és Kamillától a Cornwall hercege és hercegnéje címeket is. Éppen ezért nemcsak Walesben töltenek egyre több időt, de a III. Edward király által 1337-ben alapított Cornwallban is. „Nem fogom megingatni azt a stabil hajót, amit édesapámtól örököltem. Mindent úgy fogok csinálni, ahogyan ő. Különös tekintettel a termőföldekre és a kereskedelmi vállalkozásokra” – magyarázta Vilmos, akit családjával együtt soha nem látott figyelem övez. Éppen ezért már a három gyermekük is rendszeresen megjelenik különböző eseményeken, legyen szó légitámasz-átadásról vagy cserkészünnepségről. György pedig, aki jelenleg második a trónörökösök sorában, már szüleivel ellátogatott az Eton College nevű elitképzőbe, ahol két év múlva, tizenhárom évesen elkezdi majd a tanulmányait. Csakúgy mint egykor édesapja, a trónörökös Vilmos.
Fotó: Getty Images
Nyitóképen: III. Károly és Kamilla királyné 2023. május 6-án, a koronázás napján