Lélektépő dackorszak – Herner Dorka pszichológus tanácsai

Herner Dorka pszichológus, coach, öt gyermek anyukája, a Gyerekes­ gondolatok és a Lélekmódváltás című könyvek szerzője. Ezzel az új rovattal szeretne támogatást, segítséget adni a hozzá hasonlóknak, akiknek sokszor kérdéses, hogyan lehet a lehető legjobban boldogulni a szülői kihívások terepén. Hitvallása és tapasztalata szerint az önismeret a leghasznosabb és leguniverzálisabb eszköz ehhez – minél jobban vagyunk, annál jobbat adunk.

„Kedves Dorka, rengeteget hallottam és tudok már arról, hogyan kellene ­reagálnom a dacos gyerekemre, de sajnos még mindig sokszor leszek türelmetlen, és számomra is váratlanul kiabálok, pedig utálom magam ilyenkor. Van kiút?!”

Gyermekeink érzelemviharos időszakaiban megmaradni épeszű és éplelkű szülőnek nem egyszerű feladat. A dackorszak műfajából fakadóan – hogy ez egy időszak, nem pedig egy hétvége – hosszú távú érzelmi megterhelést jelent. Ilyenkorra már mögöttünk van többévnyi gondoskodás, esélyesen már kicsit bele is fáradtunk a gyerekes rutinokba, erre jön egy nehéz időszak, ami nem tudjuk, hogy meddig tart, nem tudjuk, hogyan osszuk be az erőnket. Mivel nincs lehetőségünk kitérni a próbatételek elől, a beszorítottság és a tehetetlenség természetes következménye, hogy bennünk is gyűlik a düh. Hogy ne váratlanul ömöljön ki, érdemes a mérgünket rendszeresen és irányítottan kiürítenünk magunkból: használjunk boksz­zsákot, vagy elmehetünk futni, esetleg az erdőbe kiabálni is. A sok ütközés behorpadásokat okozhat a lelkünkben például az önbecsülésünk terén. Magas a mércénk („Mindig türelmesnek kell lennem!”), de rendre elbukunk („Megint kiabáltam, szörnyű vagyok!”). A helyzeteket megoldani, de a korszakot inkább átvészelni fontos, ehhez eszköz a rendszeres regenerálódás! A lélek gyönyörűen képes „kiugrasztani” magát a horpadásokból, akár már csak attól, ha háborítatlan időket biztosítunk neki. 

Emlékszem, hogy az első gyerekeimnél még mennyi lelkierőm volt, aztán az ötödik dackorszakától már akkor rettegtem, amikor a negyedik még ki sem jött belőle. Segített a tudás, hogy ez egy kellemetlen, de szükséges fejlődési szakasz, ami nem ellenem van. Segített, amikor megértettem, hogy nem vagyok rossz­ anyuka attól, hogy néha a világ másik felére vágyódom, ez nem a gyerekem ellen történik, hanem a folyamatos stresszhelyzet elől futnék. 

Nemritkán az irritál minket, amit nekünk nem lehet. „Néha legszívesebben én is a földön ordítva fetrengenék…” – hány szülőtől hallottam már ezt! Szoktam javasolni, hogy ha nem is a bolt közepén, de otthon nyugodtan kipróbálhatjuk, hogy leutánozzuk a gyereket. A humor csodás eszköz, a meglepetés ereje képes kimozdítani mind­kettőnket. 

A gyerek ezen időszaka nem kért, de kapott lehetőség a saját határainkról tanulni. Egyértelműek és következetesek-e a nemeink és az igeneink? Nem csak a gyereknevelés terén lesz haszna, ha figyelgetjük magunkat, és alakítunk működésünkön.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .