Régóta ismert, hogy a gyógyvizek, termálvizek jótékony hatásúak a reumás, krónikus mozgásszervi betegségeknél, kopásos problémáknál, emiatt, aki ilyennel küzd, annak érdemes rendszeresen felkeresnie a termálfürdőt. Ez akár társadalombiztosítás által támogatottan is megtehető, indokolt esetben a szakorvosok évi két kúrát rendelhetnek el ebben a formában. A fürdőzés nemcsak a meleg víz lazító és a benne lévő anyagok jótékony hatása miatt előnyös, hanem azért is, mert ilyen közegben a felhajtóerő miatt sokkal könnyebb a mozgás. Ezért is ajánlják a vízben tartott csoportos tornát, ami sok termálfürdőben elérhető. A gyógyvíz jótékony hatása eközben is érvényesül.
– A termálvizek összetételüktől függően sokféle problémára jók. Az úgynevezett földes-meszes vizek – ilyenek elsősorban a Dunántúlon és Budapesten vannak – például gyulladáscsökkentő hatásúak, így főképp ilyen mozgásszervi problémáknál előnyösek, valamint jók csontritkulásnál is. A szulfidos, kénes vizek – például a harkányi és a mezőkövesdi – kopásos megbetegedéseknél, degeneratív gerinc- és végtagízületi bántalmaknál kiválók. Hasznosak szív- és érrendszeri betegségeknél, bőrbetegségeknél is. A harkányi termálvíz különösen jó pikkelysömörnél, segíti csökkenteni annak kellemetlen bőrtüneteit. Ez a betegség gyakran társul ízületi problémákkal – például a kéz kis ízületi gyulladásával, derékfájással –, emiatt is előnyös a gyógyfürdőzés – mondja dr. Podlovics Ágota reumatológus főorvos.
Rejtett kincsek
A jódos, brómos vizek – ilyen például Hajdúszoboszlón és Sóshartyánban van – a mozgásszervi problémák mellett jók gyulladásoknál, egyes nőgyógyászati és urológiai betegségeknél. Hasznosak az olyan konyhasós vizek is, amelyek például Zalakaroson, Kiskőrösön, Nyíregyházán, Sárváron, Gyulán és Tamásiban vannak. Ezek szintén segítik a gyulladások csökkentését, a bőrgyógyászati, urológiai, nőgyógyászati panaszok enyhítését. A szénsavas vizek – ilyen Kapuváron és Mátraderecskén van – az anyagcserét javítják, jó hatásúak a tüdőt érintő és a szív- és érrendszeri betegségeknél. Radonos vizek egyes budapesti fürdőkben lelhetők fel, és vannak Hévízen és Egerben is. Azért előnyösek, mert értágító, fájdalomcsillapító hatásukról is ismertek.
– Bár a gyógyvizek jótékonyan hatnak a szervezetre, a termálmedencékben nem szabad hosszasan időzni. Ilyen esetben a fürdőzés megterhelheti a keringést, még azoknál is, akiknél nem áll fenn szív- és érrendszeri probléma. A túlzásba vitt termálfürdőzés ízületi gyulladásokhoz is vezethet. A medencékben eltöltött maximális idő jellemzően húsz perc, de melegebb – negyvenfokos – vízben még annál is kevesebb. Ez persze ismételhető, de ideális esetben legalább egy órát pihenni kell a fürdőzések között. Ha erre nem figyelünk, akkor kialakulhat úgynevezett fürdőreakció is. Ez egy kimerültséggel és álmos fáradtsággal járó állapot, ami nemcsak szubjektív tüneteket okoz, hanem laboreltéréseket is. Emiatt kell odafigyelnie még egy egészséges embernek is arra, hogy hány fokos vízben mennyi ideig tartózkodik, és utána mennyit pihen – emeli ki szakértőnk.
Jótékony nehezék
A fürdőkben súlyfürdőzni is lehet, ami főleg gerincbetegségeknél hasznos, de jó csípő- és térdkopásnál is. Ez a kezelési mód magyar találmány, Moll Károly hévízi orvos találta fel (a kezelést miatta emlegetik Moll-féle súlyfürdőként is). Hatására a gerinc csigolyái egymástól eltávolodnak, így a gerincoszlop, az izmok és a szalagok megnyúlnak. Mindez azért jó, mert pihentethetők vele a gerinccsatornából kilépő, nyomás alatt lévő idegek, lazíthatók a gerincmerevítő izmok. Jó hatású a súlyfürdő akkor is, ha valakinek baleset miatt sérül a gerince, a kelleténél jobban összecsúszik egy-egy csigolyája. Ilyenkor a kezelést a sérülés után nem azonnal kell alkalmazni, de azért frissen utána. A súlyfürdő idegbecsípődések, ideggyulladások, vízhiányos, lelapult porckorongok kezelésénél is hatásos. A módszerrel csökkenthető a csípő- és a térdízületi mozgás beszűkülése is.
– Ennél a kezelésnél a testet háromféle módon függeszthetik fel. Az első az egypontos nyaki függesztés, ami főleg nyaki gerincszakaszt érintő problémáknál javasolt. A kétpontos felfüggesztés hónaljtámaszt jelent, aminél a nyaki terhelés csökken, az ágyéki, csípőtájéki hatás viszont nagyon jól érvényesül. A hárompontos függesztés nyak- és hónaljtámasszal történik, a nyaki terhelés ennél is kisebb. Ez a megoldás is nyújtani tudja a csigolyák közti rést, jó hatással van az ágyéki gerincre. A kezelést mindig súlyok nélkül kezdik, az érintett először csak a saját súlyánál fogva függ a vízben, ezt követően helyezhetők fel kisebb-nagyobb súlyok, de csak fokozatosan. Ezek a derékra és a bokára is rögzíthetők, attól függően, hogy mi a probléma. A bokasúlyokat főleg akkor alkalmazzák, ha a csípő vagy a térd panaszos – mondja dr. Podlovics Ágota.